Te 8 produktów spożywczych należy spożywać razem!

Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowe odżywianie. Ponadto dobrze wiemy, jaki produkt i jakie elementy zawiera. Ale nie wiemy, że wiele przydatnych substancji jest przyswajanych przez organizm tylko w połączeniu z innymi – na przykład jedzenie surowej marchwi bez produktów zawierających tłuszcz, takich jak śmietana czy masło, jest bezużyteczne, ponieważ witamina A rozpuszcza się w tłuszczu. O innych kombinacjach, które poprawiają wzajemne korzyści, dowiesz się z poniższego artykułu.

Szparagi + ser

Zielone szparagi zawierają dużo inuliny, naturalnego polisacharydu niezbędnego dla zdrowej mikroflory jelitowej. Ponadto inulina pomaga organizmowi lepiej wchłaniać wapń. A ser z kolei zawiera dużo wapnia. Dlatego do asymilacji ser potrzebuje inuliny i odpowiednio szparagów.  

Wieprzowina + brukselka

Wieprzowina zawiera ważny pierwiastek śladowy dla ludzi, selen, który zapobiega rozwojowi komórek rakowych. Z kolei brukselka jest dobrym źródłem sulforafanu, który 13-krotnie zwiększa właściwości przeciwnowotworowe selenu. Ponadto brukselka doskonale uzupełnia smak mięsa, czyniąc je bardziej delikatnym. 

Melon + jogurt naturalny

Melon zawiera beta-karoten, biochemiczny prekursor witaminy A, która jest przydatny dla naczyń ocznych i ostrości wzroku. Wchłania się tylko w obecności tłuszczów, a cynk przyczynia się do jeszcze lepszego wchłaniania. Oba pierwiastki występują w obfitości w składzie jogurtu naturalnego.

Kurczak + marchewka

W ten sam sposób mięso z kurczaka i marchewka wzajemnie wzmacniają swoje korzystne właściwości: beta-karoten znajduje się w marchwi, a cynk z kolei w mięsie z kurczaka. Pieczona pierś z kurczaka z marchewką to idealny wybór na smaczny i zdrowy obiad. W rzeczywistości do jednej piersi z kurczaka powinniśmy dodać 3 średniej wielkości marchewki. 

Szpinak + awokado

Awokado to skarbnica zdrowych tłuszczów, a także pierwiastków śladowych: witaminy E, potasu, przeciwutleniaczy. Szpinak jest również bogaty w przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi komórek nowotworowych, zawiera wiele witamin, które pobudzają pracę przewodu pokarmowego, a także luteinę, która jest dobra dla oczu. Zarówno awokado, jak i szpinak są uważane za superżywność.

Soczewica + papryka

Soczewica zawiera dużo żelaza (nawet więcej niż wątróbka wołowa), ale żelazo gorzej wchłania się ze źródeł roślinnych. Na szczęście witamina C w papryce poprawia wchłanianie żelaza. To połączenie jest zdecydowanie warte spróbowania dla wegetarian, którym często brakuje żelaza. 

Jajka + brokuły

Niezbędny do wzmocnienia tkanki kostnej wapń, aby był lepiej wchłaniany przez organizm, musi być spożywany razem z witaminą D. Wapń występuje obficie w brokułach, a witamina D w żółtkach jaj. Zrób na śniadanie omlet z brokułami, a żeby smakował jeszcze lepiej, nie zapomnij o serze i szpinaku. 

Łosoś + winogrona

Takie połączenie produktów może być niezwykle przydatne dla osób pragnących zwiększyć swoją masę mięśniową. Łosoś zawiera dużo białka niezbędnego do budowy masy mięśniowej oraz dużo wapnia, który wzmacnia układ kostny.  Winogrona „zmiękczają” mięso łososia, ułatwiając jego trawienie.