Zasady, o których nie wiedziałaś

W ostatnich latach, na tle pandemii koronawirusa i wydarzeń na Ukrainie, wszyscy odczuliśmy, co oznacza kryzys. Dla wielu z nas to nie była nowość, ale po wielu latach stabilności i wzrostu gospodarczego był to szok. Szok, z którego nauczyliśmy się kilku rzeczy. Na przykład, jak robić zakupy w czasie kryzysu. Oto czego się nauczyliśmy.

Zorganizuj swój budżet

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, ile masz pieniędzy i ile możesz wydać na określone produkty. Większość kwoty należy zarezerwować na artykuły pierwszej potrzeby i podstawowe produkty, najmniej na rozrywkę. Ważne jest również, aby odłożyć hojny procent na nieprzewidziane wydatki, które są bardzo aktualne w czasach kryzysu.

Sprawdź swoje zapasy

Zanim dokonasz zakupu, zastanów się dwa razy, czy tego potrzebujesz. Kryzys to nie najlepszy czas na resetowanie budżetu. I zdecydowanie nie jest to najlepszy czas na kupowanie czegoś, bez czego można się obejść. Niezależnie od tego, czy mówimy o telefonie, karnecie na siłownię czy wycieczce. W czasach kryzysu nie ma miejsca na zakupy pod wpływem impulsu.

Zrezygnuj z rozrywki

Pisaliśmy wcześniej, że najmniejszy procent ze struktury budżetowej należy przeznaczyć na rozrywkę. Cóż, byłoby zdrowo nie rozprowadzać tego w ogóle. Bo jeśli lecisz do Stambułu na tydzień, nawet tanim lotem, nadal wydaje ci się to w porządku. Za miesiąc może się okazać, że zabraknie Ci pieniędzy na opłacenie czynszu. W czasach kryzysu i niepewności lepiej nie wydawać ani grosza.

Zrób listę zakupów

Jeśli kiedykolwiek poszłaś do sklepu po produkt i wróciłaś z czymś, czego nie potrzebowałaś, nie zniechęcaj się — nie jesteś sam. Stałaś się ofiarą systemu, który od wieków działał w takiej czy innej formie w oparciu o zachowania zakupowe i kupowanie pod wpływem impulsu. Ale tylko dlatego, że na to pozwalamy. Jeśli zapiszesz na kartce, co musisz kupić i trzymasz się listy, nie da się nabrać na te sprytne sztuczki. 

Zmień swoją codzienną rutynę

Jeśli nie masz dużo do pracy, zamiast 200 litrów benzyny, które prędzej czy później zużyjesz, możesz kupić rower – który posłuży Ci przez długie lata. Jeśli jesteś przyzwyczajona do picia trzech kaw dziennie, możesz wykorzystać kryzys, aby porzucić ten złośliwy nawyk. A jeśli jesteś uzależniona od jedzenia na wynos i fast foodów, może to być dobry moment, aby nauczyć się gotować.