„Przyjaciele na zawsze”: 19 uroczych zdjęć kotów i dzieci oraz wskazówki dotyczące dobrych relacji między nimi

Nie jest tajemnicą, że koty mogą inaczej postrzegać dzieci. Czasami reagują na dzieci agresją i strachem.

Ale przy odpowiednim podejściu do spotkań i komunikacji z nowymi i starymi członkami rodziny, dziecko i zwierzak mogą stać się przyjaciółmi na wiele lat. Jak wygląda ta przyjaźń i co trzeba zrobić, aby osiągnąć te same rezultaty? Te rzeczy odkryjesz w danym artykule.

Edukuj i odpowiednio socjalizuj kota do dziecka

Już od 2-3 miesiąca życia kociaka można i należy uczyć tego, co może, a czego nie.

Nie baw się ze swoim zwierzakiem gołymi rękami

Nie zachęcaj do nagłych ataków stóp lub przeskakiwania nad osobą z wysokości. Zmniejszy to ryzyko konfliktów między dzieckiem a zwierzęciem.

Organizuj zabawy dla swojego kota, aby rozwinął instynkt łowiecki

Kup wspinaczki, drapaki i wszelkiego rodzaju zabawki dla swojego pupila. Baw się tym ze swoim pupilem. Jeśli nie może polować na stopy właściciela, wyjaśnij kociakowi, na co wolno polować.

Jeśli planujesz izolować kota od noworodka, postara j się wcześniej ograniczyć jego dostęp do pokoju dziecka, a nie w dniu, w którym dziecko wróci ze szpitala

A jeśli zwierzak jest już „przyłapany na przestępstwie”, to nie karz go, tylko po prostu stanowczo i konsekwentnie sugeruj, gdzie może się bawić, motywując i zachęcając zwierzę do posłuszeństwa.

Kiedy pojawi się nowy członek rodziny, nie zapomnij poświęcić zwierzęciu wystarczającej uwagi. Porozmawiaj z nim, pogłaskaj je i nie zapomnij karmić go na czas

W przeciwnym razie kot może postrzegać dziecko jako konkurenta i z zazdrości (obrona swoich interesów i terytorium) rzucić się na nie.

Reaguj na każdą zmianę w zachowaniu kota

Agresywność wobec dziecka może wynikać nie ze złego humoru, ale z faktu, że w czasie spotkania kot był głodny, chory itp.

Płacz dziecka, nowy zapach w domu początkowo mogą przestraszyć zwierzaka

Dlatego daj kotu czas na przyzwyczajenie się do tych początkowych rzeczy i zrozumienie, że nie ma niebezpieczeństwa. I dopiero wtedy przedstawić go dziecku.

Nadzoruj pierwsze chwile interakcji między dzieckiem a zwierzęciem

Naucz dziecko poprawnej komunikacji ze zwierzęciem

Zaprzestań prób gryzienia ogona zwierzęcia, duszenia go lub niedbałego szarpania skóry kota. Kot z kolei nie da się poniewierać maluszkowi i zareaguje.

Koty kochają uczucia, ale tylko wtedy, gdy są gotowe je przyjąć

Naucz swoje dziecko, aby nie przeszkadzało kotu, gdy je lub śpi. Nie da się wypchnąć zwierzęcia z kryjówki i zmusić do zabawy, podczas gdy ono chce spokojnie posiedzieć, wylizać się lub wykonać inne kocie czynności.

Kotka z kociętami jest zdeterminowana, by chronić swoje kocięta

Jeśli masz taką sytuację, to wiesz, że małe hałaśliwe dziecko (a może już większe i zdolne do chwytania kociąt) jest dla kota agresorem i najprawdopodobniej zaatakuje go, by chronić swoje potomstwo.

Czasami kot ma bagaż negatywnych doświadczeń z przeszłości, kiedy został skrzywdzony lub traumatyzowany przez dzieci

I dlatego będzie agresywny w stosunku do każdego dziecka. W takim przypadku szybka przyjaźń może nie zadziałać.

Jednak zawsze istnieje szansa, aby koegzystencja była akceptowalna, po prostu ucząc dziecko i zwierzaka wzajemnego szacunku.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi.