Rośliny domowe, które nie wymagają pielęgnacji ani podlewania

Rośliny domowe to skarb dla domu każdego z nas. Oczyszczają powietrze, wzbogacają dom w tlen, upiększają wnętrze i uszczęśliwiają naszą duszę. Aby nie było trudno o nie dbać, wystarczy wybrać odpowiednie rośliny. Oto 11 roślin domowych, które nie wymagają dużo pielęgnacji i wody.

Aloes

Aloe Vera to roślina znana przede wszystkim ze swoich leczniczych właściwości. Galaretowaty sok z liści aloesu służy do leczenia ran i oparzeń słonecznych. Jeśli chcesz spróbować jego działania na własnej skórze, wybierz dolne liście i nie przycinaj więcej niż 1/3 liścia, aby roślina mogła się zregenerować.

Światło: Aloes to roślina pochodząca z Afryki, więc nie boi się światła słonecznego ani gorącego, suchego powietrza. Kwiat można trzymać na parapecie nawet latem.

Jak często należy podlewać: Roślinę należy podlewać rzadko, raz w tygodniu w zupełności wystarczy, a jesienią i zimą raz na 2-3 tygodnie. 

Wymiana doniczki: Doniczkę można wymieniać tylko w razie potrzeby, raz na kilka lat.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Zimą, ze względu na niewystarczającą ilość naturalnego światła, zaleca się przenoszenie rośliny w ciemne miejsce o temperaturze nieprzekraczającej 14 stopni Celsjusza. Kwiat przejdzie w stan hibernacji: spowolni się jego wzrost i procesy metaboliczne. Jeśli nie masz takiego miejsca, użyj lampy, aby uzupełnić jego potrzeby energetyczne.

Figowiec sprężysty

W przeciwieństwie do swojego krewnego jest bardzo łatwy w pielęgnacji. W rzeczywistości prawdopodobnie nie zobaczysz od niego żadnych kwiatów. Do tego potrzebne są pewne warunki, które są prawie niemożliwe do osiągnięcia w mieszkaniu, a nawet w wiejskiej szklarni. Ale jest piękny nawet bez kwiatów.

Światło: Figowiec sprężysty uwielbia światło, więc staraj się umieścić je w pobliżu okna, ale nie na parapecie, ponieważ bezpośrednie światło słoneczne może uszkodzić jego liście. W zasadzie można go również trzymać w cieniu, ale dolny rząd liści może opaść.

Jak często podlewać: Sugerujemy podlewanie kwiatu, gdy wierzchnia warstwa gleby jest całkowicie sucha. Latem i wiosną – dwa razy w tygodniu, a jesienią i zimą – raz. Uważaj, aby nie polewać figowca wodą, ponieważ roślina może zachorować.

Zmiana doniczki: Tak długo, jak kwiat jest młody, doniczka musi być zmieniana co roku, a gdy figowiec jest dorosły, w zależności od potrzeb.

Co jeszcze musisz wiedzieć? W naturze figowiec dorasta do 30 metrów wysokości. Na szczęście w mieszkaniu nie jest zdolny do takiego wzrostu, ale jeśli od czasu do czasu (każdej wiosny) nie obcinasz liści, możesz tego żałować.

Echinocactus i inne rodzaje kaktusów

Te małe, kolczaste, stosunkowo niedrogie rośliny mają nietypowy wygląd i wcale nie są wymagające pod względem warunków. Nawet jeśli zapomnisz o nich na kilka tygodni, nic im się nie stanie.

Światło: W naturze kaktusy rosną w suchych i słonecznych miejscach, dlatego zadbaj o to, aby znaleźć dla nich odpowiedni kącik w mieszkaniu. Szafa, stół, półka, parapet, innymi słowy wszędzie tam, gdzie dociera światło słoneczne. Zimą zaleca się zapewnienie im dodatkowego źródła światła.

Jak często podlewać: Podlewaj kaktus tylko wtedy, gdy gleba jest całkowicie sucha. Raz w miesiącu latem i co dwa do trzech miesięcy zimą, w przeciwnym razie korzenie mogą gnić.

Zmiana doniczki: Dla kaktusów młodszych niż 4 lata – co roku. Resztę rzadziej. Nie zapomnij zabezpieczyć się przed igłami!

Co jeszcze musisz wiedzieć? Wybierz doniczkę z otworami drenażowymi. Wilgoć wyparuje, a ciepło zostanie utrzymane w środku.

Szlumbergera ucięta

Roślina ta różni się od zwykłych kaktusów zarówno wizualnie, jak i pod względem warunków pielęgnacyjnych. Nie ma kolców i kwitnie podczas ferii zimowych.

Światło: W przeciwieństwie do innych kaktusów, Szlumbergera jest bardzo podatna na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, dlatego nie należy jej umieszczać na parapecie lub balkonie.

Jak często należy podlewać: Kwiat należy podlewać regularnie, 2 razy w tygodniu.

Zmiana doniczki: Najpierw raz w roku, potem raz na trzy do czterech lat, najlepiej pod koniec lutego.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Aby nie dopuścić do nadmiernego jej wzrostu, co roku na początku lata zaleca się wyciąć część pędów. Dzięki temu roślina zakwitnie jeszcze obficiej i piękniej.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat kwitnie wiosną lub latem. Jego kwiaty przypominają trochę lilie, ale wymagają znacznie mniej uwagi.

Światło: Skrzydłokwiat uwielbia światło, ale nie jest wystawiaj go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli nie możesz się doczekać, aż zakwitnie, umieść kwiat w cieniu. Nie bój się. Nie uschnie, tylko liście staną się ciemniejsze, a pąki się pojawią.

