„Syndrom Doriana Graya”: kto z nas jest narażony na to ryzyko i jak gwiazdy próbują oszukać czas?

Strach przed własną starością nie jest tematem nowym. O cierpieniu przystojnego Doriana Graya, który desperacko nie chciał stracić uroku młodości, pisał w 1890 roku Oscar Wilde w swoim dziele.

Bohater książki znalazł jednak sposób na walkę z naturalnym procesem starzenia – przy jednoczesnym zachowaniu młodzieńczych rysów pięknej twarzy. W ten sposób mistyczny portret zestarzał się dla niego. W dzisiejszych czasach można zachować młodość na zewnątrz bez mistycyzmu, ponieważ prawdziwa magia tkwi w rękach profesjonalistów nowoczesnej branży kosmetycznej.

Ekscytacja wokół pragnienia pozostania młodym jest podsycana przez szybki rozwój chirurgii plastycznej i kosmetologii. Siwiejące włosy i pogłębiające się zmarszczki i tak nie przynoszą radości. W końcu to nie jest teraz modne! Kult młodej twarzy i ciała może sam w sobie nie jest zły, ale dla wielu powoduje kategoryczne odrzucenie naturalnego biegu życia i własnej indywidualności w pewnym wieku, dając początek wielu kompleksom i patologiom.

Pomimo faktu, że Madonna nie lubi odpowiadać na pytania dziennikarzy dotyczące chirurgii plastycznej, wielu eksperów zgadza się, że okresowo korzysta z usług chirurgów i kosmetologów

Ponadto 60-letnia Madonna prowadzi zdrowy tryb życia

Wystarczy spojrzeć na gwiazdy show-biznesu, aktorów filmowych i prezenterów telewizyjnych. Lata mijają, a wygląd wielu mumifikuje lub zmienia się na lepsze. Tak, a mniej wybitni przedstawiciele homo sapiens są gotowi wydać ogromne sumy na usługi z zakresu medycyny estetycznej i kosmetologii. I to w nieustannych próbach zachowania młodości i piękna za wszelką cenę. Obawiając się starzenia i wszystkiego, co z nim związane, idą pod nóż chirurgów plastycznych. Przyjmują różne zastrzyki upiększające i coś w sobie zmieniają.

Artystka Cher wykonała pierwszą operację zmiany kształtu nosa kilkadziesiąt lat temu

Od tego czasu piosenkarka nie męczy się doskonaleniem przy pomocy kosmetologii i chirurgii. Piosenkarka nie ukrywa, że ​​w wieku 66 lat swoim wyglądem wiele zawdzięcza operacjom plastycznym.

Mało kto potrafi zatrzymać czas. Raz korzystając z usług specjalistów od urody, uzależniają się od masowych stereotypów i nie potrafią wyjść z błędnego koła. Taka walka o młodość i piękno nazywana jest „syndromem Doriana Graya” . Chociaż definicja ta nie jest jeszcze oficjalnie uznana za chorobę psychiczną, psychologowie twierdzą, że liczba osób cierpiących na to zaburzenie z roku na rok wzrasta.

WEDŁUG NAUKOWCÓW CO PIĄTA KOBIETA NA PLANECIE PODLEGA TAKIEJ PSYCHOZIE. MĘŻCZYŹNI SĄ TERAZ RÓWNIEŻ NA TEJ LIŚCIE.

Lęk przed fizycznym starzeniem się często wyraża się w nadmiernym nadużywaniu kosmetyków, chirurgii plastycznej i nowych osiągnięciach kosmetologii. Towarzyszy temu chęć wyglądania dużo młodziej niż ich wiek i rówieśnicy, ludzie wybierają ubrania w młodzieńczym stylu. Noszą również akcesoria nieodpowiednie dla wieku. Niemożność pogodzenia się z przemijaniem młodości zamienia się u takich osób w depresję, a czasem próby samobójcze, ponieważ wierzą, że wraz z odejściem młodości całe życie się kończy.

Taka nieadekwatna samoocena może mieć również odwrotny skutek, gdy człowiek zamyka się w sobie. Nie opuszczając zamkniętej przestrzeni, przestają kontaktować się z przyjaciółmi i krewnymi i pogrążają się w niekończącej się prokrastynacji. W tym przypadku rzeczywiście można uznać, że życie faktycznie się zakończyło.

38-letnia Kim Kardashian zasłynęła nie tyle ze swoich talentów, co z dramatycznych zmian w wyglądzie

Gwiazda otwarcie opowiada o niektórych swoich operacjach. Chirurdzy pracowali nad jej klatką piersiową, brzuchem i udami. Eksperci podejrzewają również, że Kardashian miała plastykę nosa i usunięte guzki Bisha.

We współczesnym społeczeństwie takie zaburzenia zachowania są coraz częściej obserwowane z powodu naturalnego starzenia się. Być może wielu po prostu zaniedbuje dobrze znane badania naukowców, że przy zdrowym trybie życia, aktywności fizycznej i ostrożnym podejściu do swojego ciała nie jest tak trudno przedłużyć młodość.

Według najnowszych danych WHO średnia wieku człowieka na świecie wzrosła dzięki rozwojowi medycyny, nowych technologii i postępowi naukowemu. Jednak nie każdy jest gotowy na starośći wszystko, co się z nią wiąże.

Świadoma i odpowiednia dla każdego wieku postawa pomoże uniknąć osobistych kryzysów i pustych doświadczeń. Najważniejsze jest, aby pozostać aktywnym społecznie i zachować formę. Doświadczenie życiowe, mądrość, bogactwo wiedzy i umiejętności nie są gorsze od „wiecznej młodości, nienasyconej namiętności, wykwintnych i zakazanych rozkoszy, szaleństwa szczęścia i jeszcze bardziej szalonego grzechu”.

Tak zadeklarował bohater opery o tym samym tytule, Dorian Gray, ofiarowując „ciężar wstydu dźwigać portret”. Jednak zaprzeczanie jego prawdziwemu wiekowi i poszukiwanie wiecznej młodości nie przyniosło mu szczęścia. Podobnie próba ślepego podążania za kultem młodości narzuconym przez reklamę i propagandę raczej nie zakończy się dobrze. O wiele bezpieczniej jest akceptować i kochać siebie w różnych momentach życia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!