Skórka bananowa – najlepszy nawóz dla storczyków do zakwitnięcia

Ci, którzy kochają storczyki wiedzą, jak wrażliwe i egzotyczne mogą być te kwiaty. Pomyślałbyś, czego jeszcze potrzebują te kwiaty bagienne, z wyjątkiem umiarkowanego podlewania i substratu torfu? W rzeczywistości storczyki potrzebują pożywienia i nawozów, ponieważ gleba z kory i mech nie oferują wystarczającej ilości pożywienia.

Aby samodzielnie przygotować roztwór nawozowy, kwiaciarnie zalecają stosowanie skórki bananowej. Zawierają one substancje fosforowe, magnezowe i potasowe – substancje “złote” dla zapewnienia zdrowego cyklu życia roślin. Te mikroelementy są wprowadzane do gleby w dawce, która nie szkodzi kwiatom. W ten sposób storczyki będą wyglądać zdrowo podczas kwitnienia.

Oferujemy Państwu 3 proste przepisy na przygotowanie roztworu nawozowego.

Herbata Bananowa

  1. Wysuszyć skórkę bananową na słońcu, aż stanie się twarda, a następnie zmielić.
  2. Wsypać 1 łyżkę mielonej skórki bananowej do 200 ml wrzącej wody. Pozostawić herbatę do ostygnięcia, a następnie użyć jej do podlewania korzeni storczyków.

Powder from Banana Peel

  1. Chop or tear with your hands the banana peel into small pieces. Then place them on a tray with the pulp up. Dry them well, until they become crunchy.
  2. Let them cool. Next grind them into powder. For this you can use a kitchen roller or a crushing tool.

Proszek z skórki bananowej

Użyj skórki z 2 bananów i zalej ją 2 litrami wody. Przechowuj go w wodzie przez 2 dni. Następnie przefiltruj roztwór i rozcieńcz go wodą w stosunku 1:1.

Skórka bananowa może być również używana do czyszczenia liści storczyków. Liście będą wyglądać na błyszczące i będą wchłaniać użyteczne składniki odżywcze.

Jak prawidłowo odżywiać storczyki?

  1. Podawaj storczykom nawóz w okresie wegetacji, kiedy kwiat wydaje nowe liście. Nawozić glebę co drugie podlewanie, ale ostrożnie. Po uformowaniu się jednego liścia, nowe zaczyna rosnąć, a następnie nawożenie jest kontynuowane.  Jeśli liście przestały rosnąć, przestań nawozić.
  2. Nawozić roślinę w okresie kwitnienia. Ważne: nie nawozić roślin kwitnących, które właśnie kupiłeś w sklepie. Niech kwiaty opadną, a następnie zacznij nawozić nie wcześniej niż 3-4 miesiące.
  3. W okresie jesienno-zimowym i podczas upałów letnich storczyki Phalaenopsis spowalniają swój wzrost, dlatego nie odżywiaj ich częściej niż raz w miesiącu.
  4. Rośliny chore, osłabione i przeszczepione nie powinny być odżywiane.
  5. Najważniejsza zasada: lepiej jest odżywiać storczyki mniej, niż przesadzać.

Użyj tych prostych przepisów, aby nawozić glebę swoich ulubionych storczyków i ciesz się bogatym i zdrowym kwiatem!

Jeśli Ci się spodobało, kliknij “Lubię to”, zapisz się i dodaj komentarze poniżej. Do zobaczenia w kolejnym filmie.

 

 

Leave a Reply