Pozycja „W”. Czy to jest niebezpieczna pozycja dla dziecka?

 Pozycja „W”. Czy to jest niebezpieczna pozycja dla dziecka?

Kto, jeśli nie dzieci, najbardziej nas absorbuje? Ich reakcje wywołują w nas różne emocje: zaskoczenie, radość, ale też często obawę.

Boimy się, aby dziecko nie upadło, nie skrzywdziło się ani nie połknęło czegoś. Zazwyczaj jesteśmy bardzo ostrożni, gdy dziecko wspina się zbyt wysoko, znajduje ostre nożyczki lub wkłada coś do ust. Ale jak często zwracamy uwagę na złą pozycję ciała dziecka? Wydawałoby się, że ono po prostu bawi się na dywanie, czy jest w tym coś niebezpiecznego? Okazuje się, że tak. Czy słyszałaś o pozycji „W”?

Jeśli nie, ten film jest specjalnie dla Ciebie. Obejrzyj ten film do końca, a znajdziesz 2 alternatywne pozycje.

Pozycja „W” to pozycja dziecka, gdy siedząc na płaskiej powierzchni, zgina nogi, tak aby kolana były skierowane do przodu, stopy były do tyłu, a nogi były umieszczone wzdłuż bioder.

Dlaczego dzieci wolą tą pozycję? Ponieważ czują się bardziej komfortowo.

Istnieje jednak wiele negatywnych opinii na ten temat. Niektórzy eksperci twierdzą, że nie ma nic złego w tej pozycji, podczas gdy inni twierdzą, że jest to bardzo szkodliwe, a nawet ostrzegają rodziców, że może powodować pewne problemy zdrowotne.

Fizjoterapeuci twierdzą, że pozycja „W” może opóźniać rozwój umiejętności motorycznych, takich jak koordynacja lub utrzymanie równowagi ciała. Jednocześnie ta pozycja negatywnie wpływa na mięśnie posturalne, które mogą być odczuwalne w wieku dorosłym. Częste przebywanie w pozycji „W” niekorzystnie wpływa na zdrowie pleców, bioder, kolan i kostek.

Kiedy dziecko spędza dużo czasu w tej pozycji, jego kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji i mogą rozwinąć się problemy mięśniowe i zaburzenia neurologiczne, takie jak dysplazja stawu biodrowego lub skolioza. Pozycja „W” pozbawia dziecko zwrotności. Ruchy boczne są ograniczone, ale dziecko nie zdaje sobie z tego sprawy, gdy jest bardzo skoncentrowane na określonej czynności.

Nie powinnaś jednak panikować, jeśli twoje dziecko jest przyzwyczajone do tej pozycji, po prostu poproś je, aby za każdym razem przyjmowało inną pozycję.

Istnieją dwie alternatywne pozycje zalecane przez ortopedów:

– pozycja, w której nogi dziecka są w kształcie litery „V”. Jest uważana za zdrowszą i wygodniejszą. Będąc w tej pozycji, dziecko ma zwrotność i może swobodnie sięgać po zabawki.

– w pozycji, w której nogi dziecka są skrzyżowane, siedzi „po turecku”. W tej pozycji dziecko kształtuje prawidłową postawę i zmniejsza obciążenie bioder i kolan.