Wilgoć na oknach – jak pozbyć się problemów z kondensacją

Nowoczesne okna metalowo-plastikowe mają wiele zalet: nie płyną, dobrze odcinają hałas z ulicy i zatrzymują ciepło. Ale, jak to często bywa w życiu, po zaletach nierozerwalnie wiążą się wady. Po instalacji minęło kilka dni, a na oknach zaczęła tworzyć się obfita kondensacja. Inaczej było ze starymi drewnianymi oknami! Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić?

Kondensacja na oknach

Dlaczego plastikowe okno jest zaparowane? Powodem jest różnica między temperaturą wewnętrzną a temperaturą zewnętrzną. Granicą między nimi jest szyba okienna. Para, uderzając w szybę, zamienia się w wodę i osadza w postaci kondensacji. Im zimniej jest w pomieszczeniu, tym mniej wilgoci potrzeba, aby rosa wypadła.

Innymi słowy, w chłodnym i raczej wilgotnym środowisku kondensacja jest bardziej prawdopodobna. W ciepłym i suchym pomieszczeniu zwykle nie dochodzi do kondensacji.

Kondensacja wody na oknach

„Nie było tak ze starymi oknami”, mówisz. To prawda, ale nie dlatego, że nowe okna są gorsze. Okna drewniane mają zwykle wiele małych szczelin, przez które stale dostaje się bardziej suche powietrze z ulicy, zmniejszając ogólną wilgotność w pomieszczeniu.

Niestety zaparowanie okien to nie tylko kwestia estetyczna. Kondensacja na plastikowych oknach sygnalizuje niezdrowy mikroklimat w mieszkaniu. Wysoka wilgotność prowadzi do powstawania różnego rodzaju grzybów i pleśni.

Niedostateczna wentylacja przyczynia się do akumulacji dwutlenku węgla i wzrostu stężenia szkodliwych substancji w powietrzu. W efekcie stan zdrowia mieszkańców pogarsza się, a ich odporność spada.

Jak pozbyć się parowania szyb

#1. Zacznij od sprawdzenia jakości wentylacji. Być może jest zatkany lub musisz zainstalować większą kratkę wentylacyjną. Dodatkowo można zamontować okap kuchenny.

#2. Sprawdź, jak naprawiane są stoki. Jeśli na zewnątrz znajdują się szczeliny, dostanie się do nich zimne powietrze i wilgoć, chłodząc całą konstrukcję.

#3. Spraw, aby parapet nie był tak szeroki, aby okna były ciepłe od grzejnika. Możesz włożyć mocniejszą baterię lub zbudować kratkę wentylacyjną w parapecie. Upewnij się, że zasłony zaciemniające nie zakrywają baterii.

#4. Zadbaj o izolację ścian. Do izolacji zewnętrznej będziesz musiał zatrudnić specjalistów na dużych wysokościach, ale efekt jest tego wart. Zimą ściany będą ciepłe, latem – chłodne.

#5. Usuń rośliny lub akwarium z parapetu. Mogą być źródłem nadmiaru wilgoci.

#6. Jeśli mieszkasz w wiejskim domu, spróbuj wyeliminować dopływ wilgoci do pomieszczenia. Można to osiągnąć poprzez renowację dachu lub piwnicy.

Aby nie zastanawiać się, jak pozbyć się kondensacji na plastikowych oknach, powierz instalację tylko doświadczonym instalatorom, śledź postęp prac. Prawie wszystkie nowoczesne okna są regulowane. Prawidłowa i terminowa regulacja okna pomoże Ci wybrać optymalny tryb wentylacji. Podziel się tymi wskazówkami ze znajomymi!

Czytaj więcej: 7 kroków do zdrowego jelit