TOP 10 cieniolubnych roślin doniczkowych!

Wszystkie te kwiaty świetnie czują się z dala od okna, w półcieniu. Ale nie mogą żyć całkowicie bez światła. Dlatego nie umieszczaj ich tam, gdzie nie ma naturalnego ani stałego sztucznego światła.

Ponadto kochające cień rośliny domowe są zwykle bezpretensjonalne, są łatwe w pielęgnacji.

#1. Aspidistra

Aspidistra to roślina pokojowa o zielonych, błyszczących, nasyconych liściach, która świetnie czuje się w cieniu i nie lubi być wystawiona na słońce. Kwiat czuje się komfortowo do temperatury 26 ° С i nie toleruje ciepła.

Aspidistra należy podlewać tylko wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby jest całkowicie sucha, 2-3 razy w tygodniu (latem i wiosną) oraz raz zimą. Można również usunąć żółte i przebarwione liście, aby roślina rosła zdrowo.

#2. Zamioculcas

Zamioculcas to roślina doniczkowa, która dobrze czuje się zarówno w cieniu, jak i przy oknie. Kwiat może dorastać do metra wysokości i potrzebuje dużo miejsca w doniczce.

Jednocześnie Zamioculcas jest rośliną łatwą w utrzymaniu. Roślina dobrze czuje się w normalnej temperaturze pokojowej, a latem można ją wyjąć nawet na balkon. Ważne jest, aby chronić go przed bezpośrednim działaniem słońca. Podlewaj kwiat, gdy gleba w doniczce wyschnie w jednej trzeciej, a raz w miesiącu usuwaj kurz z liści wilgotną szmatką.

#3. Monstera

Monstera dobrze czuje się w półcieniu i nie toleruje intensywnego światła słonecznego, przeciągów i niskich temperatur. Roślina rośnie w przyspieszonym tempie, osiągając nawet kilka metrów długości.

Dlatego możesz potrzebować pionowych podpór do podparcia jego szkieletu. Monsterę należy obficie podlewać co 2-3 dni, aby gleba była wilgotna, ale nie bagnista.

#4. Nephrolepis

Nephrolepis lub paproć pokojowa to roślina pokojowa, która świetnie czuje się z dala od słońca. Promienie słoneczne są niebezpieczne dla jej delikatnych liści, dlatego latem radzimy trzymać go z dala od parapetu.

Właściwa temperatura dla tej paproci w ciepłym sezonie wynosi do 25 ° С, a zimą – nie mniej niż 16 ° С. Od późnej wiosny do jesieni Nephrolepis można wyjmować na balkon, ale bez bezpośredniej ekspozycji na słońce.

#5. Sansevieria

Sansevieria to roślina doniczkowa o mięsistych, ostrych i nasyconych liściach. Półcień jest odpowiedni dla okazów o zielonych liściach, podczas gdy rośliny o jasnych paskach wymagają silnego, rozproszonego światła. Preferuje zwykłą temperaturę pokojową i umiarkowany poziom wilgotności w doniczkach. Dlatego zalecamy regularne podlewanie, ale niezbyt często, aby ziemia miała czas na wyschnięcie. Również raz w miesiącu pamiętaj o odkurzaniu liści.

#6. Fatsia

Fatsia możesz umieścić zarówno z tyłu pokoju, jak i niedaleko okna. Cieniowanie nie wpłynie na wygląd, ale kwiat będzie rósł wolniej. Od wiosny do jesieni Fatsia będzie dobrze radzić sobie w temperaturze 20-23 ° C. Zimą wskazane jest, aby roślina była chłodna – ok. 15°C, choć potrafi przystosować się do wyższych temperatur.

Podlewaj kwiatek co kilka dni, aby gleba w doniczce była stale lekko wilgotna. Nie pozwól, aby ziemia wyschła na więcej niż półtora centymetra. Spowoduje to opadnięcie liści.

#7. Bluszcz

Bluszcz świetnie czuje się w półcieniu, gdy temperatura nie przekracza 25°C latem i 16°C zimą. Od wiosny do jesieni roślinę można wyjmować na balkon i podlewać kilka razy w tygodniu, aby gleba nie wyschła całkowicie, ale bez nadmiaru wilgoci. Zimą roślinę należy rzadziej nawadniać.

#8. Chlorophytum

Chlorophytum to bardzo popularna roślina doniczkowa i łatwa w utrzymaniu. Temperatura pokojowa sprzyja prawidłowemu rozwojowi kwiatów, niezależnie od pory roku. Należy ją podlewać co 2-3 dni, nie dopuszczając do całkowitego wyschnięcia gleby, a liście opryskiwać z opryskiwacza dwa razy w tygodniu.

#9. Papirus

Papirus można umieścić w cieniu lub w rozproszonym świetle. Nie musisz stwarzać specjalnych warunków latem lub zimą, o ile nie pozwolisz mu przebywać w temperaturach poniżej 15°C. W naturze kwiat rośnie w pobliżu wodospadów, dlatego należy go obficie podlewać co 2 dni. Jeśli ziemia w doniczce wyschnie, kwiat może umrzeć.

#10. Cissus

Cissus lub winorośl domowa to pnąca, bezpretensjonalna roślina, która dobrze czuje się w półcieniu i rozproszonym świetle. Kwiat szybko rośnie, dlatego trzeba kształtować jego kształt za pomocą różnych podpór w kształcie łuku lub drabiny, aby uzyskać obfity i piękny krzew.

Czytaj także: Skórka bananowa – najlepszy nawóz dla storczyków do zakwitnięcia