Nie marnuj sody oczyszczonej: ma 10 zastosowań, o których nie wiedziałaś!

Nie wiemy, czy jest jakiś produkt częściej używany w życiu codziennym niż soda oczyszczona. Od pieczenia po sprzątanie łazienki, od metod leczenia po zabiegi upiększające – soda oczyszczona może zastąpić wiele drogich produktów chemicznych. Na przykład z jej pomocą możesz utrwalić kolor warzyw lub przyspieszyć ich gotowanie. Oto 10 zastosowań sody oczyszczonej, o których być może nie wiedziałaś.

Zachowuje kolor warzyw

Po obróbce cieplnej wiele jasnych warzyw, zwłaszcza zielonych, traci swój atrakcyjny wygląd. Dlatego gotując brokuły lub zieloną fasolkę, dodaj do wody odrobinę sody oczyszczonej (łyżeczka). Ten trik zachowa ich kolor i sprawi, że będą bardziej apetyczne w oczach Twoich gości.

Wyczyści dywan

Jednym ze źródeł nieprzyjemnego zapachu w domu jest dywan. Brud, pot, zapach zwierząt – wszystko to wsiąka w tkaninę dywanu. Aby rozwiązać problem, posyp dywan sodą oczyszczoną, pozostaw na kilka godzin i odkurz. Soda oczyszczona pochłania wilgoć i zapachy.

Ulepszy sos

Aby poprawić smak sosu pomidorowego, wiele kobiet dodaje cukier. Ale nie zapominaj, że cukier zwiększa ilość kalorii i jeśli ten szczegół jest dla Ciebie ważny, zastąp cukier sodą oczyszczoną, która zmniejsza kwasowość sosu i sprawia, że ​​jest gładszy. W ten sposób sos będzie nie tylko smaczny, ale i zdrowy.

Wyczyści toaletę

Zamiast kupować rozpuszczalne w wodzie kapsułki toaletowe, wymieszaj 100ml sody oczyszczonej z 100ml detergentu do naczyń. Wlej roztwór do foremek do zamrażarki i poczekaj, aż się zamrozi. Następnie skorzystaj z kostek toaletowych. Działają podwójnie, z jednej strony czyszczą muszlę klozetową, a z drugiej pozostawiają przyjemny zapach.

Wyczyści lodówkę

Lodówkę można czyścić sodą oczyszczoną. Wymieszaj 300ml wody z 100ml sody oczyszczonej i uzyskanym roztworem wytrzyj wewnętrzne ścianki lodówki. Lub po prostu włóż otwarte opakowanie sody oczyszczonej do lodówki. Aby utrzymać wnętrze w czystości, przykryj szklane półki w lodówce folią spożywczą.

Nawozi pomidory

Wiedz, że ten produkt może poprawić nie tylko sos pomidorowy, ale także pomidory uprawiane w ogrodzie. Wodorowęglan sodu zmniejsza kwasowość gleby oraz poprawia aromat i smak pomidorów. Aby pomidory pozostały słodkie, wlej trochę sody oczyszczonej wokół krzaka, ale nie dotykając łodygi ani liści.

Przyśpiesza gotowanie

Przed włożeniem fasoli do wody zaleca się kilkakrotne spłukanie. Następnie dodaj 100g fasoli do 500ml wody i trochę wodorowęglanu (1/4 łyżeczki na 500 gr fasoli). Wodorowęglan jest ważnym składnikiem, który skraca czas gotowania.

Dodaje objętości włosom

Wszystkie kobiety chcą mieć piękne i obfite włosy. Piękne włosy to przede wszystkim czyste, zadbane i zdrowe włosy. A żeby uzyskać większą objętość, nie potrzebujesz utrwalaczy i produktów do pielęgnacji włosów. Aby zwiększyć objętość, dodaj sodę oczyszczoną do butelki szamponu – 10ml sody oczyszczonej na 50ml szamponu.

Oczyszcza skórę

Soda oczyszczona może być stosowana jako peeling do skóry. Wymieszaj dwie łyżki sody oczyszczonej z dwiema łyżkami wody i nałóż miksturę na obszary skóry dotknięte zaskórnikami. Odczekaj 15 minut, następnie spłucz ciepłą wodą i nałóż na twarz produkt nawilżający. Jego ziarnista konsystencja pomaga usunąć martwe komórki i zaskórniki.

Pochłania zapachy

Soda oczyszczona ma właściwości chłonne. Za pomocą tego składnika możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafki kuchennej, lodówki, kosza na śmieci, kosza na pranie, komody czy kuwety dla kota. Aby to zrobić, wystarczy umieścić otwartą paczkę sody oczyszczonej w pobliżu źródła zapachu.