Po co moczyć orchideę sokiem z cytryny?

Orchidea to wyjątkowy kwiat. Zarówno w wyglądzie, jak i pielęgnacji. W wielu kulturach uważa się, że roślina przynosi szczęście i dobre samopoczucie do domu. Nic dziwnego, że orchidea jest jednym z najbardziej cenionych kwiatów na świecie.

Ale tak piękna jak jest, jest również wymagająca. Nie każdy może to zrozumieć. Jeśli chcesz cieszyć się pachnącymi kwiatami orchidei, będziesz potrzebowała odrobiny cierpliwości i odrobiny umiejętności.

Dlaczego orchidea nie kwitnie?

Orchidea wymaga określonych warunków. Roślina uwielbia ciepło i nie toleruje zimna. Optymalna temperatura wymagana do prawidłowego rozwoju storczyka wynosi od 18 do 28 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby w ciągu dnia temperatura powietrza była o 4-5 stopni wyższa niż w nocy.

Aby orchidea dobrze się czuła w domu, musi być chroniona przed słońcem. Liście orchidei są bardzo wrażliwe, a światło słoneczne może je uszkodzić. W rezultacie procesy metaboliczne rośliny zostaną zakłócone i w ogóle nie zakwitnie. Dlatego orchidei nie należy umieszczać w południowej części pokoju.

Jak często podlewać orchideę?

Niektórzy uważają, że lepiej jest podlewać roślinę częściej, niż zbyt rzadko. Takie podejście jest błędne, ponieważ nadmiar wilgoci prowadzi do degradacji systemu korzeniowego rośliny. Korzenie gniją, a liście stają się miękkie i pozbawione wilgoci. Roślinę należy podlewać raz na 7 dni latem i 2-3 razy w miesiącu zimą.

Zwróć uwagę na jej stan. Jeśli zauważysz, że dolne liście więdną na końcach lub opadają jak uszy królika, oznacza to, że roślina potrzebuje więcej wody, a jeśli liście są miękkie i zaczynają gnić, oznacza to, że zbyt często ją podlewasz. Zaleca się również podlewanie wodą deszczową (bez chloru), podgrzaną do temperatury pokojowej.

Czym karmić orchideę?

Aby orchidea pięknie kwitła, nie potrzebujesz specjalnych nawozów. Cudowny nawóz jest w Twoim domu i nic nie kosztuje. Chodzi o sok z cytryny.

Sok z cytryny jest dobry dla wzmocnienia systemu korzeniowego storczyków, zapobiegania próchnicy korzeni i stymulowania ich kwitnienia. Aby przygotować nawóz, wymieszaj trochę wody z sokiem z cytryny – 100 ml soku na 3 litry wody. I podlewaj kwiat tym roztworem raz na sześć tygodni.

Związki mineralne w składzie cytryny leczą roślinę, wzmacniają jej system korzeniowy, normalizują procesy metaboliczne, przyspieszają jej wzrost i przedłużają jej żywotność. Ponadto zapobiegają gniciu korzeni, stymulują kwitnienie rośliny i poprawiają jej odporność na szkodniki.