Kwiat młodości: 6 magicznych właściwości hibiskusa, o których nie wiedziałaś

Na wzmiankę o hibiskusie od razu przychodzi nam na myśl piękny kwiat, ale nie wszyscy wiedzą, że ma on wiele przydatnych właściwości, którymi Twoja skóra będzie po prostu zachwycona.

Rozpoczęcie uprawy hibiskusa w domu to świetny pomysł, ale jeszcze lepiej, jeśli ekstrakt z tej rośliny jest mocno zakorzeniony w Twojej rutynie pielęgnacyjnej. Chodzi o to, że podobnie jak większość ziół i kwiatów, hibiskus ma szeroki zakres właściwości leczniczych dla skóry. Parzenie herbaty z hibiskusa nigdy nie jest złym pomysłem, ale stosowanie hibiskusa bezpośrednio na skórę jako część produktów do pielęgnacji skóry to opcja, z którą nie można się pomylić, jeśli chcesz, aby Twoja skóra wchłonęła maksimum swoich leczniczych składników.

Ekstrakt z tego jasnego kwiatu zawiera potężną mieszankę przeciwutleniaczy roślinnych, witamin, minerałów i kwasu jabłkowego. A to nie jest pełna lista jego „przydatności”. Oto sześć wspaniałych powodów, dla których hibiskus powinien być Twoim ulubionym składnikiem do pielęgnacji skóry.

Wspomaga naturalna produkcję kolagenu w organizmie i utrzymuje młodą skórę

Produkcję kolagenu można usprawnić na wiele sposobów – spożywając go w postaci specjalnych napojów, w formie proszku. Ale hibiskus jest gotowy zaoferować coś lepszego. Dzięki dużej zawartości witaminy C w swoim składzie jest w stanie w najbardziej naturalny sposób zwiększyć intensywność produkcji głównych białek w organizmie.

Badania wykazały, że witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, jest niezbędna do prawidłowej produkcji i regulacji kolagenu. Pierwszą rzeczą, jakiej potrzebują białka odpowiedzialne za te ważne procesy, jest kwas askorbinowy, który również stymuluje geny odpowiedzialne za syntezę kolagenu. To dosłownie oznacza, że ​​hibiskus jest składnikiem numer jeden w produktach do pielęgnacji skóry i przeciwstarzeniowych.

Spowalnia rozpad kolagenu

Ważną rzeczą jest zwiększenie produkcji kolagenu, który bezpośrednio wpływa na młodość i zdrowie skóry. Ale czy substancja z hibiskusa może spowolnić proces niszczenia cząsteczek kolagenu? Odpowiedź brzmi: tak, i to z dużą wydajnością.

Chodzi o przeciwutleniacz zwany mirycetolem, który jest bogaty w tę roślinę. Hamuje aktywność kolagenazy, enzymu biorącego udział w niszczeniu kolagenu. Aktywność kolagenazy wzrasta wraz z wiekiem, przez co skóra staje się mniej jędrna i elastyczna. Zawarta w hibiskusie mirycetyna może być największą pomocą w walce z przedwczesnymi oznakami starzenia się skóry i utrzymaniu zdrowej skóry.

Zapobiega rozpadowi elastyny

Elastyna to to samo białko, które sprawia, że ​​skóra jest napięta i elastyczna, i trzeba o nią dbać nie mniej niż o kolagen. Białko to znajduje się w tkance łącznej i skórze organizmu, pomagając zachować jego kształt. Ale elastyna ulega zniszczeniu pod wpływem działania enzymu elastazy, której zawartość w organizmie wzrasta wraz z wiekiem – podobnie jak kolagenaza. Ale i tutaj hibiskus jest gotowy wyciągnąć pomocną dłoń. Badania wykazały, że mirycetyna w swoim składzie hamuje aktywność elastazy, utrzymując produkcję elastyny ​​na wysokim poziomie.

Zwalcza stany zapalne skóry od wewnątrz

Tak już wspomniano, hibiskus jest znany w kosmetyce ze względu na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, w tym witaminy C i beta-karotenu. W jego ekstrakcie można znaleźć także niezwykle skuteczny pigment przeciwzapalny – antocyjany. Nadaje hibiskusowi rozpoznawalny czerwono-różowy odcień.

Jeśli mówimy o jego zaletach w pielęgnacji skóry, to można wyróżnić tutaj dwa ważne punkty: zmniejsza intensywność procesów oksydacyjnych w skórze właściwej i wywoływanych przez nie stanów zapalnych. Zapalenie skóry jest często odpowiedzią organizmu na uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki. Przeciwutleniacze znajdujące się w hibiskusie pomagają zneutralizować ich negatywne skutki.

Jest bogaty w kwasy AHA, które pomagają w głębokim oczyszczaniu skóry

Hibiskus jest powszechnie znany jako naturalne źródło alfa-hydroksykwasów, w tym kwasu jabłkowego i cytrynowego. Są niezastąpione, jeśli chodzi o delikatne oczyszczenie skóry i utrzymanie świetlistości kolorytu. Jeśli zastosujesz ekstrakt z hibiskusa bezpośrednio na skórę jako część swoich produktów do pielęgnacji skóry, pomożesz jej pozbyć się nagromadzonych martwych komórek. Utrzymasz również procesy regeneracji na normalnym poziomie. Ekstrakt z hibiskusa jest również niezastąpiony w walce z hiperpigmentacją. Stosowany powierzchniowo nada skórze wyjątkową miękkość i świeżość.

Przyśpiesza proces gojenia

Zdolność do samoleczenia i regeneracji jest jedną z najważniejszych funkcji, jeśli chodzi o zdrowie i urodę skóry. Dzięki niemu skóra właściwa mocno opiera się licznym chorobotwórczym bakteriom i negatywnym czynnikom środowiskowym. Badania wykazały, że substancje zawarte w hibiskusie zwiększają produkcję fibronektyny, białka, które pomaga leczyć rany. Stymuluje również geny odpowiedzialne za potencjał regeneracyjny skóry.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!