Technika rozwoju super pamięci

Pamięć jest bardzo złożonym procesem. Bez tego nie wiedzielibyśmy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, ani dokąd zmierzamy. Bez pamięci żylibyśmy tylko teraźniejszością. I choć wielu twierdzi, że aby być szczęśliwym, właśnie tego potrzebujemy, nie oznacza to, że nie potrzebujemy pamięci. Chociaż czasami chcemy wszystko zapomnieć …

Jak bardzo chcielibyśmy szybko zapamiętywać wiele informacji w dużych ilościach? Ale nie jest to takie proste. Chcemy pamiętać wszystko, czego nauczyliśmy się w szkole, wszystko, co widzieliśmy w telewizji lub słyszeli od mądrych ludzi. Ale bez względu na to, jak bardzo się staramy, wiele z tego zapominamy …

Niektóre matki dają dzieciom witaminy na pamięć, inne uciekają się do ćwiczeń, które rozwijają pamięć, ale wszyscy starają się poprawić swoją zdolność zapamiętywania informacji. Czy to zadziała? Dowiemy się tego dopiero po obejrzeniu filmu.

W przeciwieństwie do komputera, ludzki mózg ma nie tylko jeden blok pamięci, jest ich kilka i istnieje dwukierunkowa komunikacja między nimi. Najważniejszym z nich jest jednak hipokamp. Jest to struktura mózgu, która pozwala tworzyć nowe wspomnienia z przeszłych wydarzeń. Cały hipokamp jest obszarem mózgu, który pozwala uczyć się i przechowywać informacje.

Jednak mózg nie jest wszechmocny i nie zapamięta wszystkiego. Jego możliwości są ograniczone, choć można je rozwijać. Ogólne statystyki pokazują, że mózg przechowuje:

10% tego, co słyszysz

20% tego co przeczytasz

30% tego, co widzisz

50% tego, co widziałaś i słyszałaś

80% naszych działań

90% tego, co mówimy i robimy.

Wszystko to wskazuje na to, jak uważni jesteśmy w określonych momentach. Jeśli rozmawiasz przez telefon ze znajomą, która opowiada, jak spędziła cudowny weekend, a jednocześnie oglądasz ciekawy program w telewizji, oczywiście bardziej zapamiętasz informacje z telewizji, ponieważ przyciągnęły twoją uwagę wizualnie i dźwiękowo.

Niektóre badania wykazały, że w ciągu 24 godzin osoba zapomina 75% informacji otrzymywanych dziennie. Pozostałe 25% to informacje, które mózg uważa za ważne. Będą przechowywane w pamięci długoterminowej przez kilka lat lub nawet przez całe życie.

Wróćmy teraz do naszego kluczowego pytania: czy można poprawić pamięć?

Oczywiście najlepszą metodą jest sport.

Dr Codrut Corbea mówi: „Ponieważ pamięć ma podłoże genetyczne, istnieją różnice między ludźmi. Ale pamięć można poprawić. Po prostu potrzebuje szkolenia. Oczywiście nie wszyscy zostaną mistrzami. ”

Ćwiczenia, szczególnie długie treningi na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, jazda na rowerze i pływanie, mają wiele zalet i pozytywnie wpływają na funkcje poznawcze mózgu. Poprawia się praca i wydajność neuroprzekaźników, poprawia się dopływ tlenu i składników odżywczych do mózgu oraz poprawia się regeneracja tkanek w hipokampie. Taki trening ma istotny wpływ na pamięć, poprawę wydajności u dzieci i wspieranie zdolności umysłowych, zapobieganie chorobom neurologicznym w wieku dorosłym.

Kliniki rehabilitacji w Azji zaczynają wykorzystywać ćwiczenia jako leczenie pacjentów z chorobą Alzheimera, z kilkoma znaczącymi poprawami w pamięci.

Nawet pacjenci z problemami z pamięcią, takimi jak demencja, mogą uprawiać sport. Dlatego, aby poprawić równowagę i wzmocnić mięśnie, zaleca się wykonywanie czynności takich jak poruszanie się z łóżka na krzesło, utrzymywanie równowagi na nogach przez 20-30 minut lub płynne ruchy nóg.

Istnieją inne metody poprawy pamięci. Niektórzy eksperci twierdzą, że powinniśmy pisać ręcznie co najmniej jedną stronę dziennie, rozwiązywać problemy matematyczne, zapamiętywać kody, numery telefonów i spać wystarczająco długo, aby mózg odpoczywał i pracował na pełnych obrotach.

Mam nadzieję, że ta informacja zostanie zapamiętana i zapisana na długo w Twojej pamięci.

Leave a Reply