Najbardziej wymagające kwiaty do mieszkań

W kwiaciarniach często kusi nas wybór egzotycznych roślin o pięknych kwiatach, takich jak azalia, gardenia, orchidea, anturium, kamelia itp. Jeśli jednak kiedykolwiek kupiłaś takie kwiaty, prawdopodobnie wiesz, jak szybko pojawia się rozczarowanie. Kwiaty szybko więdną, pąki opadają, roślina zaczyna więdnąć, żółknie i może obumrzeć.

Prawda jest taka, że ​​egzotyczne kwiaty nie są przystosowane do uprawy w warunkach domowych i tylko najbardziej cierpliwi z nas sobie z nimi poradzą. Dlatego jeśli masz ochotę na zakup niezwykłych kwiatów, spróbuj te 10 okazów.

Azalia

Azalie wypełniają kwiaciarnie w zimnych porach roku. I to nie przypadek, ponieważ w okresie kwitnienia azalia potrzebuje chłodu w temperaturach od +10 do +15 stopni Celsjusza. I zgadnij, co się stanie, gdy wprowadzisz do domu kapryśną azalię, gdzie temperatura wynosi +20? Nic dobrego. Aby uchronić kwiaty przed więdnięciem, umieść roślinę na najzimniejszym parapecie i codziennie stawiaj kubek z lodem obok doniczek.

Iglaki domowe

Tak piękne i pachnące jak są, drzewa iglaste borykają się z tym samym problemem. Cyprys, tuja, araukaria – wszystkie kupowane są często zimą na Sylwestra lub jako żywe drzewko na Boże Narodzenie. Ale przez większość czasu te rośliny preferują chłód. A kiedy zostaną umieszczone w pomieszczeniach z gorącym i suchym powietrzem, zaczynają wysychać lub żółknąć. Dlatego muszą być przechowywane w chłodnych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, w których temperatura nie przekracza +10 stopni Celsjusza.

Róże pokojowe

Róża pokojowa to w rzeczywistości zwykła róża, która rośnie w ogrodzie, tylko w miniaturze. Bez wątpienia jest to piękna roślina, ale tak piękna jak jest, jest również wymagająca, ponieważ nie toleruje ciepła i suchego powietrza. Aktualny problem szczególnie zimą, kiedy zaczyna się sezon grzewczy. Dlatego zimą róże należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu (+10 do +15 stopni), jeśli chcemy, aby wiosną pięknie rosły i kwitły.

Kamelia

Kamelia jest uważana za kapryśną roślinę, ale to nie znaczy, że nie możesz jej rozgryźć. Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że roślina nie toleruje ciepła, gdy pąki dojrzewają. Kwitnienie rozpoczyna się w temperaturze 15 ° C. W temperaturze wyższej niż 19 ° C kwiaty mogą odpaść. Liście lubią być popiskane, ale nadmierna wilgoć szkodzi roślinie. Światło musi być rozproszone przez cały dzień. Możesz dodać sztuczne źródła światła.

Gardenia

Chociaż róże są lepiej znane ze swojego piękna, gardenie nie są gorsze. Ich piękno doceniane jest na całym świecie. Te wiecznie zielone krzewy mogą osiągnąć prawie 1m wysokości, ale jeśli chcesz, aby pięknie kwitły, musisz utrzymywać wysoki poziom wilgotności, podlewać je deszczówką, utrzymywać temperaturę i chronić je przed zimnem i przeciągami. Kiedy gardenia zaczyna zamarzać, liście zaczynają żółknąć i opadać.

Cyklamen

Cyklamen to jedna z najbardziej wymagających roślin domowych. Wybierając kwiat cyklamenu, zwróć uwagę na liczbę pąków. Im więcej tym lepiej. Najlepszym miejscem do przechowywania cyklamenu jest miejsce przy oknie, ale tak, aby promienie słoneczne nie padały bezpośrednio na kwiat, a temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 22°C.

Fuksja

Nie jest trudna w utrzymaniu, o ile nie jest zacieniona i uprawiana w glebie o niskiej kwasowości. Nieodpowiednie podlewanie prowadzi do opadania pąków kwiatowych, a brak światła do opadania liści. Wiele osób utrzymuje fuksję uśpioną zimą i przenosi ją do piwnicy, gdzie temperatura wynosi od +5 do +10 stopni Celsjusza. Wiosną roślinę należy ustawić w jasnym miejscu, w ciepłym pomieszczeniu, i regularnie podlewać.

Begonia

Begonia uwielbia ciepło i wilgoć, ale nie toleruje podlewania. Aby utrzymać wymagany poziom wilgotności, zalecamy umieszczenie obok niego pojemnika z wodą. Kwiat dobrze reaguje na regularne karmienie, dlatego sugerujemy stosowanie nawozów do gleby co dwa tygodnie. W temperaturach poniżej 17°C begonia nie zakwitnie, a pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych może tracić kolor lub wysychać.

Orchidea

Orchidea wymaga określonych warunków. Roślina uwielbia ciepło i nie toleruje zimna. Optymalna temperatura wymagana do prawidłowego rozwoju storczyka wynosi od 18 do 28 stopni Celsjusza. Zaleca się, aby w ciągu dnia temperatura powietrza była o 4-5 stopni wyższa niż w nocy. Aby orchidea dobrze się czuła w domu, musi być chroniona przed słońcem. Liście orchidei są bardzo wrażliwe, a światło słoneczne może je uszkodzić.

Balsamina

Liście i kwiaty rośliny są bardzo delikatne i soczyste oraz potrzebują obfitego nawilżenia, dzięki czemu Balsamina pięknie kwitnie w zimnych porach roku. Najlepiej jednak trzymać ją z dala od innych kwiatów, ponieważ w małych przestrzeniach jej liście mogą odpaść. Należy ją podlewać co 2 dni, a najlepszym miejscem do tego jest ciepły parapet, ale nie narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Temperatura powietrza maksymalnie do 25 ° С.