Zdrowy sen: 5 zasad, dzięki którym w końcu się wyśpisz

Dobry zdrowy sen to gwarancja zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu! Aby dobrze spać, trzeba się do tego przygotować, a jak dokładnie – przeczytaj w tym artykule.

1. Zmniejsz jasność

Dotyczy to nie tylko telewizorów i smartfonów, ale także lamp podłogowych i lampek nocnych. Każdy, nawet najmniejszy sygnał świetlny skierowany do siatkówki daje organizmowi sygnał do przebudzenia, dzięki czemu nie będziesz mógł spać spokojnie.

2. Wybierz “swoją” poduszkę

Z punktu widzenia zdrowia ważne jest, aby kręgosłup pozostawał wyprostowany podczas leżenia. To jest główna funkcja poduszki. Dla mężczyzn będzie to wyższa poduszka, dla kobiet będzie niższa. Warto powiedzieć o pościeli: zmieniaj ją przynajmniej raz na 2 tygodnie i lepiej używać jedwabiu, ponieważ pomaga skórze zachować wilgoć.

3. Stwórz świeżość

Pomieszczenie należy przewietrzyć przed pójściem spać. Podczas snu nasze ciało ma najniższą temperaturę, więc im niższa temperatura w pomieszczeniu, tym głębiej śpisz. Optymalna temperatura powietrza nie powinna być wyższa niż 18 – 21 stopni.

4. Idź spać w ulubionej pozycji

Pozycja ciała wpływa nie tylko na jakość snu, ale także na proces przywracania zasobów. Pozycja z boku jest uważana za optymalną. Powrót do zdrowia będzie wolniejszy, jeśli będziesz spać na plecach, a jeszcze mniej na brzuchu.

5. Sen w ciągu dnia

Jeśli czujesz, że twoje ciało potrzebuje snu w ciągu dnia, śpij, ale nie dłużej niż godzinę. Jeśli regularnie zasypiasz w ciągu dnia, może to być spowodowane niedoborem witamin, dlatego w takim przypadku lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Czytaj więcej: 13 produktów, które nieoczekiwanie wpływają na naszą psychikę