Przydatne porady domowe dotyczące łazienki

Nikt nie lubi sprzątać łazienki. Łazienki to pomieszczenia mokre bez swobodnej cyrkulacji powietrza. Z tego powodu może pojawić się tam nieprzyjemny zapach, gromadzą się zarazki, a na bateriach pojawia się kamień. Ale ktoś musi to zrobić, bo brudna łazienka to jeszcze bardziej nieprzyjemna sprawa. Oto kilka prostych wskazówek dla tych, którzy dźwigają ten ciężar.

Jak czyścić płytki w łazience?

Zacznijmy od płytek. Jeśli zainstalowałaś płytki w swojej łazience, wiesz, że to duży kłopot. Płytki podłogowe czernieją, zwłaszcza w łazience, gdzie na fudze gromadzi się pleśń i tłuszcz.

Aby wyczyścić fugi, wymieszaj 100 ml wody ze 100 gramami sody oczyszczonej, aż uzyskasz kremowy, jednorodny, podobny do kremu roztwór i nałóż mieszaninę na fugę, jak na poniższym obrazku. Pozostaw roztwór na 10 minut, a następnie wyszoruj płytki szczoteczką do zębów, aż będą całkowicie czyste.

Jeśli chodzi o płytki, to można je czyścić zwykłym detergentem. A jeśli nie masz pod ręką detergentu do płytek – dodaj 100 g wodorowęglanu sodu, 100 g nadtlenku wodoru i 100 g mydła w litrze ciepłej wody i przetrzyj płytki otrzymanym roztworem.

Możesz również posmarować kafelki octem. Ocet doskonale usuwa zabrudzenia i zapewnia długotrwały efekt antybakteryjny. Ale jest tu minus – zapach. Aby usunąć zapach octu, możesz użyć aromatyzatorów, dyfuzorów zapachowych lub olejków eterycznych. Chociaż nie powinno to stanowić problemu, jeśli masz sprawny system wentylacji.

Jak poprawnie czyścić wannę i umywalkę?

Ze względu na osady wapienne i zanieczyszczenia w wodzie baterie i słuchawki prysznicowe noszą ślady trudne do czyszczenia, wyglądają brzydko i ułatwiają rozprzestrzenianie się bakterii. Aby się ich pozbyć, nie potrzebujesz drogich i szkodliwych rozwiązań ze sklepu. Wystarczy przeciąć cytrynę na pół i jednym z końców przetrzeć dotknięte powierzchnie. Po potraktowaniu obszaru cytryną wytrzyj powierzchnię suchym ręcznikiem, aby trwale usunąć kamień.

Z kolei do usunięcia tłustych osadów z powierzchni wanny potrzebny będzie ocet lub sok z cytryny – dwa bardzo mocne kwasy, które z łatwością usuwają zabrudzenia. Rozpuść jedną część octu w trzech częściach wody i usuń osady. Ale nie zapomnij użyć do tego rękawic.

A do odkamieniania zlewu wiele gospodyń domowych używa drogich żeli, kupowanych w wyspecjalizowanych sklepach. Ale są rzeczy, które kosztują 5 razy taniej i równie skutecznie radzą sobie z tym zadaniem.

W rzeczywistości soda oczyszczona, ocet, sól i sok z cytryny zmieszane z przegotowaną wodą doskonale radzą sobie z zapychającym zlewem tłuszczem i osadami na powierzchni wanny.

Jak poprawnie czyścić toaletę?

Nikt nie lubi czyścić toalety. Ale ktoś musi to zrobić, bo brudna toaleta jest jeszcze bardziej nieprzyjemna. A na dodatek to niebezpieczne. Brudna toaleta to idealna pożywka dla bakterii i patogenów.

Aby ci to ułatwić, oto sprawdzona sztuczka. Wlej roztwór do czyszczenia toalety do uchwytu szczotki toaletowej. W ten sposób za każdym razem, gdy użyjesz szczoteczki, ścianki muszli klozetowej zostaną zdezynfekowane.

Zamiast kupować rozpuszczalne w wodzie kapsułki toaletowe, wymieszaj jedną część sody oczyszczonej z jedną częścią detergentu do naczyń. Wlej roztwór do foremek do zamrażarki i poczekaj, aż wyschnie. Następnie skorzystaj z kostek toaletowych.

Jeśli w łazience nie ma odświeżacza powietrza, ale pilnie potrzebujesz zneutralizować zapach, zapal zapałkę i pozwól jej wypalić się nad muszlą klozetową. Możesz również użyć kawałka cebuli, który pochłania zapachy i oczyszcza powietrze.

Jak osiągnąć przyjemny zapach w łazience?

Mięta ma głęboki, zachęcający i relaksujący aromat. Znajdź ładny pojemnik, który ładnie dopełni wnętrze i umieść go na półce lub wnęce w łazience. Ciepła para powietrza rozproszy zapach po całym pomieszczeniu i utrzyma go na długo.

Jeśli łazienka i toaleta są osobno, nałóż kilka kropli olejku na rolkę papieru toaletowego, której nie używasz. Za muszlą klozetową możesz również umieścić pojemnik z ryżem, który pochłania zapachy i wilgoć.