Najczęstsze błędy, jakie popełniamy, przygotowując jajka

Na pierwszy rzut oka nic nie jest prostsze niż robienie gotowanych lub smażonych jajek. To jedna z pierwszych rzeczy, których uczymy się w kuchni. Jednak wiele osób nie ma pojęcia, jak je odpowiednio ugotować. Aby zrobić wszystko bezbłędnie i uzyskać pyszne jajka, musisz przestrzegać kilku prostych zasad.

#1. Gorąca patelnia

Pierwszym błędem jest smażenie jajek na zbyt gorącej patelni. Zawsze używaj małego ognia, w przeciwnym razie spód zostanie przypalony, a jajka nie będą gotować się równomiernie.

#2. Długie smażenie

Czas gotowania zależy od Ciebie, ale nie rozgotuj go. Rozgotowane jajka tracą swój aromat i smak. Białko jajka powinno być zawsze dobrze usmażone, a żółtko zależy od preferencji.

#3. Długi wrzenie

Jeśli żółtka są popielate, oznacza to, że gotowałeś jajka zbyt długo i powinieneś był wyłączyć ogień 3-5 minut wcześniej. Zagotuj wodę przed dodaniem jajek, ale na kilka minut przed ich ugotowaniem zmniejsz ogień, aby zmniejszyć ryzyko pęknięcia skorupek pod wpływem ciepła. Jajka na miękko gotuje się nie dłużej niż 4 minuty po zagotowaniu wody. Jajka na twardo gotuje się przez 9 minut.

#4. Nie wkładaj zimnych jajek do wrzącej wody

Jeśli właśnie wyjęłeś jajka z lodówki, nie spiesz się z włożeniem ich do wrzącej wody, ponieważ ucierpi ich skorupka, a białko spłynie do wody. Jajka wyjmujemy z lodówki 30 minut przed gotowaniem lub wkładamy do garnka z zimną wodą i stawiamy na dużym ogniu, aż zacznie się gotować, a następnie na małym ogniu przez 3-4 minuty.

#5. Obieranie gotowanych jajek

Jajka muszą całkowicie ostygnąć, zanim zaczniesz je czyścić, w przeciwnym razie będziesz miał duże trudności z ich obieraniem. Możesz namoczyć je w zimnej wodzie, aby szybciej je schłodzić, ale nie zapomnij od czasu do czasu zmieniać wody.

#6. Omlet

Aby omlet był naprawdę smaczny, potrzebna jest jednolita konsystencja. Osiągnięcie pożądanej konsystencji jest możliwe tylko pod warunkiem wysokiej jakości ubijania. I musisz bić przez co najmniej 3-4 minuty, a nie kilka sekund.

#7. Dodawanie soli

Sól dodaje się na samym początku gotowania, dzięki czemu konsystencja będzie bardziej miękka, a smak bogatszy.

Czytaj także: Oto jak rozpoznać, które jajka pochodzą od zdrowej kury