Lekarz nazwał 6 produktów, które powinieneś jeść codziennie, aby żyć do 100 lat

JAK DOŻYĆ W ZDROWIU 100 LAT?

Dożyć do 100 lat? To nie jest fantastyczny sen, to fakt osiągalny dla każdego z nas, ale oczywiście pod pewnymi warunkami. Lekarze twierdzą, że nasza długowieczność w dużej mierze zależy od tego, jak jemy przez całe życie.

Odżywianiem zainteresował się amerykański lekarz Michael Greger już jako dziecko. Kiedy miał 6 lat, jego babcia otrzymała straszną diagnozę – choroba serca w ostatnim etapie. Starsza kobieta nie zgodziła się, że ma tylko kilka lat życia i wzięła leczenie w swoje ręce. Zaczęła stosować dietę roślinną i ćwiczyć. Po chwili mały Michael znów mógł bawić się ze swoją ukochaną babcią i zdecydował, że w przyszłości chce pomagać ludziom.

Michael Greger jest obecnie lekarzem z 25-letnim doświadczeniem. Ten Amerykanin badał zdrowy styl życia przez całe swoje dorosłe życie i sformułował kilka ważnych zasad dotyczących tego tematu. Jeśli chcesz poznać te zasady, obejrzyj ten film do końca.

W trakcie swojej kariery medycznej Michael Greger nauczył się, że większości typowych chorób można uniknąć. Jest przekonany, że 100-letnie życie to nie fantazja, ale rzeczywistość dla ludzi prowadzących zdrowy tryb życia. Aby to zrobić, musisz rzucić palenie, chodzić przez co najmniej 22 minuty dziennie, jeść głównie pokarmy roślinne, utrzymywać poziom cholesterolu, cukru i ciśnienia krwi w normalnym zakresie.

Michael Greger zwraca szczególną uwagę na jedzenie. Amerykanin sporządził listę produktów, których potrzebujemy na co dzień. Radzimy zachować tę listę i powiesić ją bezpośrednio na lodówce.

Dlatego musisz codziennie jeść:

Rośliny strączkowe – 3 porcje

Owoce – 4 porcje;

warzywa kapustne – porcja;

Zielona – 2 porcje

Pozostałe warzywa – 2 porcje;

Nasiona lnu – jedna porcja

Orzechy włoskie – porcja;

Przyprawy – porcja;

Całe ziarna – 3 porcje 

Woda – 5 porcji.

Jeśli uważasz, że to za dużo, być może wyobrażasz sobie zbyt duże porcje. 1 porcja płatków to garść płatków śniadaniowych lub makaronu, kromka chleba. Porcja owoców i warzyw jest wielkości pięści, 40g na orzechy i 1 szklanka na zieleninę.

W swojej książce Michael Greger obiecuje, że każdy, kto przestrzega jego zaleceń żywieniowych, może spodziewać się zdrowego i długiego życia.

  Po przestudiowaniu najczęstszych chorób lekarz zasugerował następujące zalecenia:

Choroba niedokrwienna serca: Jedz orzechy brazylijskie (tylko 4 orzechy miesięcznie obniżają poziom cholesterolu we krwi lepiej niż statyny); wybieraj pokarmy bogate w potas (zielone warzywa, banany, morele) – wzmacniają naczynia krwionośne i mięsień sercowy; Jedz owoce cytrusowe – zawierają fitoskładnik hesperydynę, która poprawia zdrowie układu krążenia.

Choroby płuc: nie pal (to rada we wszystkich chorobach, w tym przypadku jest to kluczowe); dodaj do jedzenia kurkumę – przyprawę, która blokuje działanie czynników rakotwórczych i zapobiega powstawaniu guzów nowotworowych; Jedz brokuły, warzywo z rodziny krzyżowych, które pomaga blokować powstawanie przerzutów.

Choroby mózgu: Pij soki warzywne i owocowe – dzięki zawartości polifenoli zmniejszają ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Dodawaj przyprawy do potraw, zwłaszcza szafran, który jest bogaty w przeciwutleniacze. Według badań może poprawiać funkcje poznawcze nawet u osób, które już są chore.

Choroba wątroby: zrezygnuj z alkoholu; zjedz śniadanie z płatkami owsianymi; dodaj do diety żurawinę – zapobiega odkładaniu się tłuszczu w wątrobie.

Depresja: Jedz więcej zielonych warzyw i jagód – ze względu na zawartość fitoskładników działają one jak łagodne leki przeciwdepresyjne; dodaj do diety nasiona sezamu i pestki dyni – zawierają one tryptofan, który pomaga serotoninie dostać się do mózgu.

Nadciśnienie tętnicze: Jedzenie nasion lnu jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie ciśnienia krwi; nie zapominaj o rukoli i burakach – dzięki zawartości azotu poprawiają elastyczność naczyń krwionośnych; pij herbatę z hibiskusa – zaledwie 2 filiżanki tego napoju dziennie zapewnia taki sam efekt jak początkowa dawka leku na nadciśnienie.