Niebieskie Strefy – Dlaczego ludzie na tych terenach żyją ponad 100 lat?

Niebieskie strefy to regiony ziemi, w których średnia długość życia ludności jest znacznie dłuższa niż w jakimkolwiek innym obszarze, a ludzie praktycznie nie chorują: Okinawa (Japonia), Sardynia (Włochy), Nicoya (Kostaryka), Ikaria ( Grecja) i Loma Linda (Kalifornia).

Pomimo tego, że strefy te znajdują się w zupełnie różnych punktach geograficznych świata i różnią się od siebie kulturą, obyczajami i tradycjami, mają 6 cech wspólnych – Dan Buettner, dziennikarz i ekspert od niebieskich stref planety.

#1. Piją wino po 17:00, najlepiej podczas posiłków i w dobrym towarzystwie znajomych

„Niebieskie strefy są dowodem na to, że kilka szklanek dziennie, zwłaszcza z przyjaciółmi i jedzeniem… prawdopodobnie zmniejsza ryzyko śmierci” – mówi Buettner. W rzeczywistości cztery na pięć społeczności Blue Zone spożywają alkohol z umiarem w ramach swojego stylu życia.

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn takiego stanu rzeczy: „Wino jest bogate w przeciwutleniacze, ma pewne właściwości przeciwzapalne, a to wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca” – dr Tracy Lockwood Beckerman. Jeśli jednak nie pijesz, nie oznacza to, że powinieneś zacząć! Ale jeśli zdecydujesz się pić, wypij wytrawne czerwone wino.

#2. Jedzą głównie pokarmy roślinne

Tak było od pokoleń. „Nie ma wątpliwości, że jedzą od 90 do 100% pokarmów roślinnych” – mówi Buettner. Udowodniono, że dieta roślinna jest dobra dla serca, jelit i mózgu, nie wspominając o tym, że pokarmy roślinne, takie jak warzywa i zboża, są mniej toksyczne niż mięso i produkty mleczne.

#3. Duża ilość węglowodanów

Ludzie mieszkający w niebieskich strefach zazwyczaj spożywają około 65% swoich dziennych kalorii w postaci węglowodanów. Ma to sens: ten makroskładnik odżywczy zwykle zawiera dużo błonnika (co jest dobre dla zdrowia jelit) oraz witamin i minerałów, których organizm potrzebuje, aby funkcjonować w zrównoważony sposób.

Ale ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie węglowodany są sobie równe, a ludzie w niebieskich strefach otrzymują ten makroskładnik głównie ze źródeł takich jak zboża, warzywa, bulwy, orzechy i rośliny strączkowe. Jest jeden węglowodan, który przewyższa wszystkie inne – fasola. „Więc jeśli jesz około filiżanki fasoli dziennie, przedłuży to twoje życie o 5 lat” – mówi Buettner.

#4. Czasami jedzą mięso

Mięso jest uważane za posiłek świąteczny w niebieskich strefach i zwykle jest spożywane nie więcej niż 5 razy w miesiącu. Ludzie w tych społecznościach wyznają zasadę: „Porcja nie jest większa niż talia kart”, czyli około 85 gramów. Mięso jest doskonałym źródłem białka, witamin z grupy B oraz żelaza.

Ale jeśli jesz za dużo, możesz mieć problemy z układem sercowo-naczyniowym, a także wysokie ryzyko raka jelita grubego i innych problemów zdrowotnych. Badania wykazały, że im więcej mięsa spożywają zarówno mężczyźni, jak i kobiety, tym wyższa jest śmiertelność z powodu raka i innych chorób.

#5. Lubią pić wodę, kawę i wino

Ludzie w niebieskich strefach piją sześć szklanek wody dziennie, a do tego poranną kawę i kieliszek wina do kolacji. W ich diecie brakuje słodkich napojów, takich jak napoje gazowane, które, jak wykazano, mają negatywny wpływ na zdrowie.

#6. Praktykują przerywany post

Niekoniecznie z powodów religijnych. Ta praktyka jest powszechna w każdym obszarze. Niektórzy ludzie lubią od czasu do czasu pozostać głodni, aby umożliwić układowi trawiennemu „oddychanie”. Inni jedzą dużo rano, trochę mniej w porze lunchu i prawie nic w porze kolacji, więc układ trawienny pozostaje zrelaksowany przez 16 godzin, mówi Buettner.

Aby żyć do 100 lat wystarczy wziąć pod uwagę ogólne zalecenia: nie opuszczaj śniadania, jedz o stałych porach, jedz obiad 3-4 godziny przed snem, unikaj smażonych potraw, uważaj na sól, cukier i tłuszcze, uważaj na ekscesy itp.

Czytaj więcej: 9 niesmacznych potraw, które ludzie jedzą tylko dlatego, że są modne!