Pozbądź się negatywnej energii: japońska metoda porządku w domu

Bałagan w domu to niewyczerpane źródło stresu i jedna z mniej oczywistych przyczyn depresji. A porządek, przeciwnie, pomaga znaleźć równowagę emocjonalną, porządkuje myśli i uspokaja emocje. Dlatego ważne jest, aby mieć uporządkowany dom. Aby to zrobić, sugerujemy użycie metody KonMari.

Czym jest metoda KonMari?

Ta metoda została wymyślona przez Marie Condo, młodą kobietę z Japonii, która przez 5 lat była sługą świątyni Shinto, studiowała socjologię na Tokijskim Uniwersytecie Chrześcijańskim, napisała kilka międzynarodowych bestsellerów i w zaledwie w wieku 30 lat stworzyła prawdziwy holding medialny. Ale zasłynęła właśnie ze swojej metody czyszczenia.

Metoda KonMari składa się z szeregu zasad, które pomogą Ci przekształcić Twój dom w uporządkowaną, czystą i emocjonalnie zdrową przestrzeń. Aby to osiągnąć, musisz uporządkować swoje działania w określonej kolejności, pozbyć się negatywnych elementów i zachować tylko te przedmioty, które są ci naprawdę potrzebne.

Metoda KonMari zmieni nie tylko Twój dom, ale także Twój nastrój. Marie jest przekonana, że ​​po uporządkowaniu domu jej metodą zyskasz więcej energii, motywacji i pewności siebie, bo czysty dom to czysty umysł. Jeśli zainteresuje Cię ten temat, polecamy lekturę książki Magia Porządku: Sensacyjna  japońska metoda oczyszczania i organizowania domu. Oto kilka podstawowych tez.

Cel

Zanim zaczniesz sprzątać, musisz wyznaczyć sobie cel. Celem jest uporządkowanie raz na zawsze. Wyeliminować chaos i raz na zawsze wprowadzić porządek. A do tego trzeba chcieć posprzątać i wyobrazić sobie, jak wyglądałoby twoje idealne życie. Cel musi zostać osiągnięty w nie więcej niż 6 miesięcy, w tym czasie trzeba zmienić nie tylko otoczenie w domu, ale także styl sprzątania, dostosowując wszystko do swoich potrzeb, życzeń i idei idealnego mieszkania.

Wyrzuć, co nie potrzebne

Wydanie odbywa się w dwóch etapach.

– W pierwszym etapie musisz pozbyć się wszystkich starych, bezużytecznych rzeczy, których nie używasz i które wywołują w Tobie negatywne emocje. Dosłownie musisz wziąć każdy przedmiot z osobna i zrozumieć, jakie uczucia w tobie wywołuje. Rzeczy, na które jesteś obojętna, wywołują u Ciebie negatywne emocje lub są bezużyteczne, należy w pierwszej kolejności wyrzucić.

– W drugim etapie trzeba położyć podwaliny pod nowe życie, organizując rzeczy według kategorii, a nie pomieszczeń – w następującej kolejności: ubrania, książki, dokumenty, inne rzeczy, które mają wartość emocjonalną. Ważne jest również, aby wszystko miało swoje miejsce. Jeśli nie masz miejsca na określony przedmiot, oznacza to, że go nie potrzebujesz.

Zasada wyboru

Zasada wyboru jest prosta. Musisz zadać sobie pytanie: czy sprawia mi to radość, czy nie? Następnie musisz zadać sobie pytanie: czy mogę się bez tego obejść, czy nie? Wszystko, bez czego możesz się obejść lub co nie sprawia Ci radości, nie ma sensu.

Takie podejście może zabrzmieć dziwnie w przestrzeni polskiej, bo mamy nawyk wywodzący się z czasów komunizmu – czyli przechowywanie rzeczy bezużytecznych. Bo kto wie, może coś się przyda? Ale Japonka nalega – w końcu będziesz miała dokładnie to, czego potrzebujesz.

Przechowywanie w pionie

Marie Kondo zaleca przechowywanie elementów garderoby w pionie, aby wszystko było widoczne. Również każda część garderoby musi mieć swoje miejsce. A dla większego komfortu możesz pogrupować ubrania według kategorii, tak jak są one zorganizowane w sklepach. Jednocześnie nie wahaj się korzystać z wszelkiego rodzaju organizerów.

Wszystko musi mieć swoje miejsce

Każdy przedmiot w twoim domu powinien mieć swoje miejsce, aby podczas sprzątania nie pojawiło się pytanie, gdzie możesz umieścić jedną lub drugą rzecz. Ubrania muszą pozostać w szafie, szczoteczka do zębów w łazience, buty w przedpokoju, a naczynia tylko w kuchni. Kiedy przyzwyczaisz się do takiej organizacji, sprzątanie stanie się tak proste, jak mycie zębów. Zdecyduj również, gdzie umieścić przedmiot przed jego zakupem.

Zasada odgórna

Zasada jest tak prosta, jak skuteczna. Zanim zaczniesz sprzątać, zrób wyimaginowaną listę wszystkich przedmiotów, które zamierzasz wyczyścić i ułóż je według wysokości, zaczynając od najwyższego punktu w pomieszczeniu, a kończąc na najniższym. Innymi słowy, najpierw zacznij od sufitu, następnie przejdź do szafek, lodówki, potem blatu kuchennego, stołu, zlewozmywaka i szafek dolnych, a dopiero potem podłogi. W ten sposób nie będziesz musiał dwukrotnie czyścić wielu rzeczy.

Zacznij sprzątać z dala od łazienki

Zasada mówi, że jeśli chcesz zrobić generalne sprzątanie całego domu, powinnaś zacząć od pokoju najbardziej oddalonego od łazienki. A łazienkę trzeba posprzątać jako ostatnią. Jeśli zaczniesz w łazience, będziesz musiała wracać raz za razem po wodę z innych pomieszczeń, przenosząc brud z jednego miejsca do drugiego.

Oczywiście to tylko teoretyczne podstawy metody, ale książka jest pełna praktycznych przykładów, które pomogą Ci krok po kroku wyeliminować chaos z domu. Jeśli pomysł wydaje Ci się interesujący, możesz dowiedzieć się więcej z książki lub z samouczków na YouTube.