Już teraz poznaj 15 najciekawszych Rekordów Guinnessa w 2022 roku!

Chyba nie ma osoby na świecie, która nie słyszałaby o Księdze Rekordów Guinnessa. To książka, w której zapisane są najbardziej różnorodne i niezwykłe osiągnięcia ludzi, zwierząt, a także najbardziej niezwykłe zjawiska. Książka ukazała się w 1955 roku, kiedy Hugh Beaver, inżynier i przemysłowiec z zawodu, postanowił stworzyć bazę danych. Tam miały być zapisywane wszelkie informacje dotyczące różnych zapisów i zjawisk. Stworzył tę książkę, aby zakończyć spory między ludźmi. Do tej pory ta książka zawiera ponad 45 000 wpisów. Dzisiaj postanowiliśmy napisać konkretnie o tych, które zostały pobite niedawno w 2022 roku. Bądźcie czujni, będzie ciekawie!

Najstarsza kobieta na świecie

2 stycznia 2022 roku najstarsza kobieta świata obchodziła swoje urodziny. Przy tej okazji ustanowiła również rekord świata. Kane Takaka skończyła 119 lat! Niestety, w kwietniu kobieta z Japonii zmarła w domu opieki, w którym mieszkała przez 17 lat.

Chiński kierowca wyścigowy

Wang Dongjiang, 58-letni chiński kierowca wyścigowy, ustanowił nowy rekord driftując bez przerwy po zamarzniętym jeziorze. Pokonał 6,23 kilometra w 15 minut, podczas których jego samochód pokonał 23 okrążenia. Ten człowiek jest zawodowym kierowcą wyścigowym i zdobył wcześniej kilka nagród.

Podróż po świecie własnym samolotem

W sierpniu 2021 roku 19-letnia Zara Rutherford wyruszyła własnym samolotem w podróż dookoła świata. Jej przygoda trwała 155 dni, podczas których odwiedziła 31 państw, 5 kontynentów. Podczas tej podróży pokonała 52 tysiące kilometrów, co stało się rekordem świata godnym księgi Guinnessa.

Najbardziej oddany pracownik firmy

W Brazylii mieszka 100-letni Walter Ortmann. W 2022 roku został uznany za najbardziej oddanego pracownika, ponieważ przepracował w tej samej firmie 84 lata! Karierę rozpoczął w wieku 15 lat jako kurier, a ostatecznie został kierownikiem sprzedaży. Najciekawsze jest to, że nawet nie planuje przejść na emeryturę.

Międzynarodowy projekt artystyczny

„Obraz świata”, stworzony w Kazachstanie, to międzynarodowy projekt, w którym uczestniczyła duża liczba osób. W trakcie tworzenia obrazu pędzel przechodził z rąk do rąk różnym osobom. W ten sposób płótno zostało wypełnione wieloma małymi fragmentami rysunków. Te obrazy nie miały ze sobą nic wspólnego. W ten sposób płótno o wymiarach 4 x 1,27 metra zamieniło się w prawdziwe dzieło sztuki, w którym każdy odcisnął swój ślad.

Piramida wykonana ze szklanych kieliszków

Szklane piramidy są najczęściej wykorzystywane do tworzenia pięknych ekspozycji podczas różnych wydarzeń. Pracownicy hotelu w Dubaju ustanowili rekord w stworzeniu takiej piramidy. Używali dziesiątek tysięcy kieliszków, a dokładniej – 54 740. Po 5 dniach pracy piramida miała 8,23 metra wysokości. To naprawdę wygląda niesamowicie.

Bateria cytrynowa

Największa cytrynowa bateria została zbudowana w lutym 2022 roku przez naukowców z Royal School of Chemistry. Brzmi dziwnie, prawda? Ale okazuje się, że cytryny naprawdę przewodzą prąd. Naukowcy wykorzystali 2923 cytryny i przekroili je na pół. Następnie przymocowali do nich paski cynku i miedzi i połączyli je ze sobą. Sok z cytryny pełnił w tym przypadku rolę elektrolitu, a cynk i miedź stały się elektrodami. W rezultacie taka bateria generowała napięcie przekraczające 2300 woltów.