Jak często należy go podlewać: W gorącym sezonie Skrzydłokwiat należy podlewać obficie, ale tylko raz na dwa do trzech dni. W chłodne dni – rzadziej. Jeśli na liściach pojawią się ciemne plamy, oznacza to, że trzeba je mniej podlewać. Polecamy również spryskać go z opryskiwacza.

Zmiana doniczki: Wystarczy robić to co 2-3 lata, aby korzenie dobrze czuły się w doniczce.

Co jeszcze musisz wiedzieć? W żadnym wypadku nie zostawiaj go w pomieszczeniu, w którym jest mniej niż 10 stopni Celsjusza.

Aspidistra wyniosła

W przeciwieństwie do Skrzydłokwiata Aspidistra w ogóle nie kwitnie. Jeśli masz szczęście, latem może kwitnąć tylko przez jeden dzień. Jej liście są długie i cienkie. Nie przejmuj się, jeśli ma ciemne plamy lub smugi – nie jest chora, to tylko jej osobowość. Kwiat ma wiele korzeni, więc będziesz potrzebować przestronnej doniczki.

Światło: Aspidistra świetnie czuje się w cieniu, dzięki czemu można ją ustawić nawet w ciemniejszym kącie. Generalnie lepiej nie wystawiać jej na słońce.

Jak często należy ją podlewać: Dopiero po całkowitym wyschnięciu wierzchniej warstwy gleby, 2-3 razy w tygodniu – latem i tylko raz – zimą.

Zmiana doniczki: Raz na 3-4 lata, ponieważ ma bardzo delikatny korzeń.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Usuń żółte i przebarwione liście, aby poprawić ich wygląd i uczynić je zdrowszymi.

Dracena Sandera

Kwiat draceny jest również nazywany „bambusem szczęścia”, ze względu na swój pień podobny do tropikalnej rośliny.

Światło: Roślina uwielbia światło, ale dobrze rośnie również w cieniu. Najlepiej chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Jak często podlewać: Podlewanie należy wykonywać, gdy gleba wysycha, raz lub dwa razy w tygodniu. Jej liście należy okresowo wycierać wilgotną szmatką lub wacikiem.

Zmiana doniczki: Raz w roku.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Dolne liście mogą żółknąć. Jeśli żółknięcie następuje stopniowo, dobrze, ale jeśli stało się nagle, oznacza to, że roślina potrzebuje składników odżywczych. Ponadto, jeśli liście kwiatu zaczynają się kurczyć, jest to sygnał, że kwiat czuje się nieswojo z powodu niskiej temperatury.

Grubosz

Grubosz lub „drzewo pieniędzy” może pozostać małe na całe życie lub wyrosnąć na prawdziwe drzewo. Wszystko zależy od warunków utrzymania.

Światło: Grubosz toleruje bezpośrednie światło słoneczne, więc może stać na parapecie. Cień też jej nie przeraża, ale niektóre liście opadną, a łodyga się wydłuży.

Jak często podlewać: Roślinę należy podlewać raz w tygodniu. Rzeczywiście, może żyć dłużej niż miesiąc bez wody. Jest odpowiednią rośliną dla miłośników podróży.

Zmiana doniczki: Jeśli chcesz, aby pozostała mała, nie musisz przenosić jej do większej doniczki i odwrotnie. Zamiast tego sugerujemy wymianę wierzchniej warstwy gleby raz w roku.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Nie przechowuj jej w pomieszczeniach o temperaturze niższej niż 10 stopni Celsjusza.

Guzmania jęczykowata

Guzmania jęczykowata przypomina czubek ananasa. Nie przez przypadek. Te rośliny są spokrewnione: obie należą do rodziny bromeliad . Kiedy guzmania jest w fazie kwitnienia, jej wierzchołek staje się ciemnoczerwony lub jasnożółty.

Światło: Guzmanie potrzebują rozproszonego światła z okna lub lampy. Bezpośrednie promienie mogą ją spalić, a jeśli trzymasz ją zbyt długo w cieniu, może uschnąć.

Jak często należy ją podlewać: Latem Guzmanię należy podlewać często, prawie codziennie, ale zimą wystarczy raz w tygodniu.

Zmiana doniczki: Raz na 2-3 lata do większej doniczcki.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Gdy roślina zakwitnie, poczekaj, aż kwiat wyschnie i odetnij końcówkę, aby ponownie zakwitła.

Kliwia cynobrowa

Kliwia pięknie kwitnie raz w roku, a dojrzałe rośliny nawet dwa razy.

Światło: Trzymaj roślinę z dala od światła słonecznego, ale nie w zacienionych zakątkach.

Jak często należy ją podlewać: Kiedy Kliwia kwitnie, należy ją podlewać kilka razy w tygodniu ciepłą wodą, a w okresie bezczynności w ogóle nie można jej podlewać.

Zmiana doniczki: Nigdy nie należy jej zmieniać, ponieważ jest to bardzo delikatna roślina i dobrze się czuje w początkowo wyznaczonej przestrzeni.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Od listopada do lutego Kliwia jest w stanie hibernacji. Przechowuj ją w chłodnym miejscu i przestań ją podlewać, ale od czasu do czasu sprawdzaj jej stan.

Eonium drzewiaste

Ta roślina z Ameryki jest również nazywana „różą kamienną”, ze względu na duże i mięsiste liście.

Światło: Eonium może być wystawiona na działanie promieni słonecznych i suchego powietrza. Roślina toleruje cień, ale może tracić kolor.

Jak często należy ją podlewać: Latem – raz w tygodniu, zimą – raz w miesiącu.

Zmiana doniczki: W pierwszych latach życia – co roku. A później rzadziej.

Co jeszcze musisz wiedzieć? Zimą kwiatek należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10 stopni.