Jak zdrowo schudnąć? 10 zasad bezpiecznego odchudzania

To tyle, od poniedziałku nie będę jadł słodyczy lub od przyszłego tygodnia przechodzę na dietę i zaczynam uprawiać sport. Takie ambitne plany zdarzały się nie raz w naszym życiu. Ale z reguły kończą się w połowie, ponieważ nie jesteś gotowa na poważny wysiłek. Ale kroki nie muszą być duże: możesz iść do celu małymi, ale skutecznymi krokami. Na przykład.

1. Bądź aktywna

Zasada utraty wagi jest prosta: musisz spalić więcej kalorii niż konsumujesz. Regularne ćwiczenia fitness bardzo w tym pomagają, oczywiście, jeśli lenistwo nie prowadzi nas na manowce! Bądź aktywna w ciągu dnia, pomiędzy codziennymi czynnościami. Trenerzy fitness zalecają poruszanie się po każdym posiłku, aby wspomóc proces trawienia. Nie siadaj przy biurku zaraz po obiedzie I nie padaj na kanapę.

2. Użyj umami

Kulinarni eksperci wyróżniają pięć rodzajów smaków: słony, słodki, kwaśny, gorzki I umami. Umami to nuta smaku obecna w sosie sojowym, brokułach, pieczarkach, orzechach włoskich. Uważa się, że ma specjalny wpływ na receptory I powoduje, że czujesz się szybciej najedzona.

3. Pij zimną wodę

Jak mówią, smak wody zależy od jej temperatury. Nic dziwnego, że niektórzy wolą wodę lodowatą. Jeśli nie ma specjalnych przeciwwskazań, należy pić zimną wodę w ciągu dnia. Spowoduje to spalanie większej ilości kalorii przez organizm w celu ogrzania jej przed wchłonięciem.

4. Wybierz się na spacer

Wiem jak jest trudno trochę zmienić codzienne nawyki I zmusić się do częstszego chodzenia. Zaparkuj samochód na dalszym parkingu, przejdź przez kilka przystanków, które zwykle mijasz, wybierz się na spacer w porze lunchu, kiedy masz ochotę – wszystkie te proste czynności pomogą spalić więcej kalorii I przyspieszą metabolizm.

5. Oszukaj swój mózg

Jednym z najskuteczniejszych sposobów odchudzania jest zmniejszenie wielkości porcji. Oczy, a za nimi żołądek, można oszukać. Pokrój duże kawałki na mniejsze, włóż jedzenie na mniejsze talerze, aby sprawiać wrażenie, że jest więcej jedzenia niż w rzeczywistości.

6. Zmniejsz kalorie dzięki jabłkom

Jabłka, a zwłaszcza jabłka kwaśne, pobudzają produkcję soku żołądkowego I pobudzają apetyt. Mają jednak paradoksalny efekt: jeśli zjesz 1 jabłko 15 minut przed każdym posiłkiem, wówczas całkowita zawartość kalorii dziennie zmniejszy się o 150-200 kalorii.

7. Usuwaj z diety to, z czym niełatwo się rozstać

Surowe diety są skazane na niepowodzenie właśnie z powodu wykluczenia z diety wielu pokarmów. Dlatego nie wprowadzaj drastycznych zmian. Na początek wyklucz coś, bez czego możesz się łatwo obejść, a jesz z przyzwyczajenia lub próbujesz „przegryźć” stres. Na przykład nie możesz żyć bez czekolady. Wyeliminuj ją I pamiętaj, że małe zwycięstwa świetnie motywują.

8. Wykorzystaj moc koloru

Okazuje się, że kolor wpływa na apetyt, a niebieski uznawany jest za najbardziej mało apetyczny. Uważa się, że jedzenie na talerzach tego koloru wygląda mniej atrakcyjnie, ponadto oddziałuje na podświadomość – I mniej jemy. A pomarańczowe I czerwone talerze zaostrzają apetyt.

9. Zapachy, które pomogą ci schudnąć

Niektóre aromaty mogą zmniejszyć apetyt. Stwierdzono, że ludzie, którzy wdychali aromat mięty pieprzowej, jabłek, bananów, grejpfruta, jedli mniej. Poza tym na apetyt wpływają również aromaty kwiatowe: lawenda, róża, jaśmin.

10. Dodaj przyprawy

Niektóre przyprawy mogą wpływać na metabolizm. Do najpopularniejszych dodatków należą cynamon, kurkuma, czerwona papryka I imbir. Dodaj je zamiast soli lub cukru, a otrzymasz nowy, niezwykły smak.