Wchodzenie po schodach na rękach

Mieszkaniec Nepalu wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa, bo zszedł po schodach rękoma. W 12,65 sekundy udało mu się zrobić bardzo profesjonalne 50 kroków. Taki rekord będzie trudny do pobicia, bo do jego skompletowania potrzebne są nie tylko silne ręce, ale i bardzo mocne nadgarstki.

Helikopter jako drążek

Mężczyzna ormiańskiego pochodzenia Roman Sagdaryan postanowił ustanowić rekord w podciąganiu. Ale w księdze rekordów znajduje się bardzo duża liczba rodzajów takiego rekordu, więc wybrał dość oryginalny. Wisiał na helikopterze i udało mu się podciągnąć 23 razy. Zadanie komplikował fakt, że helikopter był w ruchu. Poza tym deszczowa pogoda wcale mu nie sprzyjała.

Ping-pong z robotem

Zagrać w ping-ponga z robotem i jednocześnie ustanowić rekord świata? Dokonał tego Chińczyk o imieniu Yun Feng. Bawił się z robotem, który uderzał piłkę. Podczas meczu Chińczycy uderzyli piłkę 6241 razy i ani razu nie spudłowali. Nic dziwnego, że o Chińczykach mówi się, że są najsilniejszymi graczami w ping-ponga.

Kręcenie piłki

Z pewnością widziałaś przynajmniej raz, jak sportowcy kręcą piłkę na palcu i przez chwilę trzymają ją w tej pozycji. Kanadyjczykowi udało się ustanowić rekord świata. Zamiast tego postanowił skomplikować swój rekord. Złapał szczoteczkę do zębów w ustach i zakręcił na niej piłką. W rezultacie piłka obracała się przez 1 minutę i 13 sekund. Spadła tylko dlatego, że straciła prędkość.

Trzy godziny w jednej pozycji

Pozycja drzewa to podstawowa pozycja jogi, która wymaga dużej wytrzymałości. Aby wykonać tę pozę, musisz stać na jednej nodze i utrzymywać równowagę. Wiele osób nie jest w stanie utrzymać tej pozycji nawet przez minutę. Rekordziście z Nepalu udało się jednak utrzymać “na drzewie” 3 godziny i 50 minut. Wygląda na to, że spokojnie mógł stać dłużej, ale i tak już pobił poprzedni rekord. 

Wieża z jajek

Księga Rekordów Guinnessa jest interesująca, ponieważ można w niej znaleźć wiele niezwykłych zapisów, które nie mają znaczenia. Wśród tych zapisów znajduje się ten ustanowiony przez Mahometa w Jemenie. Udało mu się zbudować wieżę z 4 kurzych jaj, umieszczając je jedno na drugim. Aby dowiedzieć się, jak to zrobić, prawdopodobnie musiał zmarnować dużo czasu, ale wynik był imponujący.

Mors z Litwy

Walerian Romanowski, rekordzista świata z Wilna, otrzymał tytuł morsa po tym, jak potrafił spędzić w pojemniku pełnym lodu aż 3 godziny i co najważniejsze przeżyć! Wiaderko z lodem zostało wystawione na głównym placu w Wilnie, aby każdy przechodzący obok mógł spojrzeć na mężczyznę.

Podciąganie na drążku

Chiński siłacz ustanowił nowy rekord podciągania na drążku. To ćwiczenie obejmuje dwa ruchy jednocześnie – podciąganie i wyciskanie na ławce, dlatego wymaga poważnego treningu. W tym czasie rekordzista w ciągu godziny wykonał 402 powtórzenia.

Podsumowując, każdy rekord w Księdze Rekordów Guinnessa jest interesujący na swój sposób. Musimy jednak pamiętać, że za większością z nich stoi ciężka praca i determinacja niektórych osób. Do księgi metrykalnej może zostać wpisana każda osoba reprezentująca dowolny zawód. W tym celu muszą tylko znaleźć coś niesamowitego, aby pokazać to całemu światu!