Sekret długowieczności od Aleksandra Mikulina: 3 wskazówki na długie i szczęśliwe życie

„Słabość jest bezpośrednią konsekwencją zaburzonego metabolizmu” – powiedział kiedyś Aleksander Mikulin, który przeżył 90 długich i szczęśliwych lat, będąc w pełni zdrowia umysłu i ducha. Mimo dwóch zawałów serca w przeszłości.

Żył długo i w swojej pracy „Aktywna długowieczność” podzielił się głównymi sekretami otrzymanymi za życia.

Życie i dokonania Mikulina

Urodził się w czasach imperialnych. W I wojnie światowej zasłużył się stworzeniem najlepszych bomb zapalających, a w II wojnie światowej zdobył 4 nagrody Stalina i otrzymał tytuł  Akademii Nauk ZSRR, będąc już głównym konstruktorem samoloty. w zakładzie nr 30.

Ale głównym osiągnięciem Mikulina dla zwykłego człowieka było to, że przeszedł dwa zawały serca i nie tylko trzymał się na nogach, ale nawet w wieku 90 lat zachował absolutną jasność umysłu.

Książka „Aktywna długowieczność” nie została uznana w ZSRR ze względu na zawarte w niej porady lekarskie i brak wykształcenia medycznego Aleksandra Mikulina.

Nie stało się to dla niego problemem. W ten sposób w wieku 75 lat przybył na Uniwersytet, pomyślnie ukończył studia i wreszcie je opublikował.

Odżywianie jest podstawą

,,Sól i cukier to biali wrogowie człowieka.”

Dopiero teraz ze wszystkich stron zaczęło być słyszane, że wyniki w sporcie zależą znacznie bardziej od odżywiania niż od samego sportu. Ale w tamtym czasie taka opinia była nowa.

Mikulin miał dość proste zasady dotyczące żywienia, które są łatwe do wdrożenia. Po pierwsze nie przejadać się. Po drugie – bez drożdży i tłuszczów zwierzęcych. Pomiędzy mlekiem pełnym a fermentowanymi produktami mlecznymi preferował to drugie.

Lekka gimnastyka i ruch

,,Do uprawiania sportu trzeba stopniowo przyzwyczajać organizm. W przeciwnym razie możesz wyrządzić mu więcej szkody niż pożytku.”

Mikulin przekonywał, że obecność sportu w życiu jest bardzo ważnym punktem. Może to być zwykły spacer, ale nie pozwól, aby dzień minął bez ćwiczeń.

Aleksander Mikulin przestrzegał systemu treningowego: „Gimnastyka wolicjonalna” (opracował go lekarz Anokhin AK). Uważał, że w ciągu dnia każda osoba może przeznaczyć 6 minut na utrzymanie napięcia ciała.

Następnie ćwiczenia są następujące

– Napinamy naprzemiennie wszystkie mięśnie, zaczynając od palców stóp, a kończąc na mięśniach karku;
– Rozciągamy mięśnie wykonując 10 skurczów mięśni na 1 cykl wdechów i wydechów.
– Powtarzamy te rozciągania przez 3 minuty (około 10 cykli wdechów i wydechów).

Joga

Joga towarzyszy nam od dawna. W czasach, kiedy nie było lekarstwa jako takiego. I metodą prób i błędów Aleksander Mikulin doszedł do tego wniosku, biorąc tylko niewielką część praktyki jogi, a mianowicie oddychanie.

Jedna z najczęściej opisywanych w jego pracy technik, wykonywana jest z głębokim oddechem „klatką piersiową” i jednoczesnym cofnięciem brzucha.

Następnie oddech jest wstrzymywany przez 3-5 sekund, po czym następuje powolny wydech.

Obok dzieła „Aktywna długowieczność” Aleksandra Mikulina nie sposób przejść obojętnie. Był zdrowszy niż wielu młodych mężczyzn. Inaczej nie da się wytłumaczyć, jak 75-letni mężczyzna mógł studiować na Uniwersytecie – tylko po to, by wydać książkę i zostawić ją przyszłym pokoleniom.