Pościel – jak często powinniśmy ją zmieniać?

Jak często należy zmieniać pościel?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Według ankiety przeprowadzonej w Wielkiej Brytanii ludzie zmieniają pościel średnio co trzy tygodnie. Z drugiej strony naukowcy uważają, że pościel należy zmieniać częściej, ale częstotliwość zależy od kilku czynników: tkaniny, wentylacji pomieszczenia, zdrowia, liczby osób śpiących w jednym łóżku, obecności zwierząt domowych i jak śpisz.

Łóżko jest żyznym środowiskiem dla roztoczy, grzybów i bakterii, które powodują różne choroby przewlekłe. Dodatkowo pościel jest pełna martwych komórek, sebum, wydzieliny ciała, kurzu i oczywiście potu.

Podczas snu człowiek wydziela około 100 litrów potu rocznie, co sprawia, że ​​łóżko staje się dobrym środowiskiem do rozprzestrzeniania się różnych grzybów, które mogą migrować w głąb skóry, przekształcając się w infekcje grzybicze skóry.

Ostatnie badania pokazują, że zarówno poduszki syntetyczne, jak i puchowe zawierają do 17 rodzajów grzybów. Dlatego latem zaleca się zmianę pościeli raz na 3-4 dni, a zimą co 10 dni!

W ilu stopniach prana jest pościel?

Zazwyczaj pościel prana jest w temperaturze 60 stopni Celsjusza. Jest to optymalna temperatura, wystarczająco wysoka, aby niszczyć bakterie i roztocza bez uszkadzania tkaniny.

Delikatne tkaniny, takie jak jedwab, len czy perkal, prane są w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza, ale są mniej podatne na bakterie. Pościel, poszewki na poduszki, poszwy na kołdry są prane oddzielnie od innych tekstyliów, w programie prania o niskiej rotacji i spłukiwaniu zimną wodą.

Czytaj także: 7 roślin, które przynoszą do domu szczęście i bogactwo. Dzięki nim od razu poczujesz się lepiej