Jeśli lubisz gotować, musisz znać te 12 porad!

Wszystkie produkty spożywcze mają okres przydatności do spożycia, ale ten okres trwałości zależy również od tego, jak je przechowujesz. Jeśli zabezpieczysz je przed wysokimi temperaturami, przeciągami i wilgocią – produkty wytrzymają dłużej niż zwykle. Oto kilka podstawowych porad, które pomogą Ci przedłużyć żywotność produktów, które spożywasz na co dzień.

Jak przedłużyć świeżość jedzenia?

1. Aby jabłka, ogórki, marchewki i pomidory odzyskały świeżość, włóż je na kilka godzin do zimnej wody z solą. Bez obaw, sól w roztworze nie wpłynie na smak owoców i warzyw. Będziesz musiała je tylko opłukać.

2. Zieleninę można drobno posiekać i wymieszać z oliwą z oliwek. Otrzymaną mieszankę umieszcza się w zamrażarce, w foremkach, a kostki można później wykorzystać do sałatek lub makaronów. Suszone owoce cytrusowe można również pokroić w cienkie plasterki i wsadzić do zamrażarki.

3. Czy wiesz, że seler przechowywany w folii aluminiowej zachowa świeżość nawet przez miesiąc? To samo dotyczy brokułów i innych warzyw. A marchewka i rzodkiewka stają się chrupiące po godzinnym moczeniu w zimnej wodzie z plastrami surowych ziemniaków.

4. Koperek, pietruszkę i kolendrę można ,,przywrócić do życia”, jeśli włożysz je do miski z zimną wodą i sokiem z cytryny (jedna łyżeczka soku na 200 mililitrów wody). Naczynie należy przechowywać w lodówce przez godzinę.

5. Przechowuj cebulę i czosnek w papierowych torebkach. W ten sposób warzywa dłużej zachowają swoje właściwości i przez co najmniej dwa miesiące nie zostaną dotknięte pleśnią.

6. Przyzwyczailiśmy się do pieczenia na papierze pergaminowym. Ale oprócz zwykłego zastosowania papier do pieczenia jest dobry do konserwowania sera. Zawiń ser w papier, a na dłużej zachowa swój smak i aromat.

7. Trzymaj ziemniaki z jabłkami. Jabłka uwalniają gaz zwany etylenem, który zapobiega kiełkowaniu ziemniaków. Aby przedłużyć żywotność jabłek, wystarczy włożyć je do papierowej torby.

8. Po pokrojeniu owoce awokado szybko się psują z powodu utleniania. Aby przedłużyć jego żywotność, połóż pół cebuli obok awokado lub posyp octem jabłkowym. Związki siarki spowalniają proces utleniania, a owoce dłużej zachowują świeżość.

9. Aby chleb dłużej zachował świeżość, trzymaj produkt w koszyku na pieczywo i połóż obok niego pół ziemniaka, jabłko lub odrobinę soli. 

10. Z reguły dojrzałe banany psują się przez 2-3 dni. Jeśli jednak chcesz, aby dłużej zachowały świeżość, wystarczy owinąć ich końce folią aluminiową. Ta sztuczka przedłuży ich życie o kolejne 2-3 dni.

11. Aby zapobiec pojawieniu się pleśni, opłucz jagody w słabym roztworze octu (na litr wody – 100 ml octu). 

12. Wiosną zielenina jest tania. Dlatego możesz ją kupić i zamrozić. Wystarczy pokroić, posiekać, umyć, wysuszyć i włożyć do szczelnej torby w zamrażarce. Zielenina zachowuje świeżość przez cały rok.