Rzeczy, których nie wolno prać w płynie do płukania tkanin

Nasze mamy kiedyś prały ubrania tylko w płynie do prania, ale z czasem nauczyliśmy się, że ubrania potrzebują też dobrej odżywki, która je naperfumuje i zmiękczy, by były delikatne w dotyku. Zmiękczacz do tkanin usuwa elektryczność statyczną z ubrań, czyni je bardziej miękkimi i cudownie pachnie. Ale nie zawsze trzeba go używać.

Kiedy nie stosować płynu do płukania tkanin?

Zmiękczacze do tkanin są dobre, ale nie zawsze. Nie dodawaj płynu zmiękczającego do tkanin podczas prania lnianych i bawełnianych ręczników, jedwabnej bielizny lub tkanin wodoodpornych (które z trudem wchłaniają wodę). Nawet podczas prania tenisówek, odzieży sportowej lub odzieży dziecięcej. Odżywki nie stosuje się również przy praniu odzieży z poliestru, elastanu i nylonu, czyli z materiałów syntetycznych.

We wszystkich tych przypadkach odżywka tworzy na tkaninie cienką błonę, która uniemożliwia normalne wchłanianie wody i prowadzi do uszkodzenia włókna. Ponadto płyn do zmiękczania tkanin z czasem zmniejsza chłonność tkaniny i ryzykujesz, że na ubraniach pojawi się pleśń i nieprzyjemny zapach.

Czym zastąpić płyn do płukania tkanin?

Ocet może zastąpić każdy płyn do płukania tkanin. Substancja zmiękcza tkaniny i skutecznie usuwa zabrudzenia. Dzięki niemu ubrania stają się miękkie i aksamitne. Wystarczy dodać dokładnie tyle octu, ile dodamy do prania proszku.

Ponadto ocet wzmacnia działanie detergentu piorącego, chroni tkaniny przed blaknięciem, usuwa osad z mydła, usuwa plamy potu, neutralizuje nieprzyjemne zapachy (nikotyna, pleśń) oraz chroni ubrania przed strzępieniem.

Do czego jeszcze służy płyn do płukania tkanin?

Czy wiesz, że płyn do płukania tkanin ma wiele niezwykłych zastosowań? Oprócz konwencjonalnego zastosowania, odżywka może być wykorzystywana do różnych prac domowych i codziennych czynności. Na przykład, aby lepiej czyścić dywany.

Dywany z długim włosiem tracą z czasem swoją delikatność. Ale można to przywrócić płynem do płukania tkanin. Zmieszaj 100ml odżywki z 300ml wody i potraktuj dywany powstałym roztworem (najlepiej użyć butelki, która posiada spryskiwacz). Dywan stanie się bardziej miękki i mniej się będzie elektryzować. Dywan wchłonie również mniej kurzu.