Storczyki: co zrobić, by kwitły długo i często!

Orchidea jest uważana za symbol piękna i kobiecości. W wielu kulturach uważa się, że roślina wnosi do domu szczęście i dobre samopoczucie. Nic dziwnego, że orchidea jest jednym z najbardziej cenionych kwiatów na świecie.

Ale im jest piękniejsza, tym trudniej o nią zadbać. Nie każdy wie, jak odpowiednio o nią zadbać. Aby cieszyć się zachęcającymi kwiatami tej rośliny, będziesz potrzebować odrobiny cierpliwości i odrobiny umiejętności.

Co zrobić żeby storczyk zakwitł?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest temperatura w pomieszczeniu. Orchidea uwielbia ciepło i nie toleruje zimna. Optymalna temperatura wymagana do normalnego wzrostu rośliny wynosi od 18 do 28 stopni Celsjusza. Zaleca się również, aby w ciągu dnia temperatura powietrza była o około 5 stopni wyższa niż w nocy.

Aby orchidea dobrze się czuła w domu, musi być chroniona przed bezpośrednim działaniem słońca. Liście orchidei są bardzo wrażliwe i promienie słoneczne mogą je uszkodzić. W efekcie zaburzone zostaną procesy metaboliczne rośliny, a prawdopodobieństwo jej kwitnienia zmniejszy się do zera. Dlatego roślina nie powinna znajdować się w południowej części pomieszczenia.

Podlewanie storczyków

Nadmiar wilgoci prowadzi do degradacji systemu korzeniowego rośliny. Korzenie gniją, a liście stają się miękkie i słabe. Roślinę należy podlewać raz w tygodniu latem i 2-3 razy w miesiącu zimą.

Zwróć uwagę na stan rośliny. Jeśli zauważysz, że dolne liście usychają lub opadają, oznacza to, że roślina potrzebuje więcej wody, a jeśli liście są miękkie i zaczynają gnić, oznacza to, że zbyt często ją podlewasz.

Aby uzyskać dodatkową wydajność, możesz zbudować specjalny garnek z otworami, który można zamontować w garnku z wodą.

Taka konstrukcja maksymalnie naśladuje naturalne warunki rozwoju rośliny i zasila cały system korzeniowy storczyka. Zamiast zwykłego podlewania wystarczy wstawić garnek do pojemnika na wodę na pół godziny. Według własnego uznania możesz dodać do wody nawozy i minerały.

Wszystko zależy od Twojej cierpliwości i determinacji. W tych warunkach Twój ulubiony kwiat zakwitnie obficie i poprawi Twoje życie.

Czytaj także: Skórka bananowa – najlepszy nawóz dla storczyków do zakwitnięcia