Pelargonia i aloes: 10 roślin, które redukują stres

10 ROŚLIN OBNIŻAJĄCYCH STRES

Według badań przeprowadzonych przez University of Hawaii stres jest tak samo zaraźliwy jak zwykłe przeziębienie. Czy teraz rozumiesz, dlaczego masz w pracy stresującą epidemię? Na szczęście tę sytuację można naprawić bez większego wysiłku. Wystarczy położyć jedną z tych roślin na stole, a może kilka. Obejrzyj resztę tego filmu, aby dowiedzieć się, która z 10 roślin doniczkowych pomoże Ci poczuć się dobrze, złagodzić depresję i bóle głowy.

1.Lawenda

Doskonały naturalny środek przeciwdepresyjny, który wspiera układ nerwowy, łagodzi bóle głowy i pomaga radzić sobie z bezsennością. Badania wykazały, że zapach lawendy koi i obniża puls w sytuacjach stresowych.

2.Witania ospała (physalis)

To roślina o jasnych owocach, które jednym spojrzeniem poprawią nastrój, a także pomogą poradzić sobie z bezsennością i złagodzić depresję. W toku badań odnotowano spadek depresji u pacjentów z przewlekłym stresem o 72-79,2%.

3.Geranium

Stwierdzono, że aromat geranium (podobny do róży) daje spokój. W badaniu z udziałem kobiet w ciąży stwierdzono, że zapach znacznie zmniejsza poziom niepokoju, a zawarte w nim olejek eteryczny dobrze łagodzi stres podczas porodu.

4.Mięta

Badania wykazały, że zapach mięty poprawia nastrój, wydajność i pamięć. Inne badanie zostało przeprowadzone na pacjentach z białaczką, u których zdiagnozowano bezsenność, depresję i zmęczenie. Uczestnicy badania zauważyli, że po aromaterapii miętowej zmniejszyła się senność, zmniejszyło się zmęczenie i niepokój oraz poprawił się apetyt.

5.Róża

Przeprowadzono eksperyment, który wykazał, że wystarczy patrzeć na różę przez 4 minuty, aby zmniejszyć stres, poprawić nastrój i zdrowie psychiczne.

6.Aloes

Starożytni Egipcjanie nazywali aloes „rośliną nieśmiertelności” i wierzyli, że wypędza on złe duchy. Nauka twierdzi, że aloes oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji, a nocą wzbogaca pomieszczenie tlenem, co pomaga lepiej spać i budzić się. Przeprowadzono również badanie na myszach, podczas których stwierdzono, że aloes poprawia pamięć i zmniejsza depresję.

7.Jaśmin

Jaśmin emanuje zapachem, który zmniejsza niepokój i poprawia jakość snu.

8.Oregano

Przede wszystkim oregano jest dobre do jedzenia. Roślina jest bogata w kwas kawowy, karwakrol i inne substancje zwalczające depresję, zmęczenie i lęk, a także działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe.

9.Rozmaryn

Rozmaryn nie tylko poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach, ale także korzystnie wpływa na pamięć, zwiększając ją o 75%. Roślina ma również zdolność łagodzenia zmęczenia i strachu oraz poprawia sen poprzez obniżenie poziomu kortyzolu we krwi.

10. Bazylia

Zawiera dużą ilość organicznego związku linalolu, który działa kojąco na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy. Grupa japońskich naukowców przeprowadziła badania na szczurach laboratoryjnych, które potwierdziły, że ekspozycja na linalool znacząco obniżyła poziom stresu.

Czy masz którąś z tych roślin w pracy lub w domu? Napisz w komentarzach. Myślę, że czas kupić jedną z nich.

Wszystkiego najlepszego i niech w Twoim życiu będzie mniej stresu!

Leave a Reply