Niezbadane sekrety milionerów: 13 najważniejszych cech, które musisz w sobie rozwinąć, aby odnieść sukces!

Wydawnictwo AST wydało książkę “Everyday hero” dla tych, którzy poszukują siebie i swojego powołania. Autor Robin Sharma jest konsultantem ds. przywództwa i rozwoju osobistego. Wśród jego klientów są znani miliarderzy, artyści i gwiazdy sportu zawodowego. Publikujemy fragment rozdziału 59, w którym Robin dzieli się swoimi przemyśleniami na temat tego, jakie cechy pomagają przedsiębiorczym ludziom osiągnąć ich cele.

Niezachwiana wiara w siebie

W obliczu zwykłych ludzi, którzy twierdzą, że marzenia bogatych są śmieszne, niepraktyczne, bezsensowne i nierealne, ci drudzy pozostają niezłomni w przekonaniu, że ich twórcze ambicje i entuzjastyczne aspiracje na pewno się spełnią. Tak, kwestionowana jest poprawność ich działań, są wyśmiewani i często odrzucani. Ale tacy ludzie mimo wszystko wierzą w piękno swoich ideałów.

Wizja udanej przyszłości

Drugą cechą światowej klasy przedsiębiorców, pokrewną, ale nieco odmienną od pierwszej, jest to, że widzą wielkie możliwości tam, gdzie większość ich nie dostrzega. Większość ludzi błędnie wierzy, że poza tym, co już osiągnięto w tych obszarach, nic więcej nie można osiągnąć. Jednak sama natura wynalazczości i innowacji przeczy nam każdego dnia. To umiejętność dostrzegania magii w rzeczach, których inni nie dostrzegają. Tam, gdzie większość widzi problemy, ci odważni widzą okazję. I wielką przyszłość ludzkości.

Pragnienie buntu

Milionerzy, którym doradza Robin Sharma, są pionierami, nowymi odkrywcami. Często są buntowniczy i zawsze wręcz rewolucyjni. Są prawdziwymi piratami w przebraniu w świecie biznesu. Mają czelność (w dobrym tego słowa znaczeniu) podporządkować sobie świat, dopasowując go do snu, który im się śni. I mają cierpliwość, by pracować tak długo, jak potrzeba, aby ich marzenie się spełniło.

Ciekawość jak u małych dzieci

Dorastając wszyscy byliśmy czarodziejami. Pociągały nas marzenia, gotowość do działania, a życie wydawało się ciągłym parkiem rozrywki. Lubiliśmy uczyć się nowych rzeczy, stosować nowe umiejętności i wiedzę. Ciągle zadawaliśmy sobie pytanie „dlaczego?” i chcieliśmy poznać odpowiedzi na bardzo ważne pytania. Jednak wraz z wiekiem ta święta ciekawość znacznie maleje lub całkowicie zanika.

Jeśli chodzi o najbogatszych ludzi na planecie, zachowali swoją dziecięcą ciekawość.

Ci ludzie byli i pozostają niezwykle ciekawskimi uczniami. Cały czas czytają więcej. Nie szczędzą pieniędzy na instruktorów i mentorów. Uczęszczają na zajęcia ogólnokształcące, uczestniczą w konferencjach (często pilnie notując siedząc w pierwszych rzędach) i niestrudzenie pogłębiają swoją wiedzę. Rozumieją, że im więcej się poprawią, tym więcej mogą wnieść.

Im więcej osób otrzyma stworzone przez siebie arcydzieła, tym więcej pieniędzy zarobią. (Pieniądze to po prostu ekwiwalent rynkowy, materialny zwrot w zamian za korzyści, jakie ci przedsiębiorcy zapewniają ludziom.) To tylko jeden z (ekonomicznych) aspektów, które sprawiają, że tacy biznesmeni odnoszą sukcesy.

Obojętność na opinię krytyków

Możesz żarliwie pragnąć być kochanym i szanowanym przez innych. Lub możesz mieć palące pragnienie, aby rozświetlić świat swoim talentem. Robin Sharma wątpi, czy uda ci się osiągnąć jedno i drugie. Opinia innych, jak wspomniano powyżej, jest tylko opinią i niczym więcej. Nie przywiązuj do tego zbyt dużej wagi. I nie marnuj na to swojej energii.

