Każda Polka musi mieć w domu te 9 produktów spożywczych!

Niestety, ostatnie lata nauczyły nas, że nigdy nie można być w stu procentach pewnym jutra. Dlatego tak ważne jest posiadanie zestawu podstawowych produktów spożywczych na wypadek sytuacji awaryjnej. Ale jak wybrać je, aby służyły przez długi czas bez zepsucia? Proste, oto kilka produktów, których potrzebujemy w naszym codziennym życiu, które mają długi okres przydatności do spożycia.

Makaron mączny z pszenicy durum

Makaron z pszenicy durum ma okres przydatności do spożycia od 3 do 5 lat, w porównaniu do 12 miesięcy w przypadku zwykłego makaronu. W celu długotrwałego przechowywania makaron należy natychmiast po zakupie wsypać do szklanego pojemnika z szczelną pokrywką.

Ryż

Przechowywany w szczelnie zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci, ryż biały i basmati będzie tak samo smaczny za 30 lat, jak w dniu zakupu. Dlatego najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w ryż.

Fasola

Jedyne, co może ją uszkodzić, to owady. We wszystkich innych przypadkach rośliny strączkowe mają nieograniczony okres przydatności do spożycia. Dlatego, jeśli trzymasz je w szklanym pojemniku z szczelną pokrywką, będą jadalne nawet po 10 latach.

Żywność w puszkach

Ważność zależy od rodzaju mięsa i opakowania. Mięso w szklanych puszkach jest ważne 3 lata, a mięso w metalowych puszkach do 5 lat. Wieprzowinę można przechowywać nie dłużej niż 3 lata, wołowinę – do 5 lat. Warzywa w puszkach są ważne około dwóch lat.

Kasza gryczana i soczewica

Gryka i soczewica pozostają jadalne przez 12-15 miesięcy, jeśli są przechowywane w hermetycznym pojemniku w chłodnym, suchym miejscu, z dala od światła. Głównym zagrożeniem dla nich są owady, dlatego należy je przechowywać w szczelnych plastikowych, metalowych lub szklanych pojemnikach.

Miód

Miód to najzdrowsze źródło skoncentrowanego cukru, który wspomaga zdrowie układu pokarmowego oraz wzmacnia układ odpornościowy. A po 100 latach będzie tak samo zdrowy jak dzisiaj.

Ocet i olej

Kiedy mówimy o occie, termin na etykiecie jest formalny. Ale jeśli pojemnik nie zostanie zamknięty, kwas octowy w occie może wyparować i pozostanie tylko woda, która prędzej czy później się zepsuje. Jeśli chodzi o olej, przechowuje się przez 18 miesięcy w zamkniętym opakowaniu i 3 miesiące po otwarciu.

Mleko w proszku

Okres przechowywania mleka w proszku jest odwrotnie proporcjonalny do zawartości tłuszczu w jego składzie. Im mniej tłuszczu zawiera, tym dłużej zachowuje swoje właściwości. Pełne mleko w proszku jest ważne przez 2 lata, a odtłuszczone 20 lat.

Nasiona chia

Przechowywane w hermetycznym pojemniku w lodówce nasiona pozostają smaczne, jadalne i bezpieczne do spożycia nawet przez rok (jeśli nie są otwarte). A co najważniejsze, zachowują swoje dobroczynne właściwości dla organizmu.