Taniec może odwrócić oznaki starzenia się w mózgu

Z czasem starzejemy się. Z tego powodu niektórzy z nas coraz rzadziej zaglądają do lustra, nie chcąc widzieć siwych włosów, zmarszczek na twarzy i innych oznak bezpośredniego starzenia się.

Ale teraz możesz to zmienić, ponieważ neurolodzy w końcu znaleźli dobry sposób na spowolnienie procesu starzenia.

Według badań opublikowanych przez Frontiers in Human Neuro science osoby aktywne fizycznie mogą spowolnić proces starzenia się mózgu.

Eksperci neurologii twierdzą, że taniec jest najskuteczniejszą aktywnością fizyczną pod tym względem.

Dlaczego taniec jest najskuteczniejszym ćwiczeniem, które spowalnia proces starzenia się mózgu?

Dr Catherine Rechfeld, główna autorka badań, twierdzi, że ćwiczenia zwalniają, a nawet zapobiegają spadkowi aktywności umysłowej mózgu, który występuje naturalnie podczas starzenia się.

Dlatego naukowcy wykazali, że dwa różne rodzaje aktywności fizycznej – taniec i ćwiczenia wytrzymałościowe zwiększają obszar mózgu, który z czasem maleje wraz z wiekiem.

Aby zbadać czy taniec jest skuteczny i daje doskonałą poprawę w funkcjonowaniu mózgu, badacze wybrali do eksperymentu 52 ochotników w wieku od 63 do 80 lat.

Następnie losowo podzielili je na 2 grupy, jedna grupa otrzymała zadanie uczestniczenia w zajęciach tanecznych, a druga grupa dołączyły do ​​zajęć sportowych.

W pierwszej grupie wprowadzano ciągłe zmiany w ruchach tanecznych i choreografii, aby utrzymać uczestników w ciągłym procesie uczenia się.

Druga grupa miała zajęcia siłowe i wytrzymałościowe, a trening był powtarzalny.

Obie grupy wykazały wzrost objętości hipokampa, ale tancerze mieli ten wzrost większy.

Ten obszar mózgu odpowiada za pamięć, równowagę i uczenie się.

Badania wykazały, że taniec, zwłaszcza gdy towarzyszą mu ruchy choreograficzne, jest w rzeczywistości bardziej skuteczny niż inne powtarzające się ćwiczenia fizyczne, takie jak spacery lub jazda na rowerze.

Ale co pozostaje dla tych, którzy nie lubią tańca i nie mają wyczucia rytmu?

Spróbuj zanurzyć się w muzyce i nie przejmuj się tym, jak niezręcznie a nawet śmiesznie możesz wyglądać tańcząc niezbyt zgrabnie.

Muzyka naprawdę ma wiele zalet terapeutycznych – podnosi nasz nastrój i podnosi poziom szczęścia.

A co powiesz na zapisanie się na lekcje tańca? Polub nas i napisz swoją opinię w komentarzach. Subskrybuj, aby nie przegapić nowych przydatnych wskazówek. Powodzenia

Leave a Reply