Twoja orchidea zakwitnie przez cały rok. 7 ważnych sekretów pielęgnacji storczyków

Storczyki to roślina specjalna, nie tylko ze względu na jej wygląd, ale również ze względu na sposób, w jaki się nią opiekuje. Aby cieszyć się kwiatami i ich zapachem, należy chronić je przed światłem, zadbać o optymalną temperaturę, regularnie podlewać i karmić.

Dlaczego orchidea nie kwitnie?

Orchidea wymaga określonych warunków. Roślina uwielbia ciepło i nie toleruje zimna. Optymalna temperatura wymagana do normalnego wzrostu storczyka wynosi od 18 do 28 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby w ciągu dnia temperatura powietrza była o 4-5 stopni wyższa niż w nocy.

Aby orchidea dobrze się czuła w domu, musi być chroniona przed słońcem. Liście orchidei są bardzo wrażliwe i mogą zostać uszkodzone przez światło słoneczne. W rezultacie procesy metaboliczne rośliny zostaną zakłócone i w ogóle nie będzie się rozwijać. Dlatego orchidei nie należy umieszczać w południowej części pokoju.

Jak często podlewać orchideę?

Niektórzy uważają, że lepiej jest podlewać roślinę dodatkowo niż zbyt rzadko. Takie podejście jest błędne, ponieważ nadmiar wilgoci prowadzi do degradacji systemu korzeniowego rośliny. Korzenie gniją, a liście stają się miękkie i słabe. Roślinę należy podlewać raz na 7 dni latem i 2-3 razy w miesiącu zimą.

Zwróć uwagę na jego stan. Jeśli zauważysz, że dolne liście więdną na końcach lub wyginają się jak uszy królika, oznacza to, że roślina potrzebuje więcej wody, a jeśli liście są miękkie i zaczynają gnić, oznacza to, że zbyt często ją podlewasz.

Czym karmić orchideę

Moja babcia leczy ją wodą utlenioną. Nadtlenek nie jest nawozem. W związku z tym nie będzie gromadzić się w glebie i nie spali korzeni, jeśli zostanie odpowiednio rozcieńczony. Babcia zwykle miesza łyżeczkę nadtlenku z litrem wody deszczowej (nie zawiera chloru). A dzięki otrzymanemu rozwiązaniu zwilża roślinę u korzeni i spryskuje liście z opryskiwacza.

Nadtlenek wodoru jest przydatny do różnych celów: do dezynfekcji liści, napowietrzania gleby, zwalczania pleśni, normalizacji procesów metabolicznych, zwiększania odporności na szkodniki itp. Traktowanie rośliny perhydrolem przyspiesza jej kwitnienie i zmniejsza ryzyko różnych chorób (tylko 3% roztwór).

Jeśli chcesz spryskać liście i łodygi sprayem, dodaj kilka gramów cukru do początkowego roztworu. Dzięki glukozie liście pozostaną mocne i stonowane.

Nadtlenek wodoru jest również skuteczny przeciwko szkodnikom, takim jak komary, ryjkowce, roztocza i inne. Aby je zniszczyć, dodaj 40 kropli jodu zamiast cukru i aplikuj roztwór raz w tygodniu. Jod i nadtlenek wodoru zawierają mikroelementy niezbędne do wzrostu i kwitnienia