Zalecenia osteopaty: guma do żucia jest korzystna czy nie?

Guma do żucia stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Żują ją zarówno dorośli, jak i dzieci. A z ekranów telewizorów właściciele śnieżnobiałych uśmiechów obiecują, że będziemy mieli to samo, jeśli użyjemy gumy do żucia. Wielu ma nadzieję, że guma do żucia natychmiast odświeży oddech, wybieli zęby i pomoże zapobiegać próchnicy. Przekonajmy się, czy tak rzeczywiście jest.

W tym artykule podzielimy się poglądami i wiedzą lekarza osteopaty. Dołącz do nas, aby poznać więcej szczegółów!

Przodkowie współczesnej gumy do żucia pojawili się około 5 tysięcy lat temu w starożytnej Grecji

Były to wyroby żywiczne i woskowe. Usuwały resztki jedzenia, odświeżały oddech i nie było w nich szkodliwych substancji. Zawierały wyłącznie naturalne substancje żywiczne, które doskonale wzmacniały dziąsła i zapobiegały ich krwawieniu.

Teraz jest kilku producentów, którzy wytwarzają gumę do żucia przy użyciu naturalnej żywicy. Ale najczęściej współczesna guma do żucia składa się z bazy „gumowej” (zwykle kauczuku izoprenowego otrzymywanego z oleju), różnych aromatów, konserwantów i substancji słodzących. Obecność tego ostatniego jest zawsze przedstawiana jako niezaprzeczalna zaleta (nie zawiera cukru). Jednak nie jest to do końca prawdą.

Oczywiście guma do żucia nie wybiela zębów. Wymaga to poważnej pracy dentysty

Myślimy, że doświadczenie prawie każdego z was powie nam to. Celem żucia gumy wcale nie jest wybielanie zębów ani nawet odświeżanie oddechu. Przede wszystkim ma zadanie higieniczne.

Kiedy żujemy gumę, zęby wydają się sklejać. A dzięki temu efektowi usuwa resztki jedzenia, które nagromadziły się między zębami podczas jedzenia. Guma do żucia nie ma innej użytecznej funkcji. Ma być żuta bezpośrednio po posiłku przez 2-3 minuty – nie więcej. Alternatywnie możesz użyć wykałaczki lub nici dentystycznej.

Dlaczego ciągłe żucie gumy jest szkodliwe?

Po pierwsze, podczas żucia powstaje rodzaj próżni. Z tego powodu wypełnienia, korony, implanty dentystyczne i same zęby mogą się obluzować. Jednocześnie guma do żucia, wbrew mitom, nie może zepsuć uzębienia. Drugim ciekawym aspektem jest to, że żucie odruchowo powoduje wydzielanie śliny i aktywację gruczołów trawiennych. W naszym organizmie wszystko działa jak w zegarku. Jest bodziec – jest reakcja. A jeśli po długotrwałym żuciu organizm nie otrzyma pokarmu, konsekwencje w postaci zapalenia błony śluzowej żołądka i innych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego nie będą długo czekać.

Guma do żucia nie ma na celu wyeliminowania nieświeżego oddechu

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!