Skuteczniejsze niż kawa: 10 napojów i potraw, które pobudzą Twój organizm i dodadzą Ci energii podczas ciepłej pory roku

Kiedy trzeba się ożywić, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest pomysł wypicia filiżanki kawy. Okazuje się jednak, że istnieją pokarmy, które pomagają nie zasnąć przez cały dzień. Brak senności i zmęczenia, przypływ sił, energii i chęci dokończenia wszystkiego – to tylko niewielki efekt, który możemy osiągnąć. Dlatego dzisiaj razem z lekarzem podpowiemy, czy kawa szkodzi, czy pomaga, dlaczego dodaje energii i jakie produkty radzą sobie z tym zadaniem jeszcze lepiej. A wszystko po to, abyś czuła się pełen energii i życia.

Każdy wie o orzeźwiającym działaniu kawy! Ale dlaczego ten napój ma taki wpływ na organizm? Wszystko przez kofeinę. Po wypiciu kawy kofeina jest bardzo szybko wchłaniana i rozprowadzana po całym ciele, w tym w mózgu. To tutaj kofeina wywiera swój klasyczny efekt pomagania w utrzymaniu czujności. Dzieje się tak, ponieważ blokuje receptory promujące sen (receptory adenozynowe) w mózgu.

Strukturalnie kofeina bardzo przypomina cząsteczkę, która naturalnie występuje w naszych mózgach. To właśnie nazywa się adenozyną. Cząsteczki te są tak podobne, że kofeina może wiązać się z receptorami adenozyny na komórkach mózgowych i skutecznie je blokować.

Adenozyna zwykle blokuje te receptory i powoduje uczucie zmęczenia. Ale kiedy cząsteczki kofeiny zajmą ich miejsce i zablokują te receptory, będziesz miała uczucie pełni życia i przypływu energii przez kilka godzin. Cóż, kawa ostrzega nas z powodu kofeiny. Ale czy można ją nazwać użytecznym produktem i czy można ją wymienić?

Badania pokazują, że tak. Na przykład badanie przeprowadzone w Chinach w 2021 r. wykazało, że ci, którzy piją więcej kawy, mają o 10% mniejsze ryzyko zachorowania na raka prostaty i o 23-26% mniejsze ryzyko cukrzycy.

A kawa jest szczególnie pomocna w funkcjonowaniu mózgu, ponieważ to kofeina blokuje hamujący neuroprzekaźnik adenozynę. A to prowadzi do aktywacji aktywności mózgu. Ale nie będziesz w stanie podnieść ciśnienia napojem, co zostało udowodnione od 2016 roku w Kalifornii. Udowodniono, że pojawienie się i manifestacja nadciśnienia tętniczego nie zależy w żaden sposób od kofeiny.

Chęć zastąpienia kawy innym produktem lub jej odmowa może jednak wynikać z innych powodów. Ale w takim razie, czym zastąpić produkt i jak uzyskać witalność organizmu? Jest wyjście z tej sytuacji, a na liście znalazły się nie tylko napoje, ale także bardzo smaczne jedzenie.

10 produktów spożywczych, które napełniają Cię witalnością i energią

Herbata mate

Zawartość kofeiny w tak niezwykłym napoju wynosi około 35,9 mg na 100 ml. I to więcej niż wystarczająco, aby cię obudzić! To prawda, że ​​nie wszystkim spodoba się mata. Ale nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz.

Czarna herbata

Klasyczna czarna herbata ma również dużo kofeiny: 20 mg na 100 ml. A jeśli zawsze lubiłaś herbatę bardziej niż kawę, to jest to świetny powód, aby przerzucić się z jednego napoju na drugi

Zielona herbata

I oczywiście zielona herbata ma taką samą zawartość kofeiny jak czarna herbata. Ilość kofeiny różni się w zależności od odmiany, więc możesz wybrać tę, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Gorąca czekolada

Pyszny napój może być świetną alternatywą dla kawy. Zawiera również kofeinę, ale goryczy nie trzeba znosić. Jeśli tego potrzebujesz, to jest to dobra opcja. A spacerując po parku, aby się rozgrzać, możesz preferować gorącą czekoladę.

Czekolada mleczna (33% kakao)

Czekolada mleczna zawiera aż 45 mg kofeiny! To pomoże ci się obudizć, ale bez kawy. A jeśli popijasz czekoladę herbatą, zyskasz dwa razy więcej energii.

Tiramisu

Kolejna pyszna alternatywa dla zwykłej kawy. W skład tego przysmaku koniecznie wchodzi napój, ale w niecodziennym wariancie. Dodatkowo jest słodkie, co oznacza, że ​​podnosi poziom glukozy we krwi i zmusza organizm do pracy na najwyższych obrotach.

Lody kawowe

Lody kawowe zawierają kawę, co oznacza, że ​​zawiera kofeinę. Ponadto zimne potrawy są zawsze bardziej orzeźwiające niż ciepłe potrawy. Zimno to szok dla całego organizmu, a w połączeniu z kofeiną… Po prostu nie będziesz miała szansy się nie obudzić.

Banan

Banany zawierają tryptofan, który pomaga w produkcji serotoniny, hormonu szczęścia w organizmie. Ponadto mają dużo naturalnego cukru, który jest szybko wchłaniany przez organizm, podnosi poziom glukozy we krwi, co sprawia, że ​​czujesz się dużo lepiej i bardziej obudzona. 

Orzechy

Pożywne orzechy są również świetne do „naładowania” baterii. Tylko nie daj się im ponieść, zwłaszcza w nocy. Ten produkt ma nieprzyjemną cechę: resztki nieprzetworzonej energii osadzają się… w problematycznych miejscach Twojej sylwetki.

Sok pomarańczowy

A zestawienie zamyka sok z cytrusów, bo to skarbnica witaminy C, co oznacza prawdziwe odkrycie dla wiecznie śpiących. Taki napój napełni organizm energią, a zapach pomarańczy pobudzi aktywność mózgu!

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!