Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze w domu i dostarczają więcej tlenu!

Nie każdy ma szczęście mieszkać w czystym i zielonym obszarze miejskim, a nawet jeśli tak, to transport, obiekty przemysłowe i materiały toksyczne nigdzie nie zniknęły. Zanieczyszczają powietrze, którym oddychamy, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz oraz wpływają na jakość naszego życia i stan zdrowia.

Na szczęście każdy z nas ma możliwość zakupu roślin doniczkowych, które są łatwe w utrzymaniu i oczyszczają powietrze, którym oddychamy. Oto 10 roślin doniczkowych, które mogą uzupełnić każde wnętrze.

Figowiec benjamina

Figowiec benjamina to różnorodny, bezpretensjonalny krzew, który pochłania toksyczne substancje z powietrza, zwłaszcza formaldehyd i benzen. Nadaje się do jasnych pomieszczeń o temperaturze od 20 do 25°C. Ponieważ roślina przyciąga kurz, należy ją co 2 tygodnie ostrożnie spryskiwać strumieniem wody.

Rapis wyniosły

Rapis to jedna z najskuteczniejszych roślin w walce z zanieczyszczonym powietrzem. Kwiat neutralizuje cząsteczki formaldehydu, benzenu i toluenu. W dodatku ta palma wcale nie jest wymagająca pod względem wilgotności powietrza, dobrze się czuje w temperaturach do 22°C. Trzymaj ją blisko okna, bo kocha światło.

Monstera

Monstera dobrze czuje się w półcieniu i nie toleruje bezpośredniego światła, przeciągów i niskich temperatur. Roślina szybko rośnie, osiągając kilka metrów wysokości. Dlatego możesz potrzebować pionowych podpór, aby wesprzeć jej łodygę. Monstera to prawdziwy generator tlenu i doskonale pasuje do każdego wnętrza.

Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas to roślina doniczkowa, która dobrze czuje się zarówno w cieniu, jak i przy oknie. Kwiat może osiągnąć nawet metr wysokości i potrzebuje dużo miejsca w doniczce. Aby jej liście rozwijały się równomiernie, co tydzień roślina musi być zwrócona przeciwną stroną w kierunku źródła światła.

Szeflera dzewkowata

Szeflera to dobre rozwiązanie dla miłośników tytoniu, ponieważ bardzo dobrze radzi sobie z jego przyswajaniem. Nie trzeba jej często podlewać, ale zalecamy codzienne spryskiwanie jej liści. Kwiat preferuje umiarkowane temperatury, dlatego lepiej trzymać go w klimatyzowanym pomieszczeniu, ale nie w pobliżu źródła zimnego powietrza. 

Dracana obrzeżona

Dracaena jest skuteczna przeciwko formaldehydowi. Roślina uwielbia światło, ale dobrze rośnie również w cieniu. Najlepiej chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Dracenę należy podlewać, gdy gleba wysycha, raz lub dwa razy w tygodniu. Jej liście należy okresowo wycierać wilgotną szmatką lub wacikiem.

Croton

Ten przypominający drzewo kwiat o jasno zielonych liściach jest łatwy w utrzymaniu i neutralizuje cząsteczki formaldehydu, amoniaku i benzenu. Co zaskakujące, sama roślina jest dość toksyczna, więc jeśli masz dzieci lub zwierzęta, które mogą przypadkowo zjeść liść, lepiej zrezygnować z tego kwiatka

Sansewieria gwinejska

Sansewieria to roślina domowa o mięsistych, spiczastych i nasyconych liściach. Częściowy cień pasuje do okazów o zielonych liściach, podczas gdy rośliny o jasnych liściach wymagają jasnego, rozproszonego światła. Preferuje zwykłą temperaturę pokojową i umiarkowaną wilgotność w doniczce.

Skrzydłokwiat Wallisa

Skrzydłokwiat, znany w naszym kraju jako Kwiat Księżycowy lub Lilia Pokoju, to roślina ozdobna, pochodząca z Ameryki Południowej. Roślina ma zielone, błyszczące liście; białe kwiaty przypominające lilie. Lilia pokojowa jest łatwa w utrzymaniu i dobrze czuje się zarówno w cieniu, jak i w świetle.

Nolina

Nolina ma dość dziwny wygląd, ale doskonale komponują się zarówno we współczesnym i nowoczesnym wnętrzu, jak i we wnętrzu klasycznym i minimalistycznym. Kwiat jest najlepszym przyjacielem podróżnika, ponieważ można ją podlewać raz na 20-25 dni.