Nie zostawiaj ubrań w pralce na noc! Oto co może się wydarzyć

Pralka to prawdziwy skarb dla współczesnego człowieka. Nie wiemy, jak to było żyć bez niej. Naciskamy kilka przycisków i maszyna robi wszystko sama. Ale mimo to popełniamy błędy, które niszczą ubrania i pralkę. A najczęstszym błędem jest pozostawienie ubrań w bębnie na noc. Oto dlaczego nie jest to zalecane.

Bakterie

Pierwszą i najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, że jeśli zostawisz mokre pranie w pralce, cały efekt prania zostanie zniwelowany. Bakterie szybko rozprzestrzeniają się w wilgotnym, pozbawionym powietrza środowisku, a mokre ubrania zamknięte w bębnie maszyny nabierają nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, jeśli zostawisz ją w takich warunkach na dłużej niż 12 godzin, na tkaninie może powstać pleśń.

Plamy na ubraniach

Zwykle pojawiają się, gdy pierzesz razem białe i kolorowe ubrania. Albo dlatego, że włożyłaś za dużo detergentu. Ale kolor i faktura ubrań może ulec pogorszeniu, w tym jeśli przez długi czas pozostają mokre w zamkniętej przestrzeni. W większości przypadków długotrwałe narażenie na wilgoć uszkadza tkaninę i osłabia barwny pigment odzieży.

Pralka

I wreszcie, ten nawyk niszczy bęben. Jeśli dokładnie przeczytasz instrukcję obsługi, dowiesz się, że ubranie należy wyjąć z pralki zaraz po sygnale dźwiękowym. W przeciwnym razie żywotność urządzenia może zostać znacznie skrócona. Ponadto nawyk pozostawiania mokrej odzieży w pralce prowadzi do rozwoju pleśni i gromadzenia się osadów na ściankach bębna.

Co zrobić, jeśli zostawiłaś ubrania w pralce?

Uruchom maszynę ponownie, tym razem w wyższej temperaturze, na przykład 60-90 stopni Celsjusza. Następnie wysusz pranie na słońcu. Promienie ultrafioletowe zdezynfekują ubrania, zniszczą drobnoustroje i pomogą wyeliminować nieprzyjemne zapachy. I nie zapomnij wyczyścić bębna kwasem cytrynowym i wodorowęglanem. Ważne jest, aby po praniu nie pozostały żadne osady.