Odtruwanie wątroby – 4 reguły do detoksykacji wątroby i odchudzania

Uważa się, że wątroba jest jednym z najbardziej złożonych organów naszego ciała. Ludzka wątroba spełnia ponad 500 różnych funkcji niezbędnych do zdrowego życia. Funkcje wątroby są tak złożone, że nie ma takiej maszyny, która mogłaby ją zastąpić, przede wszystkim z powodu licznych funkcji syntezy substancji niezbędnych do życia, a także z powodu jej roli jako organu odtruwającego.

Wątroba syntetyzuje cholesterol, fosfolipidy, lipoproteiny i lipidy. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i białek. Wątroba syntetyzuje również niektóre białka osocza, takie jak albumina, globulina i antytrombina. Wątroba wytwarza żółć, a także usuwa toksyny z organizmu, tym samym odgrywając ważną rolę w zdrowiu naszego organizmu. Gdybyśmy chcieli szczegółowo omówić o wszystkich czynnościach wątroby, zajęłoby to nam co najmniej 10 godzin. A więc zatrzymajmy się na najważniejszych.

 

Objawy, które mogą Ci powiedzieć, że coś jest nie tak z Twoją wątrobą:

  • Senność w ciągu dnia i bezsenność w nocy
  • Siniaki na skórze po niewielkich uderzeniach
  • Odbarwiony stolec, czasem biały (z powodu braku produkcji bilirubiny)
  • Spowolniony proces trawienia
  • Ból po prawej stronie
  • Bladość skóry

Chociaż brzmi to nietypowo, wiemy już, że wątroba ma zdolność do regeneracji, ale mimo to wynik regeneracji jest nadal ograniczony – obszar uszkodzonej, a następnie zregenerowanej tkanki wątroby nie będzie działał jak zdrowa wątroba. Innymi słowy, regeneracja pozostawia konsekwencje, podobnie jak gojenie się ran lub złamana kość już nigdy nie będzie taka sama.

Jeśli masz kilka powyższych objawów, musisz zoptymalizować dietę. Aby utrzymać wątrobę w zdrowiu, możesz zacząć już dziś, korzystając z tych 4 metod.

  1. Nie pij alkoholu

Każdy napój alkoholowy stanowi poważne zagrożenie dla wątroby, nawet jeśli jest nieszkodliwym kieliszkiem czerwonego wina. Alkohol jest toksyną, a wątroba będzie musiała zużywać ogromną ilość energii, próbując się jej pozbyć w celu oczyszczenia krwi. Podczas tego procesu wykorzystuje część energii metabolicznej, co często prowadzi do przyrostu masy ciała, rozwoju apatii, zmęczenia i senności.

  1. Pij wodę z cytryną

Jeśli woda pochodzi ze źródła, zawiera naturalne minerały. Jeśli to możliwe, użyj filtra do wody, który usuwa cząsteczki węgla i chloru.

Dodaj trochę soku z cytryny, aby nadać jej właściwości, które dodatkowo pomogą w jej oczyszczeniu. Cytryna i wszystkie owoce cytrusowe zawierają witaminę C i minerały, które stymulują funkcje organizmu, poprawiając proces oczyszczania. Zaczerwienienie twarzy po oczyszczeniu wątroby jest dobrym znakiem, i dowodzi, że we krwi utrzymuje się optymalny poziom równowagi kwasowo-zasadowej.

  1. Pij soki co 5 dni

Rano spożywaj świeżo wyciśnięte soki owocowe lub warzywne. Sok z buraków jest szczególnie zdrowy. Nie mieszaj owoców i warzyw razem. Jeśli sok jest zbyt słodki, możesz go rozcieńczyć wodą.

Na obiad spożywaj więcej rozcieńczonego soku lub surowych warzyw, takich jak brukselka. W żadnym wypadku nie używaj gotowych sosów sałatkowych. Właściwie przygotowany sos sałatkowy ze świeżej oliwy z oliwek, cytryny i octu jabłkowego byłby idealnym rozwiązaniem.

Na obiad jedz świeże owoce lub soki owocowe.

Jeśli jesz świeże warzywa, nie licz kalorii i nie ograniczaj się ilością.

  1. Jedz odpowiednie tłuszcze

Wątroba jest odpowiedzialna za produkcję żółci, która rozkłada tłuszcz. Jedz zdrowe tłuszcze zawarte w nasionach, takie jak migdały, kokos, orzechy włoskie, nasiona chia i lnu, a także dynie, słoneczniki, oliwki i awokado. Unikaj tłuszczów zwierzęcych, które w jak największym stopniu prowadzą do zapalenia tętnic i wypierają ilość olejów roślinnych (zawartych w kukurydzy i soi).

Jeśli podoba Ci się ten film, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply