Przestań jeść przed snem! 3 ważne powody

Ze względu na przeciążony tryb życia często chodzimy późno spać tracąc cenny czas, który jest przeznaczony na sen i odpoczynek. Czasem zaraz się wielka pokusa, by zjeść coś smacznego przed snem!

Późne podjadanie mogą powodować problemy zdrowotne, takie jak rozstrój żołądka lub przyrost masy ciała. Sugerujemy, aby dowiedzieć się, co dzieje się z twoim ciałem, gdy przestaniesz podjadać w nocy.

Kontrola wagi

Ponieważ podczas snu aktywność mózgu przewyższa aktywność podczas czuwania, nasze ciało pozostaje pasywne i spala znacznie mniej kalorii niż w ciągu dnia. Dlatego jeśli przekroczysz limit kalorii w ciągu dnia lub jesz coś wieczorem, możesz spalić dodatkowe kalorie poprzez różne ćwiczenia lub inną aktywność fizyczną. Ale jeśli przekroczysz limit kalorii przed snem, będziesz mieć znacznie mniejsze szanse na utrzymanie wagi.

Nadmiar kalorii z nocnych przekąsek jest przechowywany w ciele w postaci tłuszczu. Te kalorie nie są spalane, nawet jeśli następnego dnia wykonasz dużo ćwiczeń. Te kalorie prowadzą wprost do nadwagi.

Zdrowy sen

Według amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków skromny posiłek bez kawy przed snem to dwa ważne czynniki dobrego i zdrowego snu. Kofeina zwiększa częstotliwość stymulowania neuronów w naszym mózgu, co pobudza aktywność umysłową i pogarsza jakość snu.

Ponadto jedzenie mięsa i innych wysokobiałkowych pokarmów przed snem może wpływać na jakość snu, blokując produkcję serotoniny, bardzo ważnego neuroprzekaźnika, który zapobiega zasypianiu.

Zmniejsz ryzyko zgagi i niestrawności

Jeśli jesz zbyt szybko lub kładziesz się spać natychmiast po jedzeniu, ryzykujesz zgagą lub niestrawnością – bardzo nieprzyjemny ból, który może uniemożliwić zasypianie lub budzenie się w nocy. Prawidłowa pozycja podczas jedzenia jest bardzo ważna: trawienie działa poprawnie gdy grawitacja sprzyja przepływowi jedzenia przez układ pokarmowy.

Niektóre pikantne lub kwaśne potrawy zwiększają ryzyko zgagi i innych problemów trawiennych. Szczególnie ważne jest unikanie przed snem cytrusów, smażonych potraw, czosnku, cebuli, a nawet pomidorów.

Jeśli podoba Ci się ten film, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply