Sprzątanie dla leniwych: poznaj przydatne triki, które ułatwiają sprzątanie

Posprzątane mieszkanie to nie tylko gwarancja zdrowia i produktywności, ale także jeden z ważnych czynników utrzymania dobrego nastroju.

#1. Nie odkładaj tego do ostatniego

Paradoksalnie, aby mieszkanie było czyste i uporządkowane, wystarczy zacząć sprzątać. Z reguły najtrudniejsze jest rozpoczęcie pracy. Weź się w garść i zacznij od tego, w którym pokoju spędzasz najmniej czasu.

To na wypadek, gdybyś zmęczył się sprzątaniem i chcesz zrobić sobie przerwę: brud i zanieczyszczenia nie będą tak szkodliwe dla twoich oczu. Zaczynając od jednej rzeczy, możesz łatwiej dostroić się do sprzątania całego mieszkania. Ale poszukiwanie wymówek nie przyspieszy tego procesu.

#2. Stosuj zasadę dwudziestu minut.

20-minutowa reguła mówi: “Poświęć 20 minut na codzienną rutynę sprzątania i nie będziesz musiał spędzać weekendów na porządkowaniu. Dwadzieścia minut to dobry czas na odkurzanie, ścieranie kurzu i zmywanie po sobie. W tym czasie postaraj się rozwiązać wszelkie widoczne problemy związane z czystością i porządkiem.

#3. Zmotywuj się

Naucz się negocjować z samym sobą. Jaka jest twoja słabość? Kawa, słodycze, gry wideo, piwo? Wyznacz nagrodę za swoją pracę i dotrzymaj słowa. Na przykład, jeśli przez tydzień utrzymasz porządek w domu, w sobotę możesz spędzić całe popołudnie grając na komputerze lub robiąc zakupy.

#4. Zrób wszystko na raz

Nie czekaj, aż w koszu zbierze się sterta brudnego prania, wannę wyczyść zaraz po kąpieli, wytrzyj stół i umyj naczynia zaraz po jedzeniu, umyj filiżankę kawy po wypiciu itp. Im więcej zadań odłożysz na jutro, tym trudniej będzie Ci je rozwiązać w przyszłości.

#5. Zacznij od pulpitu

Po pierwsze, jest niepotrzebnym źródłem stresu. Miejsce, w którym pracujesz, musi być idealnie czyste i uporządkowane. Na pulpicie powinny znajdować się tylko te rzeczy, których używasz w swojej pracy. Jeśli zmusisz się do dokończenia pisania raportu na krawędzi stołu, nie dziwi fakt, że Twoja praca jest ciągle w martwym punkcie i przynosi tylko negatywne emocje.

#6. Wyrzuć wszystkie niepotrzebne

Od tego wielu powinno zacząć. Przyjrzyj się dokładnie swoim rzeczom i bez żalu sporządź listę rzeczy, które trzeba wyrzucić. Wszystkie stare rzeczy (zepsute, nieużywane, związane z negatywnymi wspomnieniami) muszą opuścić Twoje mieszkanie. Przechowując takie śmieci przez lata, tylko podwajasz nakład pracy przy sprzątaniu lokalu.

#7. Określ, czego najbardziej nie lubisz

Korzeń bałaganu w twoim mieszkaniu pomoże ci zidentyfikować twoje nielubiane czynności. Obserwuj, gdzie bałagan pojawia się jako pierwszy po czyszczeniu. Może nie znosisz wkładać rzeczy do szafy i dlatego twoje ubrania wiszą na kanapie i krzesłach. Lub jeśli wolisz umilić wieczory talerzem czegoś smacznego przed telewizorem lub laptopem – nie zdziw się, dlaczego w Twojej sypialni ciągle pojawiają się śmieci.

Najczęściej najbrudniejszym miejscem w mieszkaniu jest kuchnia, zwłaszcza jeśli ktoś nie lubi gotować. Tylko dzięki zrozumieniu własnych niedociągnięć i słabości będziesz w stanie skutecznie z nimi walczyć.

#8. Postaraj się, aby proces czyszczenia był przyjemny

Wszystko zależy od Twoich preferencji. Możesz śpiewać, tańczyć, słuchać muzyki lub książek audio, oglądać seriale lub filmy na youtube – wszystko podczas sprzątania. Sprzątanie to czynność wymagająca wysiłku fizycznego, dlatego można to robić mechanicznie, będąc z umysłem i duszą zupełnie gdzie indziej.

#9. Naucz się umieszczać rzeczy tam, skąd je masz

Każdy przedmiot w twoim domu musi mieć swoje miejsce, aby podczas sprzątania nie pojawiło się pytanie, gdzie możesz umieścić to lub inne. Ubrania muszą znajdować się w szafie, szczoteczka do zębów w łazience, buty na podpórce w korytarzu, a naczynia tylko w kuchni. Kiedy przyzwyczaisz się do takiej organizacji, sprzątanie stanie się tak proste, jak mycie zębów.

#10. Zaplanuj sprzątanie na czas!

Sprzątanie może i powinno być zaplanowane z wyprzedzeniem. Możesz rozdzielić zadania pomiędzy członków rodziny, w zależności od upodobań wszystkich lub ustawić dzień sprzątania na kilka tygodni przed imprezą.

Czytaj więcej: 10 ciekawych zastosowań płynu do naczyń!