Lęk – jak się go pozbyć? 13 prostych psychologicznych trików

Zaburzenia lękowe są jedną z najczęstszych i lekceważonych chorób psychicznych. W samych Stanach Zjednoczonych około 40 milionów dorosłych cierpi na zaburzenia lękowe. Zaburzenia te występują w wielu postaciach. Na szczęście psychologowie opracowali sprytne techniki, które pozwalają nam przechytrzyć mózg i zapobiec lawinie stresu. Oto 13 takich sztuczek:

 1. Napisz wszystko, co czujesz

Tak, napisz. Co zrobisz z tymi notatkami zależy od ciebie. Możesz je spalić lub zrobić z nich pamiętnik, ale najważniejsze jest, aby zapisać wszystkie swoje uczucia na papierze.

 1. Spędzaj czas ze swoim zwierzakiem

Kiedy spędzasz czas ze swoim zwierzakiem, czujesz się bardziej zrelaksowany, bardziej kochany. Więź między zwierzakiem a jego właścicielem jest niezwykle silna.

 1. Śmiej się

Śmiech to świetny sposób, aby pozwolić ciału uwolnić to, co nagromadziło się w duszy. Wydaje się to dziwne, ale naprawdę działa. Spróbuj!

 1. Mów dobrze o sobie

Jeśli mówisz o sobie źle, będzie to wpływać na Twoją psychikę. Jeśli chcesz się mniej martwić, powinieneś mieć pozytywne nastawienie do siebie. Ta technika może ci pomóc w różnych sytuacjach.

 1. Oddychaj świadomie

Kiedy tracisz kontrolę nad sobą, uważaj na swój oddech. Oddychaj głęboko i pełną piersią. Zrelaksuj się.

 1. Medytuj

Zrób sobie przerwę i medytuj. Medytacja pozwoli ci jaśniej myśleć i zrelaksować się. Na niektóre sprawy spójrz z innej strony.

 1. Obserwuj, ale nie oceniaj

Uważaj na swoje myśli, ale ich nie oceniaj. Im bardziej sami siebie potępiamy, tym bardziej wyrządzamy sobie krzywdę. Musisz się pocieszyć.

 1. Skoncentruj się na teraźniejszości

Skoncentruj się na teraźniejszości, a nie przeszłości lub przyszłości. Żyj bieżącymi sprawami tak dalece, jak to możliwe. Pracuj nad tym każdego dnia.

 1. Rysuj, koloruj

Wybierz obrazek, który ci się podoba i pokoloruj go, pozwól się zrelaksować. Możliwe, że spodoba ci się ta zabawa jeszcze bardziej niż w dzieciństwie.

 1. Wizualizacja

Pomyśl o kimś lub czymś, co jest ci bliskie. Wyobraź sobie wymarzone, odległe miejsca. Pozwól swoim myślom oddalić się od rzeczywistości, nawet na chwilę.

 1. Słuchaj muzyki

Muzyka jest świetna na niepokój. Załóż słuchawki i słuchaj tego, co lubisz. Wielu ludziom muzyka daje ukojenie.

 1. Używaj olejków eterycznych

Znajdź zapach, który Cię zrelaksuje i zawsze trzymaj pod ręką. Użyj go, aby zrelaksować się w najbardziej stresujących momentach.

 1. Trzymaj kostkę lodu w dłoniach

Jeśli czujesz, że wpadasz w panikę, weź kostkę lodu do ręki. Zamknij oczy i wycisz się. Niech lód się stopi i skoncentruje na nim.

Jeśli spodobał Ci się ten film, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply