Odmłodzenie mózgu: 15 produktów, które dobrze wpływają na koncentrację i pracę twojego mózgu

Nie możesz się skoncentrować? Zjedz tabliczkę czekolady! Wszyscy otrzymaliśmy tę radę przynajmniej raz w życiu, a najczęściej przed egzaminami. Dlaczego? Ponieważ niektórzy eksperci twierdzą, że mózg potrzebuje glukozy do prawidłowego funkcjonowania. Jednocześnie inni są pewni, że nasz mózg przede wszystkim potrzebuje tłuszczów. Kto ma rację? Zobaczmy. Jedzenie, wpływa na naszą zdolność myślenia i koncentracji. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ​​właściwy wybór produktów może pomóc nam poprawić nasze zdolności poznawcze o 20%. Według najnowszych badań dieta opracowana przez specjalistów w dziedzinie zdrowia mózgu może zmniejszyć ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o ponad 50%. Chcesz wiedzieć, jakie produkty są w tej diecie? Zobacz do końca pełną listę polecanych produktów. Do optymalnego funkcjonowania mózgu potrzebujesz: wielonienasycone kwasy tłuszczowe (Omega-3); aminokwasy białkowe; glukoza; witaminy A, C, E, żelazo, miedź, cynk i selen. Wszystko to zawarte jest w 15 produktach spożywczych. Zapamiętaj je!

 1. Jagody zawierają przeciwutleniacze, które poprawiają pamięć i koordynację ruchową. Neurolog James A. Joseph twierdzi, że przeciwutleniacze zawarte w jagodach hamują stres oksydacyjny i działają jak substancje przeciwzapalne, których funkcje są przeciwieństwem starzenia się mózgu.
 2. Połączenie jagód z bogatymi w olej orzechami włoskimi lub awokado utrzymuje błony komórkowe tak elastyczne, jak u młodych ludzi. Ponadto ta kombinacja produktów może zapobiegać występowaniu chorób neurodegeneracyjnych.
 3. Banan zawiera dzienną ilość glukozy potrzebną mózgowi. Eksperci odkryli, że gdy 25 gramów glukozy krąży w krwiobiegu (mniej więcej tyle samo, co jeden banan), mózg działa najlepiej.
 4. Jajka zawierają tłuszcz – cholinę, która działa jak witamina B, która poprawia pamięć i czas reakcji. Ponadto badania wykazały, że ta substancja może złagodzić zmęczenie.
 5. Łosoś zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, białko, żelazo i witaminy B, które wspierają myślenie i zdolność mózgu do zapamiętywania i koncentracji.
 6. Bakłażany utrzymają mózg w skupieniu, poprawiając interakcję między komórkami mózgu i neuronami sygnałowymi.
 7. Kofeina poprawia pamięć, a nawet zapobiega opadaniu powiek (ważne dla tych, którzy spędzają cały dzień wpatrując się w monitor komputera). Jest również bogata w przeciwutleniacze i aminokwasy. 8. Ciemna czekolada zawiera przeciwutleniacz, który zwiększa produkcję endorfin, jednocześnie poprawiając zdolność skupienia i koncentracji. Czekolada mleczna pomaga skrócić czas reakcji i poprawić pamięć werbalną i wzrokową.
 8. Zielona herbata znana jest z wielu zalet. Badania wykazały, że zielona herbata ma również działanie neuroprotekcyjne, to znaczy pomaga układowi nerwowemu się rozwijać bez zaburzeń.
 9. Jogurt działa również cuda – zawiera białko, mnóstwo minerałów i probiotyki, które wspomagają układ trawienny. Ma również witaminę B, która jest niezbędna do funkcjonowania układu nerwowego.
 10. Ciemne warzywa to naprawdę najlepsze co możesz jeść. Są pełne witamin, minerałów i składników odżywczych. Na przykład żelazo pomaga wzbogacić ciało (i mózg) dużą ilością tlenu i poprawia kontrolę poznawczą.
 11. Według ekspertów surowa marchew utrzymuje stały poziom cukru we krwi, którego mózg potrzebuje do optymalnego funkcjonowania.
 12. Czerwone wino również może przynieść korzyści Twojemu ciału. Umiarkowane spożycie wina, czy lepszy sok winogronowy, znacznie poprawia pamięć krótkotrwałą i zdolności motoryczne.
 13. Gorące kakao, profesor Chang Young Lee mówi że, chroni komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym. Według niego przeciwutleniacze w dwóch łyżeczkach kakao są prawie dwa razy silniejsze niż czerwone wino, 2-3 razy silniejsze niż zielona herbata i 3 razy bardziej skuteczne niż czarna herbata.
 14. Czosnek zawiera silne składniki przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, które pomagają pozbyć się stresu, przeziębień i infekcji oraz utrzymują zdrowie mózgu.

Leave a Reply