Opinia innej osoby to nic innego jak stwierdzenie, co myśli przy tej lub innej okazji. Ta opinia opiera się na doświadczeniu życiowym i systemie wierzeń tej osoby. Nie powinnaś się martwić, nie marnuj na to energii, kwestionując swój sukces. I ignoruj ​​tych, którzy są zazdrośni. Usuń je ze swojego serca, umysłu i duszy. To miejsce jest zbyt drogie, aby wypełnić je ludźmi, którzy mają ograniczone pomysły.

Konsekwencja i wytrwałość

Wszyscy światowej klasy przedsiębiorcy są niesamowicie konsekwentni. Rozumieją siłę rutyny (powtarzanie tych samych części procesu produkcyjnego dzień w dzień) w celu osiągnięcia nadludzkiej produktywności, kosztów i optymalnych wyników.

Konsekwencja to jedna z najpewniejszych dróg do sukcesu.

Ponadto zamożni klienci Robina Sharmy charakteryzują się miażdżącą nieustępliwością i wytrwałością. Jeśli chcesz ich powalić, powstaną. Jeśli postawisz przed nimi mur – zburzą go. Powiedz im, że przeszkoda jest zbyt wysoka, po prostu nie będą już z tobą rozmawiać. Dla nich porażka jest tylko bramą do większego sukcesu. Są niepowstrzymani i niezwyciężeni. A nawet niemożliwi do zabicia. Robin wspomina, że na zakończenie tygodniowego seminarium, które prowadził kilka lat temu, podszedł do niego jeden z uczestników, przystojny młodzieniec i z uśmiechem godnym rozświetlenia każdej sceny teatralnej powiedział życzliwym tonem: : „Twoje uznanie, Robin, jesteś naprawdę konsekwentny”.

Wow! W tym tygodniu (przynajmniej tak mu się wydawało) nawiedziły go setki niesamowitych spostrzeżeń i fala błogosławionej inspiracji, która jego zdaniem mogłaby wzbogacić każdego na sali… A zamiast tego usłyszał: “Czy naprawdę jesteś konsekwentny”?! Co to znaczy? Ale wieczorem, siedząc w ciszy pokoju hotelowego, zrozumiał, co miał na myśli. Ten człowiek był słynnym graczem rugby, elitarnym sportowcem, który uczestniczył w wielu moich seminariach i wydarzeniach. Widział, że za każdym razem Robin pracuje z pełnym zaangażowaniem, bez obniżania poziomu, za każdym razem wyznaję te same wartości i pozostaję wierny tej samej filozofii – filozofii konsekwencji, która tkwi w każdym wielkim sportowcu.

Kochaj wygrywać i być najlepszym na świecie

Och, gdybyś tylko wiedziała, jak bardzo ludzie sukcesu kochają poczucie rozwoju, pójścia do przodu i przekładania swoich pomysłów na rzeczywistość każdego dnia! Wielu z nich to byli sportowcy. Pasja do wygrywania i zdobywania tytułu, który posiadali w sporcie, stała się teraz obsesją wygrywania także w innych dziedzinach. Nie chcą tylko być dobrymi i odnoszącymi sukcesy producentami lub przedsiębiorcami, zdecydowanie chcą być najlepsi. Najlepszy na świecie!

Opór przed przyjemnościami

Prawie wszyscy milionerzy, z którymi pracował Robin, mają naprawdę niesamowitą samodyscyplinę. Ich zdolność do samokontroli jest wielka i nienaganna. Pozostają wierni swoim wartościom moralnym, dobrze zdefiniowanym planom i wysokowartościowym celom nie tylko na etapie startu, kiedy są pełni energii, ale długo po zużyciu tej energii, kiedy już zamieniła się w ciężka praca przy złożonych zadaniach. Ich wytrwałość jest niesamowita.

 

 

Wielu finansowych tytanów je znacznie mniej niż większość ludzi, wstaje o wschodzie słońca, by niejako wyprzedzić, dba o swoją formę fizyczną, a dni swojego życia spędza jak na starannie przemyślanej kampanii wojskowej. Co najważniejsze, zaniedbują łatwe przyjemności, doskonale wiedząc, że poprzez codzienną koncentrację, cierpliwość, najwyższą dyscyplinę pracy i zaangażowanie w swoją pracę, z czasem konsekwentnie będą otrzymywać drobne nagrody za swój wysiłek.

