Sekrety długowieczności: 7 rzeczy odkrytych niedawno przez naukowców!

Rozchmurz się. Nie martw się już. Nie stresuj się pracy. Dobra rada na długie życie? Okazuje się, że wcale tak nie jest.

Przełomowe badanie osobowości jako wyznacznika długowieczności przeprowadzone przez naukowców z University of California w Riverside wykazało coś wręcz przeciwnego.

„To niesamowite, jak błędne mogą być powszechne założenia — zarówno mediów, jak i samych naukowców — mówi Howard S. Friedman. To był profesor psychologii, który poświęcił 20 lat na te badania.

Badanie zostało zapoczątkowane w 1921 roku przez psychologa Lewisa Termana z Uniwersytetu Stanforda. W przeszłości on i jego zwolennicy uważnie śledzili losy ponad półtora tysiąca dzieci. Po raz pierwszy wzięli udział w badaniu w wieku dziesięciu lat. Począwszy od 1991 roku Friedman i Leslie R. Martin planowali spędzić nie więcej niż sześć miesięcy na przetwarzaniu danych zebranych przez ich poprzedników, ale ostatecznie badanie zajęło wiele lat. W rezultacie naukowcy znacznie uzupełnili dostępne już informacje o własne obserwacje.

Badanie nazwano ,,Projekt długowieczności”

Przez lata badał wszystkie aspekty życia swoich uczestników. Obejmują one historię rodziny i relacje, informacje o nauczycielach i rodzicach, hobby, posiadanie zwierząt domowych, sukces zawodowy, poziom wykształcenia, służbę wojskową i wiele innych.

„Być może naszym najbardziej niesamowitym odkryciem jest to, że osobowość i krąg społeczny danej osoby w dzieciństwie mogą przewidzieć ich śmierć wiele lat później” – powiedział Friedman.

Według Lesliego Martina naukowcy doszli do zupełnie nowego rozumienia szczęścia i zdrowia. „Jednym z naprawdę niesamowitych odkryć” — mówi — „jest to, że większość wesołych i pełnych humoru ludzi umiera wcześniej, ale bardziej wrażliwi i zrównoważeni mają też lepsze zdrowie i żyją dłużej”.

Częściowe wyjaśnienie tego leży w ich zachowaniach i postawach zdrowotnych. Beztroscy, kochający zabawę ludzie są znacznie bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, wyjaśnia Friedman. I chociaż optymizm może być bardzo przydatny w sytuacjach krytycznych, jeśli stanie się trwałą pozycją życiową z nastawieniem „wszystko zawsze będzie dobrze”, może to spłatać człowiekowi kiepskiego żartu. W tym przypadku po prostu nie przywiązują wagi do rzeczy ważnych dla zdrowia. Tymczasem umiar i powściągliwość zapewniają ważne korzyści w nadchodzących latach.

Okazuje się, że szczęście wcale nie jest głównym źródłem dobrego samopoczucia. Wręcz przeciwnie, szczęście i zdrowie mają wspólną przyczynę i idą w parze.

7 odkryć i ustaleń z tego projektu

Małżeństwo może być dobre dla zdrowia mężczyzn, ale nie odgrywa znaczącej roli w dobrobycie kobiet.

Mężczyźni, którzy są w związkach małżeńskich od wielu lat, częściej dożywają wieku 70 lat, a tylko około jedna trzecia rozwiedzionych dożywa tego wieku. Wieczni kawalerowie żyją nieco dłużej niż ci, którzy ponownie wychodzą za mąż i znacznie dłużej niż ci, którzy są rozwiedzeni, ale jednocześnie żonaci mężczyźni wciąż są rekordzistami długowieczności.

Rozwód ma znacznie mniejszy wpływ na zdrowie kobiety

Ci, którzy się rozwiedli, praktycznie nie są gorsi pod względem długowieczności życia od tych, którzy są małżeństwem od wielu lat.

Rada, aby nie przepracowywać się i nie denerwować się, wcale nie sprzyja zdrowiu i długiemu życiu

Ponadto najbardziej entuzjastyczni i oddani pracownicy żyją znacznie dłużej niż ich bardziej zrelaksowani koledzy.

Zbyt wczesne pójście do szkoły jest czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmierci

Ponadto czas na gry i komunikację z rówieśnikami jest dla dziecka niezbędny.

Zabawa ze zwierzakami nie wpływa w żaden sposób na długość życia

I choć zwierzęta mogą czasem poprawić samopoczucie i nastrój właściciela, to w żaden sposób nie zastąpią przyjaciół.

Uczestnicy wojny zazwyczaj żyją krócej

Ale to nie stres psychiczny jest tego przyczyną, ale późniejszy niezdrowy tryb życia. Tymczasem ci weterani, którzy dostrzegą wagę traumatycznego przeżycia i znajdą szansę na przywrócenie poczucia bezpieczeństwa, mogą wrócić do zdrowego i spokojnego życia.

Osoby otoczone miłością i troską czują się lepiej, ale fakt ten nie wpływa na długość życia

Znacznie większe korzyści zdrowotne wynikają z zaangażowania w życie innych i pomagania im. Ponadto środowisko, w którym żyje człowiek, często decyduje o tym, jaki tryb życia wybieramy – zdrowy czy niezdrowy.

Nigdy nie jest za późno na dokonywanie zdrowszych wyborów dotyczących stylu życia, zauważają Friedman i Martin. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest wyrzucenie wszystkich list i zaleceń i przestań się martwić na próżno. Wiele osób przywiązuje zbyt dużą wagę do drobiazgów: jak mówi Friedman, wszelkiego rodzaju diety to tylko czerwona płachta na byka, a o wiele ważniejsze jest myślenie globalne.

„Kiedy rozpoznamy zdrowe i niezdrowe długoterminowe trendy w naszym zachowaniu, możemy stopniowo zwiększać liczbę korzystnych nawyków i wzorców”.

Jednocześnie oczywiście warto pamiętać, że nie da się całkowicie zmienić swojego życia z dnia na dzień, ale małe konsekwentne zmiany z pewnością ukształtują drogę do długiego i zdrowego życia.