Najlepsza pozycja do spania. Jak spać, by się wyspać?

Pozycja, w której śpisz, wpływa zarówno na jakość snu, jak i samopoczucie po przebudzeniu. Może się też zdarzyć, że po spaniu w złej pozycji kończyny drętwieją, pojawiają się bóle w różnych częściach ciała. Aby temu zapobiec, musisz wiedzieć, które pozycje do spania są korzystne i starać się spać we właściwej pozycji.

1. Spanie na brzuchu

Chociaż dla niektórych spanie w tej pozycji jest przyjemne i relaksujące, lekarze twierdzą, że spanie na brzuchu w ogóle nie jest przydatne. Ta pozycja wywiera nacisk na narządy wewnętrzne, szczególnie wpływając na częstość akcji serca, częstość oddechów i klatkę piersiową. Pozycja nie jest również idealna dla obszaru szyjki macicy. Kiedy śpimy na brzuchu, głowa odwraca się na bok, a kręgosłup cierpi na różne wygięcia. Plecy są zakrzywione, a kręgi nie są wyrównane. Jeśli nie możesz zrezygnować ze spania na brzuchu, wybierz twardy materac i prawie płaską poduszkę.

2. Spanie na plecach

Spanie na plecach też nie jest dobre. Całkowicie wyprostowana pozycja ciała nie jest naturalna dla ludzi. Ponadto w tej pozycji język może dotykać gardła, powodując trudności w oddychaniu i zaburzenia snu. Pozycja jest dobra tylko dla osób cierpiących na ból pleców. Pozwala rozluźnić szyję i kręgosłup. Dlatego spanie na plecach jest uważane za zdrowsze niż spanie na brzuchu. Jednak spanie na plecach nie jest zalecane dla osób, które chrapią lub mają bezdech senny.

3. Spanie po jednej stronie

To zależy po której stronie. Spanie na lewym boku nie jest wskazane, ponieważ zwiększa obciążenie serca i utrudnia pracę narządów wewnętrznych. Zamiast tego spanie na prawym boku jest uważane za optymalne, ponieważ przypomina położenie zarodka w łonie matki. Spanie na prawym boku eliminuje toksyny sercowo-naczyniowe, płucne i mózgowe, wywiera minimalny nacisk na narządy wewnętrzne i układ oddechowy.

Jaką poduszkę wybrać?

Poduszka ortopedyczna jest niezastąpiona dla osób cierpiących na bóle szyi i głowy, ale także w profilaktyce bólów pleców i schorzeń kręgosłupa. Poduszka stały, specjalny kształt, dzięki czemu szyja i kręgosłup przyjmują prawidłową pozycję podczas snu.

Poduszka anatomiczna wykonana jest z materiałów, które pozwalają jej dopasowywać się do kształtu ciała. Innymi słowy, poduszka układa się w kształt szyi i kręgosłupa. Jest to zazwyczaj poduszka lateksowa z bawełnianym pokrowcem, wypełniona pianką zapamiętującą kształt. Jej zaletą jest to, że pomaga zwalczać zmęczenie, rozluźnia mięśnie szyi i pleców.

Wysokie poduszki są odpowiednie dla tych, którzy wolą spać na jednej stronie, tak aby poduszka wypełniała przestrzeń między ramieniem a uchem. Jeśli śpisz na plecach, proponujemy wybrać twardą poduszkę o wysokości 8-10 cm, która zapewni lepsze podparcie szyi. A jeśli śpisz na brzuchu, twarzą do dołu, będziesz potrzebować niemal płaskiej poduszki, aby nie uciskać układu krążenia i układu oddechowego.