Zdobył Nagrodę Nobla. Dieta japońskiego lekarza

CZY OKNO ŻYWIENIOWE POMAGA SCHUDNĄĆ?

Japoński naukowiec Yoshinori Osumi odkrył zasadę odżywiania, która pomaga zachować młodość i zdrowie, i otrzymał za to Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Istota jego działania jest prosta: kiedy przez jakiś czas głodujemy, komórki przetwarzają wszystko, co stare i niepotrzebne, i się odmładzają. Ten proces nazywa się autofagią. Z tego filmu dowiesz się, co należy zmienić, aby wykorzystać to odkrycie na swoją korzyść.

Oto system żywieniowy, który pomoże Ci wywołać autofagię, aby zachować młodość i osiągnąć idealną wagę.

Co to jest okno żywieniowe?

Czas, w którym jemy, nazywany jest oknem żywieniowym. Każdy, kto wstaje o 7:00 i zje śniadanie godzinę później, otwiera „okno” o 8:00 rano. Jeśli kolacja wypada w godzinach 20:00-22:00, „okno” wydłuża się codziennie do 12–14 godzin.

Kiedyś uważano, że musisz jeść często i stopniowo, w przeciwnym razie organizm zacznie gromadzić tłuszcz. Badania z 2017 roku wykazały, że osoby jedzące od 8:00 do 20:00 są mniej zdrowe niż osoby jedzące od 8:00 do 14:00 – gdy okno żywieniowe trwa 6-8 godzin, istnieje mniejsze ryzyko zachorowania na cukrzycę , niedokrwistość lub otyłość.

Co się stanie, jeśli zawęzisz okno jedzenia?

Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, jak ograniczenie okienka dietetycznego wpływa na poziom cholesterolu, poziom cukru we krwi, apetyt i wagę. W 2017 roku naukowcy przetestowali swoje hipotezy na ludziach: zredukowali okno do 12, 8, 6 lub 4 godzin. W tym samym czasie ludzie jedli to samo, co codziennie, bez wybierania specjalnych potraw. Liczba kalorii w grupach kontrolnych była taka sama.

Doszli więc do wniosku, że zawężenie okna żywieniowego pomaga schudnąć: więcej kalorii jest spalanych w nocy, zmniejsza się głód i zużycie energii, a elastyczność metaboliczna wzrasta.

Małe okienko żywieniowe jest dobre dla ogólnego stanu zdrowia:

zwiększa ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, zmniejsza ryzyko raka skóry i spowalnia starzenie; zmniejsza się ryzyko raka piersi; obniża ciśnienie krwi; poprawia się jakość snu.

Dlaczego czas, w którym jemy, jest tak ważny?

Ważne jest nie tylko zawężenie okna jedzenia, ale także wybór odpowiedniego czasu. Każdy organizm ma rytmy okołodobowe: oscylacje wewnętrznego zegara, związane ze zmianą dnia i nocy.

Rano uwalnia się hormon kortyzol, mamy energię i apetyt. Wieczorem uwalniana jest melatonina: organizm przygotowuje się do snu, spowalniając procesy wewnętrzne, w tym trawienie. Jeśli ten wewnętrzny zegar jest rozregulowany: rano nie ma siły – poziom kortyzolu jest niski; ciało budzi się w ciągu dnia; wieczorem podnosi się poziom kortyzolu, jesteśmy głodni i aktywni, ale organizm potrzebuje snu; w rezultacie zwiększa się ryzyko cukrzycy, otyłości i depresji.

Jak zbudować swój reżim?

Aby dostosować rytm biologiczny, musisz:

wstawać o 6:00-7: 00 lub gdy robi się jasno; zjeść śniadanie 30-60 minut po przebudzeniu; rozpocząć pracę 2–3 godziny po przebudzeniu; jeść więcej na śniadanie niż obiad; zawęzić okno żywieniowe do 6-8 godzin bez zmiany kaloryczności diety.

Oznacza to, że ostatni posiłek musi być między 14:00 a 16:00.

Leave a Reply