Piękno podwodnego świata: 15 zdjęć nominowanych do konkursu „Podwodna fotografia roku 2023”

Konkurs Underwater Photographer of the Year bada piękno naszego majestatycznego oceanu. W tym roku do konkursu wpłynęło ponad 6000 zgłoszeń z 72 różnych krajów. Amerykańska fotografka Kat Zhou zdobyła pierwszą nagrodę za zdjęcie zagrożonego wyginięciem delfina rzecznego.

Wielu fotografów pokazało swój talent, przesyłając zdjęcia piękna oceanów i ich degradacji przez człowieka. Zobacz nominowane zdjęcia w galerii poniżej.

Zwycięskie zdjęcie

o przyciągające wzrok zdjęcie różowego delfina rzecznego przedzierającego się przez powierzchnię Amazonki przyniosło Kat Zhou ze Stanów Zjednoczonych tytuł Fotografa Podwodnego Roku 2023. Zdjęcie zrobione o zachodzie słońca doskonale ukazuje piękno zagrożonych gatunków delfinów .

„Wśród miejscowych krąży legenda, że ​​delfiny rzeczne lub botos mogą zmieniać się w przystojnych mężczyzn znanych jako boto encantado, by uwodzić kobiety” — powiedziała Zhou o swoim zwycięskim zdjęciu. „Chociaż nie byłam świadkiem przemiany, te piękne ssaki zauroczyły mnie w inny sposób. Po zobaczeniu, jak delfiny butlonose czasami wyciągają dzioby nad wodę, zapragnąłem uchwycić ułamek zachodu słońca. Chociaż woda była tak ciemna, że ​​strzelałam zdjęcie na ślepo, ten delfin dał mi idealne zdjęcie i uśmiech!

Przewodniczący jury konkursu, Alex Mustard, powiedział, że zdjęcie był „na pierwszy rzut oka proste, potem po prostu doskonałe”.

„W ciemnej wodzie Kat stworzyła oszałamiającą kompozycję, przedstawiając ten rzadko fotografowany i zagrożony gatunek w precyzyjnej kompozycji”. Powiedział Mustard. „To zdecydowanie najlepsze zdjęcie tego gatunku, jakie kiedykolwiek widziałem, którego liczebność spada w zastraszającym tempie.

Zwycięskie zdjęcie w kategorii makro

Kategoria kompaktowa i zwycięskie zdjęcie

Niemiecki fotograf Enrico Somogyi z Niemiec powiedział, że to zdjęcie zostało zrobione podczas nurkowania w Egipcie.

„Kiedy snorkelowałem w Marsa Alam, widziałem niezliczone ilości ryb z gatunku Thalassoma rueppellii. Jedna z nich był szczególnie ciekawa i bardzo zainteresowana moim strojem – powiedział. „Udało mi się zrobić kilka dobrych klasycznych zdjęć szerokokątnych, po pewnym czasie pomyślałem, że dobrym pomysłem byłoby wypróbowanie długiego czasu naświetlania. „W tym ujęciu przesunąłem aparat nieco do przodu po zwolnieniu migawki, co stworzyło efekt powiększenia na dole zdjęcia”.

Kategoria: Wody brytyjskie w makro obiektywie

Kategoria: czarno – białe zdjęcia

Kategoria: Zachowanie zwierząt podwodnych

Zwycięzca kategorii: portret

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!