Sztuka zwiększania własnych dochodów

Większość ludzi to konsumenci. Ciągle coś kupują, zwłaszcza to, co niekoniecznie jest im potrzebne. Wypełniają emocjonalną pustkę i zaspokajają potrzebę zdobycia czegoś. To ich uszczęśliwia – na minutę lub dwie. Dopóki nie zdadzą sobie sprawy, że popadli w długi. Tylko nielicznym udaje się wydostać z tego błędnego koła – to twórcy. Robią to, co większość ludzi kupuje. Co więcej, wraz ze wzrostem dobrobytu gospodarczego zarabiają, pracując dla nich dzień i noc. Jak? Mądre inwestowanie. I uniknięcie fatalnej pętli zadłużenia.

Niechęć do komunikowania się z negatywnymi ludźmi

Wielcy wizjonerzy, zdolni do przewidywania rozwoju wydarzeń, zawsze strzegą swojej energii i optymizmu. Wszystkie wielkie osiągnięcia są dziełem natchnionych ludzi. Wyjdź z tego stanu – a stracisz ogień, który unosi cię na wyżyny. Więc bogaci unikają ludzi, którzy narzekają. Wolą spędzać czas obcując z tymi, którzy wiedzą, jak mieć nadzieję i wierzyć w najlepsze, budowniczymi światów i budowniczymi imperiów.

Nieograniczone poczucie swobody działania

Osoba występująca w roli ofiary uważa, że ​​nic nie jest winna społeczeństwu, ale społeczeństwo jest winne jej. Takie osoby nieustannie proszą o pomoc rząd, krewnych lub kogokolwiek, kto jest gotów wysłuchać ich narzekań na to, jak trudno im żyć w zmieniającym się klimacie gospodarczym i ile wysiłku muszą włożyć, aby przeżyć.

W przeciwieństwie do takich osób liderzy-wizjonerzy polegają wyłącznie na własnych mocnych stronach, wykorzystując je do realizacji swoich aspiracji, a wrodzone poczucie swobody działania daje im wiarę w te mocne strony.

Wykorzystanie paradygmatu ryzyka i nagrody

Jest to termin używany do opisania praktyki przyjętej przez milionerów, którzy inwestują swoją inteligencję, energię i czas w możliwości, w których zalety przeważają nad wadami. Innymi słowy, inwestują tam, gdzie ryzyko i zysk są asymetryczne — ryzyko nie będzie miało wpływu na zyski, nawet jeśli biznes lub inwestycja się nie zwrócą. To mit, że odnoszący sukcesy przedsiębiorcy to po prostu hazardziści, którzy bez wahania podejmują ryzyko, wykonują pochopne ruchy i działają pod wpływem kaprysu. Nie, skrajnie bogaci ludzie są znacznie bardziej konserwatywni, rozważni i ostrożni niż się wydaje, dlatego uważnie wyszukują te przedsiębiorstwa, w których mogą osiągać znaczne zyski bez bankructwa.

Alternatywne metody lokowania kapitału

I wreszcie milionerów wyróżnia szczególny pogląd na pieniądze. Mają zupełnie inny stosunek do możliwości wydawania pieniędzy i dlatego zachowują się inaczej niż większość ludzi. Nazywamy to zjawisko „rachunkiem niezależnym od inwestycji”. Zasadniczo termin ten opisuje ich rzadką (nabytą i rozwiniętą, a nie wrodzoną) zdolność rozpoznawania ukrytej wartości.

Niezależnie od tego, czy ich aktywa to akcje, dzieła sztuki, nieruchomości czy metale szlachetne, widzą skarb. Ci wybrańcy, obdarzeni darem przewidywania, potrafią patrzeć daleko w przyszłość. Gdyby zostali za to nagrodzeni, mieliby wiele pochwał za wyprzedzanie swoich czasów. Rozumieją, że gdy media zaczną mówić o otwartej perspektywie finansowej tej czy innej innowacji, będzie za późno na interwencję.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!