Oto jak zareagować na obelgi: Zrób to, a wyjdziesz zwycięsko z każdego konfliktu

Istnieje życie bez konfliktów? Konflikty dokuczają nam na każdym kroku i bez względu na to, jak bardzo chcemy, nie będziemy w stanie się ich pozbyć. I nie musisz. Bo ci, którzy żyją, to ci, którzy walczą. A jeśli ktoś cię obraża, musisz się bronić. Ale najpierw zobaczmy, dlaczego niektórzy ludzie obrażają innych.

Dlaczego ludzie obrażają?

Począwszy od stanu obecnego, a skończywszy na niskiej pewności siebie. Ale nie interesuje nas powód, ale cel. W większości przypadków ludzie obrażają się, by sprowokować konflikt. Ich celem nie jest obrażanie cię, ale kłótnia z tobą. Ponieważ żyją z kłótni. Tego naprawdę chcą.

A twoim zadaniem nie jest danie im takiej możliwości. Ignorancja to najskuteczniejszy sposób na pokonanie przeciwnika. A jeśli chcesz go wyciągnąć ze skorupy, dodaj do obojętności odrobinę grzeczności i nonszalancki uśmiech. Nie ma prostszego sposobu na wyjście z konfliktu zwycięsko.

Czy bycie obojętnym oznacza bycie słabym?

Nie. Oznacza to okazywanie inteligencji i wyższości moralnej. Być obojętnym to nie milczeć, ale odpowiadać spokojnie i nonszalancko. Prawie ironiczne. Oznacza to krótkie, ale drżące uwagi.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy pojawia się konflikt, staraj się nie krzyczeć. Nawet jeśli jesteś zła, nie krzycz. Krzyk pobudza reakcję obronną i podsyca konflikt. Im głośniej krzyczysz, tym dalej możesz rozwiązać problem. Nie krzycz też, gdy ktoś na ciebie krzyczy. Jeśli zareagujesz spokojnie i grzecznie, gniew szybko ustąpi. Ten, kto się zdenerwował, poczuje się winny i najprawdopodobniej pierwszy poprosi o przebaczenie. Jeśli jego celem był inny niż wywołanie konfliktu.

Ta strategia jest bardziej istotna w przypadku sporadycznych konfliktów z ludźmi, których nie znasz, ale co zrobić z tymi, z którymi masz konflikty na co dzień? Najpierw musisz ustalić pewne osobiste granice.

Jak rozmawiać z kłótliwym mężczyzną?

1. Bądź miła, mów wyraźnie, ale nie podnoś głosu. NIE UNIKAJ kontaktu wzrokowego. Bądź spokojna i pewna siebie. Uprzejmość i opanowanie wprowadzą w zakłopotanie przeciwnika i dopóki nie będziesz odwzajemniać krzyków, będziesz na pozycji dominującej.

2. Rób przerwy i słuchaj w pełni tego, co mówi. Odpowiadaj powoli i łatwo na pytania rozmówcy. W razie potrzeby przejdź do pytań retorycznych z kategorii: Czy uważasz, że jeśli będziesz krzyczeć, łatwiej rozwiążemy ten problem?

3. Staraj się okazywać empatię. Często ci, którzy wywołują kłotnie, mieli po prostu zły dzień. Posłuchaj, spróbuj go uspokoić, ale bez odgrywania ofiary: powiedziałeś wszystko, co miałeś do powiedzenia? Mam szczerą nadzieję, że poczujesz się lepiej. 

4. Opowiedz dowcip. Humor to bezpieczny, przyjazny i bezwstydny sposób na rozładowanie konfliktu. To pewny sposób na dominację i uspokojenie. Ten gest zdradza spokój i pewność siebie.

5. Bądź obojętna. Jeśli nie możesz znaleźć siły, by okazywać empatię lub podchodzić do rzeczy z humorem, po prostu zignoruj ​​histerię przeciwnika. Ignorancja jest najskuteczniejszą metodą ujarzmienia człowieka, który stara się wejść w konflikt.