Oto dlaczego Japonki nie przybierają na wadze

Japoński system żywienia od dawna uważany jest za jeden z najzdrowszych na świecie. Nie bez powodu Japończycy cieszą się najdłuższą, w porównaniu do przeciętnego wieku na świecie, długowiecznością, a Japonki mogą pochwalić się najsmuklejszymi figurami.

Nic dziwnego, bo japońska dieta różni się od zachodniej zarówno pod względem kaloryczności, jak i spożycia białka i tłuszczu. Co więcej, Japończycy mają zupełnie inną kulturę kulinarną.

Co jedzą Japończycy?

Japończycy mają bardzo zbilansowaną dietę, opartą na owocach morza, roślinach strączkowych i produktach roślinnych. Wszystkie są bogate w zdrowe białka, które są niezbędne dla organizmu.

Dieta tutaj różni się od zachodniej, przede wszystkim pod względem kaloryczności, spożycia białka i tłuszczu, ale także w swojej strukturze: w Japonii widać wyraźną przewagę białek roślinnych nad białkami zwierzęcymi, ze znacznym udziałem białek​​ zwierzęta spożywane przez produkty rybne. 

Ogólnie rzecz biorąc, japońska dieta jest mniej kaloryczna niż w większości krajów. Ale paradoks polega na tym, że dzięki tej diecie wzrasta odporność organizmu, poprawia się zdrowie skóry i poprawia się samopoczucie całego organizmu.

Jakość kalorii spożywanych przez Japończyków jest po prostu lepsza niż u mieszkańców Zachodu. Dlatego żyją tak długo. Oto 4 zasady japońskiej kultury gastronomicznej.

Spożywanie małych porcji

Im mniejsza porcja, tym wolniej ją spożywamy, a więc tym zdrowsza. Nawyk jedzenia małych, zróżnicowanych porcji, staranne przeżuwanie każdego kawałka to jedna z najprostszych inwestycji w Twoje długoterminowe zdrowie. To, że Japończycy jedzą w małych porcjach, przynosi nie tylko wymierne korzyści ich ciału, ale także zmysłowi estetycznemu.

W razie potrzeby użyj małych talerzy i sztućców. Japończycy nie wstydzą się tego robić. Nie zapominaj, że uczucie sytości pojawia się 20-30 minut po spożyciu. Tak więc w zasadzie przy każdym posiłku jemy więcej niż powinniśmy. Najpierw pokarm wypełnia żołądek, a następnie do podwzgórza (części mózgu, która reaguje na głód) wysyłany jest specjalny sygnał sytości.

Dlatego jedz małymi porcjami lub wstawaj głodna od stołu. Sytość przyjdzie później.

Świeżość i sezonowość

Japończycy są bardzo wrażliwi na świeżość spożywanego jedzenia. Im świeższy produkt, tym bardziej jest użyteczny. Dlatego Japończycy przez większość czasu preferują potrawy sezonowe, gdy są soczyste, zdrowe i świeże.

Na przykład wszyscy wiedzą, że młoda zielona herbata, pędy bambusa i łosoś są szczególnie dobre późną wiosną. A jesienią najlepiej położyć na stole makrele i grzyby matsutake. Zwykle konsumowane jest dokładnie to, co w określonym momencie dojrzewa na wzgórzach lub w ogrodach.

Niewielu Japończyków kupi truskawki ze szklarni lub mrożone ryby złowione pod koniec ubiegłego sezonu. W gorące letnie dni Japończycy starają się jeść potrawy, które przynoszą uczucie chłodu. A uczucie chłodu, ich zdaniem, dają takie przysmaki jak węgorz, ośmiornica, galaretki i muszle.

Jesienią Japończycy wolą jeść pieczone kasztany, makaron gryczany i grzyby. Pod koniec jesieni jedzą sashimi – surową rybę pokrojoną w paski podgrzaną do temperatury 36,6 stopnia.

Ryż i warzywa jako podstawowe produkty spożywcze

Japońska dieta zawiera duże ilości ryżu, który podawany jest prawie przy każdym posiłku, nawet śniadaniu. Udowodniono, że Japończycy jedzą średnio sześć razy więcej ryżu niż Europejczycy. A ryż jest bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które dają uczucie sytości na dość długi czas. Ryż jest również niskokaloryczny. A Japończycy jedzą bez oleju i masła.

Kolejnym składnikiem będącym podstawą japońskich potraw są warzywa. Japończycy wolą podawać warzywa z różnymi sosami. Gotują je na różne sposoby, na przykład gotowane w sosie, gotowane na parze, pieczone lub smażone. Wszystkie te metody przygotowania pozwalają zachować kulinarne właściwości i wartości odżywcze warzyw. Kolejnym ważnym składnikiem ich codziennej diety są ryby, które zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witaminy

Japończycy gotują w taki sposób, aby witaminy i minerały były dobrze zachowane. Tutaj ważne jest prawidłowe ustawienie temperatury. I nawet sposób, w jaki warzywa są posiekane, ma znaczenie.

Japończycy wiedzą, jak to zrobić w taki sposób, aby warzywa nie tylko wyglądały atrakcyjnie, ale też szybciej się ugotowały. A jak wiesz, im mniej czasu spędzasz na gotowaniu, tym więcej witamin i minerałów zostaje w produkcie.

Różnorodność japońskiego dania wegetariańskiego zaskakuje pomysłowością. Na stole są sałatki z rzodkwi oraz rzeźby z ogórka i marchewki. Japończycy używają również dzikich roślin, takich jak zioła, wodorosty, które są pełne witamin i minerałów przydatnych dla organizmu.