Siwe włosy po dwudziestce: eksperci mówią nam, jakie czynniki wpływają na utratę koloru włosów w młodości

Siwe włosy, podobnie jak zmarszczki, kojarzą się ze starością. U większości ludzi głowa naprawdę zaczyna robić się biała w wieku od 45 do 65 lat. Co więcej, u kobiet proces ten zwykle rozpoczyna się później.

Siwe włosy w wieku 20-30 lat są zaskakujące. I nie mówimy o pojedynczych białych włosach, które mogą pojawić się w każdym wieku. Co powoduje przedwczesne siwienie i czy można temu zapobiec?

Amerykańska Akademia Dermatologii zidentyfikowała pięć głównych przyczyn wypadania włosów przed 40 rokiem życia.

Genetyka

Najsilniejszym czynnikiem wpływającym na utratę koloru włosów jest dziedziczność. Chcesz wiedzieć, kiedy zaczniesz siwieć? Spójrz na swoich rodziców i dziadków. Geny odpowiedzialne za wczesne siwienie włosów są najprawdopodobniej przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jeden z nich nazywa się IRF4.

„Tendencja do siwienia jest dziedziczona jako gen autosomalny dominujący” – mówi amerykańska dermatolog Loretta Chiraldo. Oznacza to, że jest przekazywany zarówno mężczyznom, jak i kobietom. Gen jest dziedziczony pionowo, to znaczy pojawia się w każdym pokoleniu. A prawdopodobieństwo jego dziedziczenia może wynosić 50%, 75% lub 100%, w zależności od cech genów drugiego rodzica.

Stres

Na pewno słyszałaś zwroty: „posiwiałam razem z tobą”, „Prawie posiwialiśmy ze strachu”, „obudziłam się z siwymi włosami” itp. W tym przypadku hormon kortyzol wpływa na utratę koloru włosów. Dostaje się do krwi w dużych ilościach, ponieważ przy silnym stresie krążenie krwi jest zaburzone i dochodzi do skurczu naczyń.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w 2020 roku na myszach. Pod wpływem stresu zaobserwowali ubytek melanocytów i widoczne zaczerwienienie.

Palenie

Ten nawyk wpływa również na procesy zachodzące w mieszkach włosowych, mówi dermatolog z Północnej Karoliny, Hysem Eldik. Palenie powoduje stres oksydacyjny w płucach, skórze, włosach, a nawet paznokciach. Z tego powodu niektóre substancje przekształcają się w wolne rodniki. Kiedy gromadzą się we włosach, niszczą komórki wytwarzające pigment.

Palenie przyspiesza nie tylko utratę koloru, ale także ogólne starzenie się włosów.

Choroby autoimmunologiczne

Nie są to tymczasowe zakłócenia w okresie zimowym ani w czasie stresu. Zamierzone są poważniejsze diagnozy.

„Należą do nich zaburzenia autoimmunologiczne, w których organizm błędnie rozpoznaje komórkę i błędnie atakuje zdrową tkankę” – mówi dr Eldik.

Są to choroby tarczycy, bielactwo, stwardnienie rozsiane, zapalenie wielonerwowe, cukrzyca typu I itp.

Zażywanie leków

Według badań leki przeciwmalaryczne mogą wpływać na pigment we włosach. Spowalniają tempo produkcji enzymu odpowiedzialnego za kolor.

„Po trzech do czterech miesiącach przyjmowania chlorochiny lub hydroksychlorochiny blond lub rude włosy mogą stać się srebrne” – ostrzega dr Eldik.

Ale te zmiany są na szczęście odwracalne. Kiedy lek jest wypłukiwany z organizmu, przywracane są procesy związane z pigmentacją.

Dlaczego włosy ogólnie siwieją?

Dermatolodzy przyznają, że odpowiadając na to pytanie, tylko zgadują. Najpopularniejsza wersja wiąże się z gromadzeniem się nadtlenku wodoru we włosach. Powoduje to proces oksydacyjny, który niszczy pigment w środku.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!