Kurkuma skuteczna jak leki. 10 właściwości potwierdzonych naukowo

Ostryż, kurkuma lub szafran indyjski, nie wiem, która z tych nazw jest Ci bliższa, ale prawdopodobnie znasz tę pachnącą przyprawę.

W rzeczywistości ostryż jest jednym z rodzajów kurkumy, znanym również jako szafran indyjski. Składa się z ponad 100 składników (naprawdę), w tym witaminy B6, wapnia, tłuszczów nasyconych, fosforu, sodu, potasu, żelaza, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu askorbinowego, błonnika pokarmowego, cukrów i białek. Oprócz tego, że jest wspaniałą przyprawą i barwnikiem, kurkuma jest stosowana od setek lat.

Od dawna znany jest w Ajurwedzie i tradycyjnej medycynie chińskiej, wszystko dzięki substancji czynnej, kurkuminie. Oto niektóre z jego przydatnych właściwości:

  1. Pomaga poprawić pamięć. Kilka badań przeprowadzonych w krajach azjatyckich wykazało, że osoby, które spożywały dużo curry, zdobyły najlepsze wyniki w testach zdolności poznawczych. Ci, którzy nie używali tej przyprawy, mieli gorsze wyniki. Naukowcy przypisują to kurkumie, która jest głównym składnikiem tej mieszanki przypraw. Uważa się również, że przeciwzapalne działanie kurkuminy może chronić mózg przed chorobami zwyrodnieniowymi i zapobiegać występowaniu choroby Alzheimera.
  2. Chroni serce. Jak pokazuje wiele badań, kurkumina może chronić cię przed wieloma chorobami sercowo-naczyniowymi, w tym kardiomiopatią i arytmią.
  3. Chroni przed chorobami skóry. Kurkumina pomaga neutralizować wolne rodniki i zapobiega uszkodzeniom komórek skóry, przyspieszając i poprawiając proces wchłaniania kolagenu. Może również pomóc poprawić stan skóry z łuszczycą, zapaleniem skóry i trądzikiem.
  4. Łagodzi ból reumatyczny. Badanie przeprowadzone w 2016 r. wykazało, że dzięki stosowaniu suplementów kurkuminy przez cztery tygodnie, ludzie z chorobą zwyrodnieniową stawów mieli mniejszy ból.
  5. Ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jedną z najważniejszych właściwości kurkuminy jest jej zdolność do zmniejszania stanu zapalnego poprzez blokowanie enzymów biorących udział w tym procesie. Jednocześnie jego działanie przeciwutleniające pomaga zapobiegać zapaleniu stawów, astmie lub chorobie zapalnej jelit.
  6. Reguluje poziom cukru we krwi. Według badań kurkumina obniża poziom glukozy we krwi i zwiększa wydzielanie insuliny przez trzustkę. Ponadto suplementy kurkuminy mogą zapobiegać cukrzycy typu II.
  7. Zapobiega tworzeniu się skrzepów krwi. Badania wykazały, że kurkumina poprawia krążenie krwi i zapobiega powstawaniu zakrzepów, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar, zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna.
  8. Obniża poziom „złego” cholesterolu. Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Indonezji wykazało, że kurkumina pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL, a także cholesterolu całkowitego, co ma pozytywny wpływ na zdrowie serca.
  9. Poprawia proces detoksykacji. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające kurkumina pomaga utrzymać zdrowie organizmu i stymuluje enzymy zwalczające wolne rodniki, które uszkadzają komórki i DNA.
  10. Eliminuje objawy grypy i przeziębienia. Kurkumina pomaga pozbyć się infekcji wirusowych, przeziębienia i grypy oraz pomaga zwalczać infekcje dróg oddechowych. Herbata miodowa z kurkumą jest idealna na takie dolegliwości.

A teraz idź do sklepu, po tę cudowną przyprawę i używaj jej w swojej diecie tak często, jak to możliwe. I polub nas oraz napisz komentarz. Pa pa.

Leave a Reply