Tych 10 rodzajów kwiatów nie powinno się trzymać w domu: są bardziej niebezpieczne niż myślisz!

Istnieje wiele przesądów, które demonizują niektóre rośliny doniczkowe, chociaż w rzeczywistości nie stanowią one realnego zagrożenia. Kolejną rzeczą są kwiaty, które mogą być niebezpieczne ze względu na swoje właściwości biologiczne. Podczas ich uprawy należy zachować szczególną ostrożność, a jeśli w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta, lepiej pozbyć się takich roślin.

Jakich roślin nie powinno trzymać się w domu?

Dieffenbachia

Spektakularna roślina o jasnych pasiastych liściach jest dość często używana do ogrodnictwa w pomieszczeniach, ponieważ nie wymaga dużo uwagii. Tyle że sok z Dieffenbachii jest trujący dla ludzi i zwierząt. Docierając do skóry i błon śluzowych może spowodować poważne oparzenia. A jeśli przypadkowo go połkniesz, możesz nawet dostać poważnego obrzęku i zapalenia górnych dróg oddechowych.

Azalia

Za pięknem kwitnącej azalii kryje się niebezpieczeństwo w postaci andromedotoksyny. Substancja ta znajduje się w kwiatach, łodygach i osiąga maksymalne stężenie w liściach rośliny. Jeśli osoba lub zwierzę połknie nawet mały liść azalii, może to spowodować wymioty, wzrost ciśnienia krwi i depresję układu nerwowego. Ponadto kwiaty azalii mają wyraźny aromat i mogą powodować zawroty głowy i alergie.

Monstera

To pnącze jest niezwykle wytrwałe i łatwe w pielęgnacji, dlatego często można je znaleźć w domach i biurach. Ale jeśli masz małe dzieci lub zwierzęta, lepiej nie trzymać go w domu. Pewne jest, że liście rośliny zawierają kryształy szczawianu wapnia, które mogą powodować podrażnienia błon śluzowych i alergie.

Zamiokulki

Ten kwiat jest również nazywany „drzewkiem pieniędzy”. Nie wiadomo na pewno, czy przynosi bogactwo do domu. Ale jego liście i łodygi zdecydowanie zawierają kryształy szczawianu wapnia. Podobnie jak Monstera, Zamiokulki najlepiej trzymać z dala od dzieci i zwierząt. W kontakcie z błonami śluzowymi jej sok powoduje ból, oparzenia, obrzęki. Dlatego trzymaj kwiat z dala od niemowląt i zwierząt.

Kliwia

Zarówno liście, jak i jaskrawoczerwone kwiaty tej rośliny zawierają alkaloid likorynę. Powoduje wymioty, biegunkę i obfite ślinienie. Dla człowieka największym niebezpieczeństwem jest wysokie stężenie likoryny – jej stosowanie może doprowadzić do utraty przytomności i paraliżu. Jeśli zwierzę zjada dużo liści lub kwiatów kliwii, oprócz wymiotów i biegunki można zaobserwować drgawki, zaburzenia rytmu serca i spadek ciśnienia krwi.

Oleander

Kwiat jest rzadko używany jako kwiat w pomieszczeniach i są ku temu powody. Po pierwsze, oleander ma ostry zapach, który powoduje zawroty głowy i bóle głowy. Po drugie, wszystkie części rośliny zawierają glikozydy nasercowe, co czyni ją toksyczną dla ludzi i zwierząt. Spożycie liści lub kwiatów oleandra może powodować zaburzenia w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego. A jeśli sok z rośliny dostanie się do oczu, możesz całkowicie oślepnąć.

Sanseveria

Język teściowej, czyli „ogon szczupaka”, zawiera w mięsistych liściach saponiny. Dla osoby ten kwiat nie jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ do zatrucia trzeba zjeść prawie całą dorosłą roślinę. Ale w przypadku zwierząt samo gryzienie liści sansewierii może wystarczyć do wywołania nudności, wymiotów lub biegunki.

Kaladium dwukolorowe

Kolorowe liście i łodygi Caladium zawierają kryształy szczawianu wapnia. Zjedzenie choćby odrobiny tej rośliny może wywołać pieczenie i ból w jamie ustnej, nadmierne ślinienie, obrzęk warg, języka i gardła, a także podrażnienie przewodu pokarmowego. Podobne objawy obserwuje się zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. A w kontakcie ze skórą sok z rośliny powoduje zapalenie skóry, pieczenie i swędzenie.

Koleus

Ten popularny kwiat nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Ale dla zwierząt jego liście i łodygi są uważane za toksyczne. Nawet niewielka ilość soku może wywołać nudności, wymioty, biegunkę.

Kroton

Sok znajdujący się w liściach i łodygach krotonu może powodować swędzenie, pieczenie i reakcje alergiczne skóry. Objawy mogą być szczególnie wyraźne przy dłuższym kontakcie z rośliną – na przykład, jeśli osoba przycina kroton bez rękawiczek. Spożyty sok z tego kwiatu często prowadzi do zaburzeń przewodu pokarmowego.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!